• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Re: Указания за употреба на глутаралдехид

Започната от hristo ivanov, 14.11.2013 22:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristo ivanov

Цитат на: kuvert - 08.08.2013 23:23
Формула: OHC-CH2-CH2-CH2-CHO. Химическата формула е C5H8O2

Glutaraldehyde
молекулна маса 100.13. Процент на въглерода  С - 55.55%.

Синоними: 1,3-Diformylpropane, glutaral, glutardialdehyde, glutaric dialdehyde, 1,5-pentanedial, potentiated acid glutaraldehyde, 1,5-pentanedione.

Glutaraldehyde мигновено убива практически всички бактерии, водорасли, и някои гъби. Полимеризираният изомер на това вещество влиза в състава на Seachem Flourish Excel™.

Най-разпространени са препаратите от серията Cidex на Johnson & Johnson.
Аналог на Seachem Flourish Excel™  е - Easy Carbo® на компанията Easy-Life®.

Глутаралдехида се използва за стерилизация на медицинско оборудване, хирургически инструменти и във водоподготовката.  Разтваря се с вода, спирт, бензин. Безопасен е за алуминия, хрома, никела, неръждаемата стомана, среброто, медта, силикона, полистирена, полиуретана, полипропилена, гумата, полиетилена. РЕАГИРА С ПОЛИКАРБОНАТ-РАЗТОПЯВА ГО!

Едно от приложенията му е като фиксатор в електронната микроскопия, оптическата микроскопия - за да умъртви (фиксира) клетките върху предметното стъкло, и освен това - катo силен дезинфектант (в по-висока концентрация).

Как се използва препарата?

2,5% готов разтвор
Дозиране (ежедневно):
4мл./100л. за силно залесен аквариум.
2мл./100л. за нормално залесен аквариум
За борба с черна и зелена брада:
10мл./100л. в продължение на 3-4 дни.(инжектира се със спринцовка директно върху и около най-засегнатите места)

Като заместител на CO2 или за профилактика. Може да се ползва всеки ден!!!
За премахване на ЧЕРНА и ЗЕЛЕНА БРАДА:
1. Намерете причината за появата и я премахнете (преторяване,остатъчна храна, непочистено дъно,много органика и др.)
2. Започва се с двойна (може и тройна доза) в продължение на 3-4 дни (може и седмица-индивидуално за всеки аквариум).
3. Вечер след като се изключи осветлението - спира се всякаква циркулация в аквариума за 10 минути. (за да се разрежда по-бавно препарата)
4. Със спринцовка нужното количество се инжектира ДИРЕКТНО върху най-засегнатите места. Пускате циркулацията.
5. Сутрин-сменяте около 20-30% от водата.
6. След около 5 дни брадата става лилава, после бяла. Продължавате с ежедневната смяна на 20-30% от водата поне 3 седмици.
7. Храненето се свежда до минимум - на 3 дни веднъж.
8. Осветлението се намалява - не повече от 5 часа.
9. Торене - НИКАКВО!!!
9. Препоръчително е ежедневната смяна на вода да се извършва със сифониране на дъното.
10. Постоянно чистене на загниващите листа.
11. Индивидуално преценявате дали да продължите третирането след първите 5 -6 дни. Добре е да изчакате, за да видите дали брадата продължава да се разпространява или бавно изчезва.
12. Препоръчително - пуснете ампуларии - с удоволствие хапват умрялата брада. Може и растителноядни риби. Това е индивидуално решение.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ, КОИТО СЕ БОРЯТ С БРАДИТЕ В АКВАРИУМА СИ!


Заб. Има данни, че Egeria densa и Vallisneria sp. общо взето не харесват препарата.

Публикациите са слети: 17.11.2013 17:40

4,0% готов разтвор се използва по следната схема:
Дозиране (ежедневно):
2,8-3мл./100л. за силно залесен аквариум.
1,5мл./100л. за нормално залесен аквариум
За борба с черна и зелена брада:
7,5-8мл./100л. в продължение на 3-4 дни.(инжектира се със спринцовка директно върху и около най-засегнатите места)


Здравейте,първо да се извиня ако въпросите ми са тъпи,но наистина съм аматьор  *dontknow*-
1.Може ли да се използва препарата,когато в аквариума има рибки?
2.Ще сбъркам ли нещо ако сменявам всеки ден около 15% от водата?

Георги


kuvert

По първият въпрос-ДА!
По вторият въпрос-не мисля,че е свързан с употребата на препарата! Посочи причините за ежедневната смяна и вероятно ще получиш правилни насоки! Но не в тази тема!!!

Георги


kuvert

т.1 до т.12 вкл. и т.5 е част от процедурата за премахване на брада!!!!
Христо никъде не е написал,че се бори с брадата.
Така зададен въпросът му е за обща смяна на водата.
Както е задал и предният си въпрос- за употреба на препарата при наличието на рибки!

hristo ivanov

Така,нямам брада,нямам и рога *JOKINGLY*,просто грунда ми позеленява.Вадих го няколко пъти,измивах,но след време отново ставаше същото,затова,като прочетох за този препарат,си помислих,че може би с него ще си реша проблемите.Водата я сменям всеки ден пак поради същия проблем.

Лора

После явно ще трябва да местим темата където и е мястото. Сега на проблема
Първо, колко литра е аквариума, размери и осветление, че да тръгнем да разсъждаваме. :-)


Разделих публикациите за сега.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

aquafan

Easy Carbo също ли трябва да е със спринцовка о при изключена филтрация?

hristo ivanov

Аквариума е 54л. 30/60/30,осветлението е 91w,свети по около 10-12 часа.Нямам все още растения.Сменям около 15-20% от водата всеки ден с дрениране на дъното и добавям по щипка морска сол.Храня веднъж на ден/както пише в учебниците/.Благодаря на всички за помощта!

zariio

Цитат на: hristo ivanov - 17.11.2013 20:29
Аквариума е 54л. 30/60/30,осветлението е 91w,свети по около 10-12 часа.Нямам все още растения.Сменям около 15-20% от водата всеки ден с дрениране на дъното и добавям по щипка морска сол.Храня веднъж на ден/както пише в учебниците/.Благодаря на всички за помощта!

С толкова силно осветление си късметлия направо само с позеленяване на дъното.Намали и силата и мощността на осветлението и не добавяй нищо.Не сменяй вода толкова често ако е зациклен аквариума и не"дренирай дъното".Това последното дори незнам защо го правиш при растителен аквариум.
Това за солта също според мен е голяма заблуда.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

hristo ivanov

Нямам растения,съжалявам ако съм пропуснал да го кажа.

Лора

Цитат на: hristo ivanov - 17.11.2013 21:33
Нямам растения,съжалявам ако съм пропуснал да го кажа.

В такъв случай, аз не виждам нужда от такова силно осветление. Какви рибки гледаш всъщност?
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

hristo ivanov

Ох,знам,че са много и скоро ще ги поразредя :-| 3хелера,2златни/първо тях ще махна,знам/3гупи,2молинези,2сомчета,2трихогастера,2барбуса и две,който не знам какви са.Множко са нали?

Лора

Ааам компота няма да коментирам. :-D Всеки в началото прави така. Докато се ориентираш какво точно искаш да направиш с аквариума си и какви риби да гледаш в него, така ще е .

Попитах за рибите, защото има аквариуми с цихлиди, при които не се слагат растения. Но въпреки всичко, собствениците на такива аквариуми слагат осветление, за да изпъкват цветовете на рибите.

Но с такова осветление и такъв размер на аквариума, не е зле да се позамислиш за растения. Виж тук за какво иде реч:
http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=107 ;-)
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

kuvert

Сол,силно осветление,кофа риби-респ. много фекалий,ЛИПСА НА РАСТЕНИЯ- и 50% концентрат да сложиш в аквариума-нищо няма да поправиш!
Всъщност това,което съм описал са всичките ти проблеми!

Similar topics (3)

49061

Публикации: 3
Прегледи: 3745

48661

Публикации: 28
Прегледи: 22701