• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 20:36

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Трипафлавин

Започната от S_Y_N_C, 19.03.2009 22:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

S_Y_N_C

19.03.2009 22:45 Last Edit: 20.03.2009 16:48 by Лора
искам да попитам кое е по-добре да се третира в аквариума трипафламин или метиленово синио по време на периода когато се хвърля хайвер :)Рибките са данио  скаларии и  анциструс

abaro

ТрипафлаВин се казва едното. След хвърлянето на хайвера (при някои риби!) се слага метиленово синьо, за затъмняване на водата и предпазване от развитието на плесен по хайвера. Само че, според мен е по-добре да кажеш за какви точно риби става въпрос и тогава сигурно ще получиш по-пълен и по-компетентен съвет.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

morriddin

Навремето слагах трипафлавин в развъдния аквариум на даниото 2 - 3 дни преди да пусна рибките за размножаване, но това при положение, че в последния няма растения - лекарството влияе отрицателно върху растежа им. В "дебелите книги" пише, че трипафлавина се разгражда за 4 денонощия, така че след този период ефект от използването му не трябва да има. Последния път обаче, не третирах и ми се излюпиха около 70бр. с една жертва, която отиде за храна на скалариите ми, понеже беше инвалид, (с изкривен гръбнак) :-D, а това беше първото им мръстене. Като се замисля, хайвера на даниото се люпи бързо - за 24 - 36 часа и няма много време да плесеняса, но все пак...
Относно скалариите:
Досега съм имал 4 поколения от тези рибки и не съм слагал нищо. Родителите ги оставям вътре, за да се грижат за хайвера и малките - което плесеняса или не е оплодено, го изяждат. Същевременно почистват хайвера, вентилират го, а след като се излюпи, почва едно местене на ларвите *privet*! Тук процента на загубите ми е по-висок, обаче нямам идея дали е от липса на третиране *dontknow*.
Дано някой препатил сподели, че и аз да знам: да третирам ли водата на скалариите, или не!
Успех!

S_Y_N_C

Мерси много за информацията защото се колебая от кое да слагам метиленово синио или трипафламин в развъдниковия аквариум.Моя хайвер на даниото 4 дена не се излюпи нищо от него незнам защо можеби поради липсата на помпичка за въздух

Лора

ТрипафлаВин колега, не трипафламин.
Явно си пропуснал попраквата на колегата abaro.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

S_Y_N_C

Извинявам се много да забелязах за поправката важното е че вие ме разбрахте за лекарството което говорех :)

stefan_doc

Метиленовото синьо действа по-добре при по-ниски температури на водата, трипафлавинът и при по-високи. /над 25 гр./

Similar topics (1)

1519

Публикации: 6
Прегледи: 12984