• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво осветление да сложа - питайте тук 2

Започната от Георги, 29.03.2013 12:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги Пенов Георгиев

Здравейте!Правя аквариум за първи път от десет години насам и честно казано, не разбирам кой знае колко, но от няколко месеца насам чета по форумите и най-накрая реших да се осъществи аквариума :-D.Въпроса ми е, взех 32 литра аквариум(квадратна форма),  осветлението което закупих е като нощна лампа и се закача към самия аквариум.Това което ме притеснява, че капака не може да се сложи. Той е от две части с плъзгач, затова мога да сложа само едната половина. Дали има проблем,ще има ли изпарения? Благодаря предварително.  :-) :-) :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2F7ybrj9pxf%2FUniversal_Clamping_7w_00855_zoom.jpg&hash=b60ea9c235a65a3b040bcfdcc2b65994fe2539f5

discusfen

В какъв смисъл не може да се сложи капака.Лампата със щипка ли е и тя ли пречи за да не може да се сложи капака.Ако е така или се изрязва капака за да се защипе щипката или се залепва едно стъкло извън аквариума и за него се хваща щипката.Забравих да кажа здравей и добре дошъл в форума.

Георги Пенов Георгиев

Здравей, може би не се уточних както трябваше.Лампата не е със щипки а е със скоба с болчета и да тя пречи тъй като не може да се сложи цялостно капака.Благодаря за съвета.Може би мястото на въпроса не е в тази тема, но дали ще им е тясно на 5-6 неонки, 2 анцитруза и 3-4 гупи  в аквариума?  *DRINK*

bunzip2

Мястото на въпроса наистина не е в тази тема.
Но въпреки това - да, ще им е тясно, даже много.
Анциструсите стават големи и изискват много обем. В тея 30 литра (в които чисто има сигурно 25 литра вода), само неоните може да оставиш, без никакви други риби.

И за да не сме изцяло offtopic, колегата горе ти е обяснил как може да закрепиш лампата. На гърба на аквариума се лепи едно съкло, което да стърчи малко нагоре. За него хващаш лампата с болтовете. По този начин няма да ти пречи на капаците. Другия вариант е да се отреже малко капака, там където се пада захващането за лампата.

MMWW

В аквариум с размери 100/43/38 какви лампи да сложа?
Ще имам килимче от мъх, Анубиас и още някакви непретенциозни растения от стария аквариум. Няма да торя нито ще подавам СО2. Т5 пурите за предпочтане ли са пред Т8 и ще намеря ли дължина 90 см?

petko

Т5 39W са дълги 85см.
Две лампи трябва да ти свършат работа.

MMWW

По една Aquastar и GroLux или някаква друга комбинация?

Nikiengi

Не използвай Гролукс! Тя е разработена за парникови растения и там върши чудесна работа, но в аквариума тръгват много бързо водорасли. Сложи Аквастар с една да речем 3000 или 4000К, зависи от теб колко бяло искаш да бъде.

M14iro

....И т8 - 30в. са 90см. Една  Гролукс и една Филипс 865 и си свиркаш

zipich

въпроса ми е ще стигне ли 1 метър лед лента 5630 бяла(5500К) 18-20lm на диод 72 диода, и един метър топло бяла на 3-3500К(18-20lm) диод.трябва ли да слагам червена или е само мит това за растенията.
аквариума ще е висок 30 см,осветлението ще е на 5 см над аквариума.общ обем на аквата 30 литра

да се добавят ли други келвини или няма смисъл.

цо2 има под налягане


Glossostigma elatinoides
Hemianthus callitrichoides 'Cuba'
Pogostemon erectus


Милен Костадинов

Какво осветление да сложа на 50/26/32 -40л. аквариум - все още няма растения,но като за начинаещ нещо по-непретенциозно ще бъде.Та искам да си направя нещо като поставка за лампите,не капак,но не знам какво да е осветлението Т8/Т5 ? и колко вата и колко пури.Също трябва ли да се монтира и дросел.И това нещо мисля да стой върху стъкления капак на аквариума. :-)

martin21

Здравейте да попитам аквариума ми е с размери -70/35/35 имам луменисцентна лампа 18 W 6000K или 6500 забравих може ли да ми кажете как да получа ефекта на леко неоново лилаво  освен тази лампа със бяла светлина братовчед ми мисля че имаше още една с лилав неонов цвят по този начин ли се постига този отенък на светлина или бъркам ?

Ivan_S

Оттенъците в цветовете на светлината зависят от спектъра на лампите. Такава светлина, каквато описваш най- ми се връзва със светлината на Силвания Гролукс или Аквастар. Аз ползвам Аквастар в момента и светлината е леко розовеещо-лилавееща. Но това е докато ти свикнат очите с тази светлина, не придава цвят на самата вода. По-силен подобен ефект има Гролукс-а. Гледай спектъра на пурите и там където има пик на синьо и червено, и келвини между 6500 и 8500, може би ще възпроизведа това, което търсиш.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

martin21

Ясно а споменатото от мен осветление,иначе достатъчно ли е за аквариума с тези размери които ви дадох ?

Penta

Цитат на: martin21 - 28.11.2015 14:32
Ясно а споменатото от мен осветление,иначе достатъчно ли е за аквариума с тези размери които ви дадох ?
Достатъчна за какво ? Рибите да виждат, ти да виждаш рибите ?

Similar topics (5)

55470

Публикации: 0
Прегледи: 1488

52228

Публикации: 4
Прегледи: 2992

50323

Публикации: 0
Прегледи: 1507

59301

Публикации: 6
Прегледи: 2682

53773

Публикации: 6
Прегледи: 3493