• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

JBL Manado vs Dupla Ground

Започната от bunzip2, 01.04.2014 14:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bunzip2

Колеги, я кажете някой ползвал ли е Dupla до сега?
Намерих субстрата на много добра цена. 15 литра излизат на цена около 40 лв, което е супер!
Сравнено с JBL Manado, цената е повече от 2х надолу. Визуално грунда силно наподобява Manado и е с големина 4 мм. Състава до колкото разбрах също е подобен. Изпечена глина. Не цапа водата, по тегло е почти сходен с Manado.

Отворих втора тема, тъй като за този грунд нищичко не намерих в нашия форум... освен една стара тема, в която само се споменава името и толкова.
От тогава до момента, някой може да го е използвал и да сподели мнение. Аз лично силно се интересувам, тъй като цената е доста атрактивна, и ако качеството е задоволително, може да премина на него, вместо многослойния субстрат!

nikan

Не съм ползвал Dupla,но съм чел във чуждестранните сайтове много добри отзиви за него недостатък ако се приема за такъв е че е лек(подобно на манадо),но да наблегнем на фракцията 4мм е малко едра за растения с по плитка коренова система или т.н полянкови растения!В смисъл може да е проблем ако искаш да отглеждаш в него Glossostigma elatinoides,Hemianthus callitrichoides и др!За манадото е изписано много  :-)

bunzip2

Да, това е ясно за проблема с големината на фракцията. Гледам, че с Манадо обаче успешно отглеждат Glossostigma elatinoides някои колеги :).
Мисълта ми е, дали си заслужава като цена/качество. Защото ако е така, няма да се мъча с многослойния субстрат, а направо ще си поръчам 15 литра и ще си реша проблема. А и визуално е доста близък до Манадо, който пък има хубав декоративен ефект според мен :).

Значи до тук едно позитивно мнение за Дуплата :)

nikan

Да вметна че фракцията на манадото (Размера на гранулите ) е 1-1,5 мм!

bunzip2

По характеристика, Dupla-та ми излиза с размер на фракцията 1-4 мм.

Penta

Много интересна статия - сравнение между 16 вида грунд: Видове грунд и как влияят върху растенията

И заключението ( което ме шокира): При саксия номер 11 се наблюдава най-добър растеж и най-бързо покарване на нови листа на криптокорината. Там използваният субстрат е Dupla.

bunzip2

Цитат на: Penta - 01.04.2014 18:32
Много интересна статия - сравнение между 16 вида грунд: Видове грунд и как влияят върху растенията

И заключението ( което ме шокира): При саксия номер 11 се наблюдава най-добър растеж и най-бързо покарване на нови листа на криптокорината. Там използваният субстрат е Dupla.

Четох я днес. Тези растения, обаче май са гледани надводно...

Penta

Надводно е да. Теста е само за грунда - без влияние на теглото, CO2, без добавяне на торове, абсорбиране и отдаване и т.н.т.
Така или иначе откъм плодородност субстрата не може да се нарече лош, не е като да не си заслужава.

bunzip2

Цитат на: Penta - 01.04.2014 21:52
Надводно е да. Теста е само за грунда - без влияние на теглото, CO2, без добавяне на торове, абсорбиране и отдаване и т.н.т.
Така или иначе откъм плодородност субстрата не може да се нарече лош, не е като да не си заслужава.

Ами реших се вече да е това основния субстрат. Предимно заради достъпната му цена и добрия вид. Тъй като по цвят най-много ми допада Manado, а този май е единствения, който се доближава до него и е на нормална цена!

danielm

Трябва да отбележим, че първоначално растението в DUPLA  е най-развито!

qoke2

И на мен това ми направи впечатление..

zariio

Незнам аз ли съм кьорав но при 5 ми се вижда най-сериозния напредък.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

evgeni200

Цитат на: zariio - 01.04.2014 23:39
Незнам аз ли съм кьорав но при 5 ми се вижда най-сериозния напредък.

+1

Penta

Цитат на: zariio - 01.04.2014 23:39
Незнам аз ли съм кьорав но при 5 ми се вижда най-сериозния напредък.

Все пак е само от снимка, но на ADA растението е с дълги дръжки, расте някак несъразмерно. Според авторите, на грунд 11 растението е по-здраво, компактно и съразмерно. Става въпрос и за Криптокорина с огромна коренова система, която със сигурност предпочита по-едър грунд.
Ако цената не е фактор винаги бих предпочел ADA :) Просто мисля че Дупла си заслужава парите.

bunzip2

Ами скоро ще имам наблюдение :).
Днес мисля да го поръчам.

d256h

Не знам, защо никой не е отбелязал нещо много съществено. То е, че висшите водни растения образуват различни надводни и подводни стъбла и листа, както и това, че те се развиват по различен начин в зависимост от това дали изцяло растат само под вода, частично във вода и после над повърхността или само над повърхността. Също, задължително се прави Нулева проба с химически неутрален субстрат, не участващ в никакви химични почвени или водни процеси (примерно стъклен гранулат).
Накратко, теста на субстрати е приемлив и верен само, ако ще отглеждате висши водни растения в надводна форма. Изводите от теста не могат да се пренесат механично или апроксимират,  за растения растящи само под вода, това е абсолютно сигурно.

evgeni200

d256h, направо уби цялата концепция на Амано за кореново подхранване на аквариумните растения и задържането на хранителните вещества именно в грунда чрез катойонообмена   :duvar:

Публикациите са слети: 04.12.2016 22:38

Цитат на: d256h - 04.12.2016 17:23
То е, че висшите водни растения образуват различни надводни и подводни стъбла и листа,

Подводно някои видове при определени условия пък образуват надводни листа!!!!
Надводно пък при определена влажност растат в подводната си форма!!!

d256h

Защо да съм му убил концепцията, моя пост не противоречи на неговата концепция. Друг е въпроса кой и как интерпретира постовете, това много зависи от познанията, и опита. Някои залагат много на емпиричен опит, проба грешка, а други може да имат разширен мироглед, да са завършили биологически факултет и още две инженерни специалности и дори в част от работата си да могат да изчисляват техника за биореактори, да боравят с измервателна апаратура, да познават методите за провеждане на тестове.

Ако за някой това е неприемнливо, за мен е водещото. В същност, всички продукти предлагани от Tetra и SERA, се разработват от такива специалисти. Аз не съм в този бранш, но имам много допирни точки и не се притеснявам да изразявам мнение, защото знам, какво мога и с каво разполагам.  Ако искате да научавате повече за биотехнологиите прилагани в ихтиологията и производството на субпродукти от водни обитатели, може да се абонирате за няколкото безплатни, специализирани списания за наука в областта. Там ще намерите информация за новите методи за филтрация, хормонално стимулиране, нови светлинни микроскопски технологии за определяне вида или поведението на микроорганизмите, както и статистически методи за откриване на болести или хормонално водене на процеси в растенията и животните. Всичко е въпрос на избор и време, човек до колко дълбоко иска да влезне в нещата с които се занимава.

evgeni200

Колега е къде може да се види твой аквариум :-)
За 10 години регистрация има само теория!
Мен лично изобщо не ме вълнува колко дипломи имаш!

Similar topics (3)

59846

Публикации: 0
Прегледи: 1147

56392

Започната от teodorcho


Публикации: 2
Прегледи: 1867

56072

Започната от vorteh


Публикации: 2
Прегледи: 2068