• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 04:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво ще ме посъветвате за нов аквариум?

Започната от rane, 20.10.2014 18:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rane

Здравейте.

След като отново започнах да се замимавам с рибки се запалих доста сериозно(старата любов ръжда не хваща).Тъй като вече имам бебета(гупи и една платичка), както и други 2 женски, които скоро ще раждат, та ще трябва да взимам доста по-голям аквариум - нещо между 200 и 300 литра например.
Идеята ми е когато е готов големия аквариум да сложа всички видове живородки, т.к. това са ми предпочитаните риби, като бройката мисля да е между 30 и 50 в зависимост от литража на аквариума.Филтъра искам да е външен, но сякаш по-удобен ми се струва обикновения, а не канистър.Ще се радвам на всякакви идеи и препоръки по този въпрос - само един ли да е, два ли да са?Засега клоня към Тетра уиспър ЕХ70, най-вече защото са супер безшумни и съм много доволен от сегашния - модел 10и на 38 литровия аквариум.Друг модел, който ми хвана окото е този:
http://www.amazon.com/AquaClear-110-Aquarium-Power-Filter/dp/B000260FV6
Друго, което ме интересува е колко сомчета да сложа в големия аквариум, когато е готов да се пускат рибите - 3-4 добре ли е?
Върти ми се като идея да сложа и 2 скаларии(малки разбира се, за да свикнат с другите риби), но не знам дали няма да имам проблеми, след като параснат, в смисъл да не почнат да си хапват от живородките?!
Растения ще сложа - отзад бързорастящи, а отпред мъхести.
Декорацията мисля да е предимно от камъни, като не изключвам възможноста да взема и някаква готова от сорта на замък или пък кораб, но това ще е евентуално.

Другата идея, която имам е в сегашния 38 литров аквариум да сложа сладури като неонки, барбуси и данио.Каква ще е оптималната бройка за този литраж?Примерно по 4-5 от всеки вид + едно сомче ще може ли да сложа?Ще има ли проблем между тези 3 вида рибки?Навремето съм гледал барбуси и данио, заедно с живородки при това и не съм имал проблеми, но дали тези 2 вида ще се понасят с неонките?

Най-малкият аквариум - 19 литра, все още не съм решил дали да го държа евентуално за родилка(по-скоро не, защото в днешно време е трудно дори да си подариш рибките) или пък да сложа да гледам 1 мъжка бета в него(много са красиви)?

Благодаря ви.

Публикациите са слети: 22.10.2014 07:15

Хм, в крайна сметка купих комплект на Тетра:

- Аквариум 208 литра
- Филтър Тетра ЕХ70 (капацитета му е надвишаващ 6 пъти обема на аквариума на час - 1323 л/час)
- кепче
- храна
- добавка за водата към аквариума
- нагревател 200W
- капак с осветление

Притеснява ме обаче дебелината на стъклата... 6 мм.Не е ли малко за тези литри?Аквариумът е с външна дължина 122 см(121 см вътрешна), широчина 33 см(32 вътрешна) и височина 52,5 см(52 см вътрешна).
Дали няма да си намеря апартамента наводнен един ден?


djibarov

Не се притеснявай - професионално залепен марков аквариум с този обем няма проблеми с 6 мм стъкла

sVGNsali

Здравей и добре дошъл във форума.
Стандартната приказка за новодошлите, е че почти всички въпроси са разисквани преди. Повечето от нас леко ги мързи да повтарят. Препоръчвам търсачката на форума и менюто горе ляво.
Иначе, накратко мога да кажа следното:
Очертава се да направиш супник със тия скаларии и живородките. Вторите скоро ще са хубава храна за първите си мисля.
Бързорастящи растения, както се съди и по името в скоро време ще изискат съответното осветление, СО2, торене и т.н. Иначе ще изгният. Справка, пак във форума. Препоръчвам мъхове и непретенциозни, като аз съм за микрозорумите. Отскоро са ми любими, идеални за заден план, ако са по-масивни и големи. Естествено, закупени от подходящият колега.
Декорацията - замъци и кораби взимат само новостартиращите, не се вписват особено в картинката. Макар да има изключения.  Въобще, нищо изкуствено не върви в аквите, но въпрос на личен вкус.
Грунд препоръчвам кварцов пясък 3-5 mm. Може и по ситен, ако растенията ще се закачат на корени и камъни. Не е за пренебрегване JBL манадо, от скоро с много добра цена.
Бройка риби в аква - относително се определя като 1 cm рибка = 1 l вода. Но доста често трябва повече, особено ако рибките, които избираме израстват големи. Някои, като скалариите искат по-високи акви, 50 cm  е най-добре. Ако размерите на аквата не са подходящи, повечето риби спират да растат, т.е. не достигат оптимална форма и размери.
По принцип, не трябва много да се омешват видове риби, защото повечето искат различни условия, а и храненето става трудно. Примерно, дънните могат да останат гладни, ако нямат специална храна за тях.
Това е от мен за сега.
Успех!
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Lasho

Цитат на: sevginsali - 22.10.2014 11:53
... Естествено, закупени от подходящият колега...



:-D Човека е в Монреал. Едва ли ще поръча от форума растения.  *DRINK*

За другото +1
И рече Господ на Ной: Прави бекъп, че ще форматирам...

Моля пишете на кирилица! Не е все едно: "Пенка отиде на къра." и "Penka otide na kura."

rane

Благодаря за съветите, споделения опит и най-вече за успокоението по отношение на дебелината на стъклата.
В сегашните ми аквариуми имам 2 бързорастящи и едно бавнорастящо растения и към момента нямам проблеми, освен че бързорастящите се налага да ги подрязвам доста често.По дъното не ми е останало много свободно място да засаждам подрязаните и вече започнах да ги хвърлям директно.Може би в новия наистина е по-добре да сложа предимно бавнорастящи, а от бързорастящите да сложа, подрязани от другите аквариуми?

Утре ще ходя да купувам материали, за да му правя поставка.Какво ще ме посъветвате по отношение на размерите на поставката?
На височина мисля да е между 80-90 см, което заедно с аквариума ще дойде 140-150 см.
По-добре ли ще е да я направя само с по 1 см по-дълга и по-широка от самия аквариум? Или пък е по-добре да е по-широка с по 10-15 см от него, за да е по-устойчива - да речем ширината да е 45-50 см, вместо 34 см?Така или иначе ще хвана поставката за стената с 3-4 винта, за да не се мести при земетресение например(не, че тук ги има много), но дали не е по-добре да я направя по-широка за допълнителна устойчивост?
Мисля си да е от дърво, за да може пространството отдолу да го използвам за шкаф - ще сложа врати и един рафт да речем и така ще си държа всичко необходимо за аквариумите в него.

Явно без скаларии ще трябва да мина, макар да ми харесват доста като риби.

По отношение на грунда, струва ли си да смеся дребен с едър пясък - на едни места да ползвам за декорация по-едър(5 мм), а на други ситен или не е добра идея, за да не засмуквам ситния при сифониране?Чувал съм по ревюта, че по-дребния пясък, освен, че седи по-красиво е и по-добре за поддържането на нивото на РН на водата...

пп: помпа струва ли си да взимам(става доста красиво, като направиш отзад завеса с мехурчета) или филтъра е достатъчен?


Similar topics (5)

57573

Публикации: 6
Прегледи: 2623

53081

Публикации: 7
Прегледи: 2995

59338

Публикации: 8
Прегледи: 3432

51269

Започната от kokoqn4o


Публикации: 1
Прегледи: 1771

57395

Публикации: 4
Прегледи: 2723