Автор Тема: Детето иска рибки  (Прочетена 348 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен dreamer

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 2
Детето иска рибки
« -: 09.10.2018г 13:01ч »
Здравейте,
Както се вижда от темата, попаднах във филма "детето иска рибка" :). Започнах да чета и просто се загубих в толкова много информация. Имам нужда от вашата помощ.
Какво мислим, че знаем и мислем, че искаме ("знам, че нищо не знам" )
1. Искаме малки цветни издръжливи рибки - губи, молинези, хелери  - по 2-3 бр. от всяка, сомче, охльовче и станаха 10-15 риби.
2. Аквариум 15 литра. Харесват ми продълговатите с черен пластмасов капак.
3. Бюджет - 100 лв
Не искам да е пълно с риба и зеленина. Чета, че живородките много се рамножават. Ще може ли да се създаде баланс?
Мечтая за аквариумче с 4-5-6 рибки (но знам, че ще станат повече), хълм с пещера, долинка, полянка (от мъх) и клонче. Не искам да купувам буркан, да хакна вътре 2-3 гупи, малко роголисни, да ръся от пакетчето с храна за рибки и да чакам да умре рибата или желанието на детето. Искам да създам жива картина. Как да го направя? Струва ми се, че много задълбавам и накрая нищо няма да направя, от страх, че нищо няма да се получи?

Въпросите:
1. Пречи ли постоянната светлина? Избраната стая е стаята на бебето, а то спи на приглушена светлина. Какво да направя за да не зеленяса стъклото?
2. Шкафчето е високо 45 см. Достатъчно ли е за да мога да почиствам и източвам или да мисля как да го повдигна?
3. Има ли растение, което прилича на обикновенна трева, гледа се лесно, не расте много и се съчетава с мъх и гупи, като условия за отглеждане.
Представям си нещо подобно:

4. Какво да гледам, като купувам камъни и грунд за гупи?
5. Трябва ли ми още един аквариум, в който да държа риби, растения, камъни... преди да ги сложа в основният аквариум? Ако ми е нужен, какъв да е?
6. Какво още да накупя освен аквариумът с капак с вградено осветление: термометър, нагревател с термо реле, какъв? ...

Неактивен Smelly fish

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 51
Re: Детето иска рибки
« Отговор #1 -: 10.10.2018г 13:01ч »
Здрасти, може да не съм много полезен, но реших да си дам съвета. Значи 10-15 рибки в 15л. аквариум, резултата ще е рибите в тоалетната чиния на първия месец! И както каза, мерака на детето ще отлети. Трябва ти по- голям аквариум за тази бройка риби- 75-100 литра. Приглушената светлина през нощта едва ли ще им пречи. Грунд, народа от форума го пазарува от Камъни Биз, някаква фирма в кв. Горубляне, София (не видях от кой град си). Кварцов пясък 3-5 мм. Трябва да си го измиеш и преситиш на сито, че има много ситна фракция като прах и в бъдеше може да се задръсти и да ти образува метан, т.е. да трови рибите. Шкафче на 45 см. е добре на височина, стига детето да не блъска аквариума. Растение като трева , има видове много. Валиснерията също прилича на трева и е непретенциозно.
Ето и една конфигурация която е евтина, но ще трябва да си спретнеш осветлението сам:

https://aquarium.bg/akvariumi/bazovi-akvariumi/stuklen-akwarium-63-l

https://aquarium.bg/filtri/v-treshni-filtri/v-treshen-filt-r-rs-082a-bg.html

https://aquarium.bg/druga-texnika/nagrevateli/nagrevatel-rs-100w-c-predpazitel-bg.html

https://aquarium.bg/drugi-akcecoari-1906641061/termometri/ct-klen-termomet-r-bg.html

Неактивен dreamer

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 2
« Отговор #2 -: 10.10.2018г 16:04ч »
Мисля да вложа 100те лв в купуване на оскъдно облекло - белким мъжО се съгласи на 100 литров.
Писах как шкафа няма да издържи нищо повече от кофа с вода и че е с шперплат отзад, дълъг и без опора в средата. Ще се огъне под тежест. Под наем сме и всичко ще трябва да се мести.
За грунда питах дали да ложа отгоре по-едър за да чистя по-лесно, тъй като си хареса Анубис нана, а той не се сади. И мъхът не се сади. Или това ще пречи на преминаването на водата и ще образува повече метан?
Писах, как мисля да стартираме след Коледа, че ако сега почна с киснене на клони, корени 2-3 седмици. После избистря водата и сложа растения и там 2-3 седмици. И ето стана Коледа, а нас ни няма за 2 седмици, ни риба да сложиш, ни нищо...пък и тъкмо ще искаме от бабите, като коледен подарък пари за аквариум.
Писах как после ще ви пиша, какво точно смятам да купя за да не птидат парите на вятъра иии осъзнах, че за вас купуването на 15 литров от новобранец са си пари на вятъра... Та ще вложа всичко в оскъдно облеклo

Неактивен MeTogu

• говорещия с риби
  • Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 2 630
« Отговор #3 -: 12.10.2018г 13:01ч »
Според мен не е задължително да е 75 или 100 литра. Има конфигурация с размери 60 на 30 на 30 см. Което е +/- 50 литра вместимост. Доста подходящ и разпространен размер. Осветлението е добро. Малка вътрешна помпичка и нагревател 50 вата. Не знам обаче този бюджет от 100 лева дали включва всичко +  риби растения и всичкото оборудване. Но според мен като за старт ще стигнат. Като за начинаещ и като цяло старт на нов аквариум има неща с които трябва  да се запознаеш. Аквариума сее светартира бавно и не светартира натоварва с всичките рибки на един път. Хем ще е хубаво и за детето да се радва всяка седмица по 2 нови рибки.

Ето какво представлява аквариума за ориентация.
Поздрави.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!