• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 13:59

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблеми с ниско кН

Започната от хамлет, 25.11.2010 21:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

хамлет

Да попитам за един съвет.

От няколко дена в аквариума се поддържа прекалено ниска кН в рамките на 3градуса. Общата ми твърдост е >7 градуса което си е нормално. Всички останали показатели с в рамките на нормалното. рН 6,8-7,2, нитрити 0, нитрати около 10мг/л. Имам един корен опитвам да изградя растителен аквариум. Имам черноморски черупки от миди и рапан които би трябвало да вдигат карбонатната твъдост ама знам ли и аз. Имам също един речен камък който несъм тествал за варовик но не мисля че е такъв. Един лава камък и това е. Грунда е кварцов основно. Мислех даже да пусна малко сода бикарбонат за вдигане на карбонатите ама засега се въздържам.
Вода сменях до понеделник всеки ден по около 30-40% поради други проблеми

Някакви съвети?

MeTogu

Има кх+ ,но какво те притеснява ниското кх?
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

хамлет

Ами аз меря с JBL 5в1 и на 3градуса ми пише че е кофти.

MeTogu

При ниското пх е нормално да имаш разпад на карбонатите.Знам ли малко содичка да му сложиш за да вдигнеш пх-то.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Caxapa

Метоо.. КХ не е наред при колегата. ПХ е на ред пише.

MeTogu

Сахара пх и кх са пряко свързани.Ти на 6.8 наред ли викаш.Щото за мен нормално пх е 7.2-7.5.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

хамлет

Ами то при мен не е точно 6.8 по скоро е м/у 6.8 и 7.2 освен взех да се замислям да слагам варовиков камък в аквариума. А според теста на JBL 6.8 си е началото на зелената зона

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Caxapa

Явно проблема е всеобщ при колегата и при мен. Току що мерих и моите аквариуми. Оказа се, че е така..КХ е на 3 а ПХ показва 7,2-7,6  :duvar: :duvar:
: 25-11-2010, 22:09:55
Той- Хамлет не подава  а аз подавам само в един от аквариумите си..

MeTogu

Сахара,с подаването на co2 намаляваш Пх-то,и ако го задържаш стабилно и евентуално аквариума ти има доста стар грунд е нормално да имаш Кх от порядъка на 3-4.
Хамлет се притеснява от нещо което е нормално при ниско Пх.Ако Пх-то му е 8 може би нямаше да има такива проблеми.Важното е параметрите да се задържат стабилни.iek е много запознат с тези неща и може да ви наговори такива неща,че свят ще ви се завие.Ако искате потърсете негови записки относно тези параметри и няма да имате проблеми.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ceco

Цитат на: Caxapa - 25.11.2010 22:11
Явно проблема е всеобщ при колегата и при мен. Току що мерих и моите аквариуми. Оказа се, че е така..КХ е на 3 а ПХ показва 7,2-7,6  :duvar: :duvar:
: 25-11-2010, 22:09:55
Той- Хамлет не подава  а аз подавам само в един от аквариумите си..
Колега, при нас в София- Младост това са показателите на чешмяната вода. Не разбирам какво те притеснява. За Методи е друг въпрос, там водата е доста по различна.

хамлет

Ами водата при мен е в нормалните граници кН от чешмата излиза на 6-10кН рН-7,2 но след 1-2 дена става 3кН

ceco

Цитат на: MeTogu - 25.11.2010 22:19
Сахара,с подаването на co2 намаляваш Пх-то,и ако го задържаш стабилно и евентуално аквариума ти има доста стар грунд е нормално да имаш Кх от порядъка на 3-4.
За да ти се случи това при нас, просто трябва да налееш вода от чешмата. Не мога да разбера, защо коментирате параметри е аквариума, без да ги съобразявате с тези от източнока. Така само си чешете езиците, а и може да объркате някой начинаещ.

хамлет

Само да спомена че аквариума е стартиран преди около 6-7 седмици и грунда няма как да е много стар, верно може да съм имал прехранване и натрупване на органична маса но последната седмица около 10дни сменях по 30% от водата всеки ден.

MeTogu

Значи нещо ни убягва.Малко повече информация за аквариума.Без да спестяваш нищо.Има нещо гнило.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Caxapa

Проблема е и при двамата. На колегата е стартиран  преди 2 седмици и нещо..той казва кога.. При мен е стар грунд редовно сифониран, смяна на вода редовно..Всичко е точно а параметрите са едни и същи.  Водата ни е од един източник и е с  7 обща твърдост, към 6 КХ и 7,6 ПХ
: 25-11-2010, 22:40:07
При мен са 5 аквариума а колегата има 2.. Тогава къде е грешката на художника?