• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.

28.11.2020 13:01

Новини:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.

Акваскейпинг конкурс
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Филтър и Осветление-Помощ !

Започната от SankoBG, 20.11.2020 11:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

SankoBG

Здравейте !
Имам аквариум RS 800 EL-128л  (Китай).
Има топ филтър (нещо като ваничка + гъба)..Ваничката закрива 1/3 от аквариума и остава не добре осветен.
Осветлението е 8w Led
Значи,растенията не вървят грам..засаждам през месец нови !
Някякви съвети,за премахване на ваничката и поставяне на друг филтър ?
Въпросното осветление е вградено в капака,но дали е достатъчно ?
По това което съм чел 1w за 2 литра вода...мисля е малко.
Прикачвам снимки !
Моля за мнения..Благодаря !!!

kstoilov

Здравей,
Мисля, че проблемът за растенията е в грунда. Под едрите камъчета не виждам субстрат?
Гледал съм аквата на ARTU73 тук с подобен грунд, и винаги съм се чудел как добре му се развиват растенията.
http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/detskiyat-akvarium-hailea-30/60/

Осветлението не изглежда много слабо. Там ако искаш подобрение, трябва да модифицираш капака. Аз рязах моя, за да добавя тръба, но той си беше с лум. лампи.
От топ филтър нямам впечатления, не знам каква работа върши, но само с вата??  Някъде във форума имаше подобни въпроси за топ филтър.
В началото аз бях с вътрешен филтър Eheim, който модифицирах и добавих отделение с медия. След това минах на външен филтър, както си е редно за такъв размер аквариуми.
Защо не пълниш аквариума догоре? Това е често задаван въпрос тук.

SankoBG

Не го пълня,защото много пръска по осветленито,че даже едната изгоря !

SankoBG

Какъв грунд да взема ? Филтър страничен за тоя литраж,колко Л/Ч да е ?
Аз мислех,че осветлението е слабо за 60см,за това умират растенията.
Благодаря !

kstoilov

Колкото хора попиташ, толкова различни отговора ще получиш.
Аз съм със субстрат Dennerle Deponit Mix Professional 9in1 отдолу, и отгоре натуралн грунд - наспипен го купих, нещо като едър пясък.
Филтъра - ако мислиш за вътрешен, колкото по-голям, толкова по-добре. Да има отделение за медия. Аз фабрично бях с Aqua Ball 130, после го преправях с още една кошница за медия.
След като инвестирах във външен за 126 л аквариум, приключих с драмите. Според мен това е най-важната техника за аквариума. Заложих на марков Eheim Proffessional 4+ 250, 950 л/ч и съм много доволен. Дори след години си прави дебита от спецификацията. За мен си е изкарал парите.