• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 23:10

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нитратна смола - странични ефекти

Започната от Alexfield, 03.07.2009 12:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Alexfield

Здравейте отново.
Най-вероятно ще сложа нитратна смола в малък вътрешен филтър. Причините за това за описани тук - високо ниво на нитратите в аквариума.
Въпросът ми е:
Освен абсорбирането на нитратите, да очаквам ли някакви странични нежелани ефекти като промяна на pH или твърдостта на водата?
Питам ви, защото един не много разбиращ продавач в магазин (изводът си го направих, защото се опита да ме убеди, че амонякът се преработвал в нитрати, а нитратите се превръщали в нитрити) ми каза, че тази смола рязко смъквала pH до стойности от порядъка на 4.5-5.

Та ако някой има конкретни наблюдения, нека сподели.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Alexfield

Ето и моите наблюдения - вече имам такива.
Взех си NitratEx на JBL 170гр/250мл
Сложих малко по-малко от половината (толкова се събира във филтъра). На всеки 1-2 дни сменям пълнежа:
Използваната смола регенерирам по бързия метод - подобрен от мен:
Висока ваза с вода (800гр.) и 2 супени лъжици сол.
Потапям малко камъче-аератор на дъното да върти водата.
Над камъчето потапям чорапа със смолата - за 24-48 часа.

Нитратната смола се справя много добре с отсраняването на нитрати от водата. За целия пакет дават, че е достатъчен за 9000мг. По мои сметки сложеното от мен количество би трябвало да ги намалява с около 4000мг. До тук добре.
Ето и страничните ефекти:
pH вече ми е в долната граница на теста 6.4 (т.е. може и да е по-ниско) - беше добре: 6.8
KH e 0° - беше 3° - явно буферът е свършил
GH e 6° - беше 20° - не съм сигурен дали е заради смолата или просто заради това, че напоследък започнах да сменям водата редовно.

Сложил съм 2 варовикови павета (малко и голямо) за компенсация на ниското pH. Засега няма особен ефект.

Надявам се тази информация да е полезна за някой. Явно аз ще се боря със ситуацията на принципа проба-грешка.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

dido

Негативните ефекти идат най-вече от натрупване на Натриеви катиони в аквариума. Механизма - без да изпадам в подробности, е следния - смолата "отнема" нитратите като ги замества с натрий.

Регенерирането със сол всъщност извлича натрупаните нитрати и възвръща изгубения натрий за следващ цикъл.

В случая въпросите, които трябва да си зададеш е, как влияе повишеното натриево съдържание на обитателите в аквариума.

Поздрави ...


hyp

Аз пък мисля, че Дидо не е прав.

Нитратните аниони се заменят с хлоридни аниони! Натриевите йони са катиони.

Цитат на: dido - 13.07.2009 16:21
Негативните ефекти идат най-вече от натрупване на Натриеви катиони в аквариума. Механизма - без да изпадам в подробности, е следния - смолата "отнема" нитратите като ги замества с натрий.

Регенерирането със сол всъщност извлича натрупаните нитрати и възвръща изгубения натрий за следващ цикъл.

В случая въпросите, които трябва да си зададеш е, как влияе повишеното натриево съдържание на обитателите в аквариума.

Поздрави ...



Alexfield

Така е, да. Съгласен съм с теб. Бях я забравил тази тема.
Тъкмо удобен момент да споделя един страничен ефект:
Високото количество хлоридни аниони пречи на растенията. При мен почти спряха всякакво развитие. Спрях да ползвам нитратна смола и след около месец същите растения потръгнаха.

П.П. Нитратна смола е уместно да се използва в африкански цихлидарници. Там има грунд и камъни. Растения обикновено няма.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

hyp

Предполагам нямаш тест за хлориди!?

Сигурен ли си, че причината за забавения растеж на растенията всъщност не е недостиг на нитрати? Растенията се нуждаят от нитрати, по тази причина някои акваристи добавят допълнително такива.

За цихлидарници - да, супер е.

Цитат на: Alexfield - 23.04.2010 17:03
Така е, да. Съгласен съм с теб. Бях я забравил тази тема.
Тъкмо удобен момент да споделя един страничен ефект:
Високото количество хлоридни аниони пречи на растенията. При мен почти спряха всякакво развитие. Спрях да ползвам нитратна смола и след около месец същите растения потръгнаха.

П.П. Нитратна смола е уместно да се използва в африкански цихлидарници. Там има грунд и камъни. Растения обикновено няма.

Alexfield

Не, нямам тест за хлориди. Аз си взех нитратната смола именно за да намаля съдържанието на нитратите. Бяха 250 мг/л. Успях да ги докарам до 50 мг/л, а за кратко и до 25 мг/л - разбира се, не само благодарение на нитратната смола, а и благодарение на смяната на вода.
Ако ти се чете цялата история: http://aquariumbg.com/forum/himiya/ne-dobre-balansiran-akvarium
От близо година насам концентрацията на нитрати в аквариума ми е 50-100 мг/л.

П.П. Сега си правя цихлидарник, но още не съм решил дали ще използвам нитратната смола в него. Жената смята да го залеси. Та ако/като не оцелеят растенията при цихлидите, ще започна да използвам смолата отново.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

Similar topics (1)

38432

Публикации: 6
Прегледи: 5713