• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариум в апартамент - препоръчителен литраж

Започната от Tihol, 09.10.2017 08:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tihol

Здравейте!

Скоро обмислям да си закупя аквариумче (250-300 л.), но има едно нещо което ме мъчи от много време - дали в апартамент (3 етаж, направен през 60-те години) с този литраж ще има някакъв риск за живеещите под мен - какъв е шансът да поддаде?

Според мои изчисления шкафа ще е към 50 кг, аквариума и той 40-50, грунда и скалите ~ 100 и ~220 литра вода - ~400 кг разпределени на 120см / 45см.

Аквариума ще се намира до бетонна стена, като сега имам 120 литров и не е имало проблем.

Опасенията ми идват след като прочетох в няколко US форума как 90 г аквариум поддал например.

Благодаря ви за отделеното време :)!

Nebunu

Има доста хора акваристи които имат и по 5 тона вода в апартаментите, ланелки примерно. Ти аквариума няма да го сложеш по средата на стаята предполагам. Така че според мен няма да имаш проблем но нека и други хора да кажат, най вече тези които имат големи аквариуми.

rakim

С 300л аквариум риска няма да ти е по голям от колкото е бил с 120л и той се състои в това,че мнооого рядко може да имаш някакъв теч от филтър или нещо от сорта и да изтече вода по пода.Но не и с плочата на блока,това са малки аквариуми.
540л Южна Америка

jabeto

Нямаш място за притеснения с този литраж *THUMBS UP*

flasher

При мен са 500-600 кила до стената и до сега доста години не е поддало нищо. Има и колеги с по-големи аквариуми и до сега не съм чул някой да се е оплакал.
В САЩ с тия техните дървении навсякъде е напълно възможно да не е сметнато за 90 галона (400 кг с всичко)

almaren

Колеги аз смятам да правя голям аквариум около 2000 литра ,в апартамента си,но се опасявам че плочата ще подаде.Размерите му ще са:300см×100см×70см,като под него ще има съмп 450 литра.Как мислите да викам ли техник или направо да си укрепя плочата с две колони?Под нас се води общо помещение което не се ползва от живущите.

Dedo

2500+кг разпределено на 3кв.м. си е много.
833+кг/кв.м.е двойно на изискванията на които се смятат плочите на жилищата.
Направи предварителна консултация с инженер-конструктор да даде съвет и решение.
Някакво укрепване откъм общото помещение е вариант , но въпреки че не се ползва от никого е нужно съгласие от съседите , за да няма после проблеми.

Lightning_boy

Цитат на: almaren - 04.02.2018 16:40
Колеги аз смятам да правя голям аквариум около 2000 литра ,в апартамента си,но се опасявам че плочата ще подаде.Размерите му ще са:300см×100см×70см,като под него ще има съмп 450 литра.Как мислите да викам ли техник или направо да си укрепя плочата с две колони?Под нас се води общо помещение което не се ползва от живущите.

По-добре се консултирай с някой, колега. Това е сериозно тегло, което на никой не му се иска да създаде някакъв проблем.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

almaren

Благодаря ще потърся някой вещ по въпроса.

Similar topics (5)

50360

Публикации: 4
Прегледи: 2032

53116

Публикации: 29
Прегледи: 12348

59610

Публикации: 0
Прегледи: 1211

51269

Започната от kokoqn4o


Публикации: 1
Прегледи: 1761

57643

Публикации: 7
Прегледи: 2566