• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 08:15

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с GH

Започната от Asmodeus, 25.10.2010 15:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Asmodeus

Не вярвах че ще стигна до този раздел, но ето ме тук... Не разбирам от химия, в училище нямах по-висока оценка от 4ка, така че карам направо.

Няколко пъти подред правя тест на аквариума от тези на JBL - 5 in 1 и в началото всичко беше в нормални количества, но последните два пъти ми показва че GH > 21 ... какво трябва да значи това и има ли начини за оправяне?

Деян ми каза че е възможно ако имам миди и подобни неща в аквариума, но.. не...
: 25.10.2010г 15:03ч
Ето последния тест, например, който направих, днес преди няколко часа:

NO3 - 25

NO2 - 0

GH > 21d

kH - 6d

pH - 7, 2

Смених 25% от водата рано сутринта с престояла.

dorbitan

Виж в самите инструкции на теста, там имаш дадени препоръчителни методи за регулация,било към по-високи или по-ниски стоиности.
Аз самия ползвам този тест но не съм запомнил, как точно се процедира в такъв случаи като твоя.
Просто не ми се е налагало, водата в София е доста мека.

Asmodeus

Смесете обратно осмотична вода или дейонизирана вода... e wtf??? xD

Alexfield

Най-добре измери какви са параметрите на водата, която сипваш (от чешмата, предполагам) и ги дай тук.

П.П. Какви риби гледаш в тази вода и те как се чувстват?
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Asmodeus

Ето параметрите на преди малко сипана вода:

NO3 - 25

NO2 - 0

GH > 14d

кh 6 d

kH - 10d

pH - 8,0


иначе имам коридораси, анциструси, ендлерки, хастатуси и 1 сае.. скариди и охльови...


iek

Използвай RO вода за доливане, при смяна на водата също можеш да смесваш чешмяна и обратно-осмотична 1 към 1, така ще имаш много добри показатели gH=7 и kH=3, няма да имаш проблеми и с растенията. Това увеличаване при теб си го обяснявам с изпаряването, което с времето е довело до натрупване на калциеви и магнезиеви йони и от там- покачване на gH-то.

Alexfield

Като гледам нямаш голяма разлика между параметрита на водата в аквариума и тази която доливаш.
Имаш нещо в аквариума, което понижава pH от 8 на 7.2. Намаляването на карбонатната твърдост от 10 на 6 е свързана с това.
Нитратите са еднакви: 25 мг/л - т.е. призвежданите от твоите риби нитрати са пренебрежимо малко - аквариумът избобщо не е натоварен с риби.
Нитрити - 0: Нямаш проблем с азотния цикъл.
GH 14 -> 21 - общата твърдост се покачва. Т.е. отделят се някакви соли. Може това да е свързно с намаляванео на pH от 8 на 7.2

Единственият начин да  смъкнеш GH е като добавяш дестилирана вода, или обратна осмоза. Въпросът, който остана е:
Трябва ли да смъкнеш GH? Или: как се чувстват рибите, които гледаш? Имат ли проблем? Ако наистина ти се наложи да смъкваш GH, те чака сериозен финансов разход.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Similar topics (2)

29103

Публикации: 15
Прегледи: 9660

45386

Публикации: 8
Прегледи: 4154