• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 08:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нестабилни показатели на водата.

Започната от bustama, 29.01.2014 13:19

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Щом има мидички и рапанчета, вероятността и останалата част от този един литър грунд да е варовикова е доста голяма. Може би е по-добре да го махнеш целия, а не само черупките. Ако искаш го тествай с оцет.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Теста с оцета беше още при старта - нямаше реакция. :-)


Публикациите са слети: 30.01.2014 10:16

След вчерашните пояснения от ваша старана - за което съм благодарен  *privet* вече, да го кажа ми се изяснява картинката.

Цитат на: Стоян Михов - 29.01.2014 21:00
с подаването на СО2 засилваш в пъти разтворимоста на калциевия карбонат. Не можеш да си представиш колко малко разтворен варовик трябва, за да вдигнеш кХ от 3 - колкото ти е чешмяната вода до 8, колкото ти е в аквариума.  - само около 4,5 грама! за 50 литра вода :)
Това означава ли, че при мен се е разтворил 4,5г. СаСО3. Защото ако е така, както си мисля - това не е на добре. В момента Са в аквариума трябва да е 35-40мг/л - това е страшно много! От тук, разбира се ако ми е вярна логиката има 11мг/л СО2.




Публикациите са слети: 31.01.2014 11:55

Да си продължа темата - вече ме интересува само колко Са се разтваря в аквариума ми от черупките под въздействие на СО2.
Потърсих инфо в нета и ще помоля вещите да потвърдят написаното от мен дали е вярно. Нямам тест за генералната твърдост! :-)
Доколкото разбрах СаСО3 е трудно разтворим, но във вода и под въздействие на СО2 се преобразува... не знам дали употребявам правилната думичка в Са/НСО3/2, където Са е 24,7%.
Как мога да разбера колко калций се разтваря във аквариума?
Какво става с калция от СаСО3 където е 40%, разликата отлага ли се, във вид на котлен камък ли...?


Лора

По молба на автора на темата, правя един Ъп, че са се слели публикациите и се е получил един монолог...
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

Caxapa

А обяснение защо се получава така съм дал  на запитването на колегата по мейл пощата.

dafil

Що си усложняваш живота със сметки и други подобни измишльотини като в случая просто си смени грунда-100 пъти по-лесно и резултатно ще е :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Стоян Михов

Цитат на: bustama - 29.01.2014 22:30
Да си продължа темата - вече ме интересува само колко Са се разтваря в аквариума ми от черупките под въздействие на СО2.
Потърсих инфо в нета и ще помоля вещите да потвърдят написаното от мен дали е вярно. Нямам тест за генералната твърдост! :-)
Доколкото разбрах СаСО3 е трудно разтворим, но във вода и под въздействие на СО2 се преобразува... не знам дали употребявам правилната думичка в Са/НСО3/2, където Са е 24,7%.
Как мога да разбера колко калций се разтваря във аквариума?
Какво става с калция от СаСО3 където е 40%, разликата отлага ли се, във вид на котлен камък ли...?
Отговорът на въпросът ти е доста сложен :)
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Цитат на: Лора - 31.01.2014 14:43
По молба на автора на темата, правя един Ъп, че са се слели публикациите и се е получил един монолог...
Благодаря!

Цитат на: dafil - 31.01.2014 15:28
Що си усложняваш живота със сметки и други подобни измишльотини като в случая просто си смени грунда-100 пъти по-лесно и резултатно ще е :-)

Не си усложнявам живота. Интересно ми е как протичат процесите във водата, пък и след два дена ровене и доста се образовах -

Това означава ли, че при мен се е разтворил 4,5г. СаСО3. Защото ако е така, както си мисля - това не е на добре. В момента Са в аквариума трябва да е 35-40мг/л.

по-горе написаното няма нещо общо и аз се радвам че си го изясних. Все пак има СаСО3 и СаСО3. :-D

Премислих и  реша ли да сменям грунда - най-много 50% от този 1л. да почистя, но това няма кой знае какво решение де е.

Стоян Михов

Въглеродният двуокис съществува във водата в основно три форми, които преминават една в друга в зависимост от рН на средата - разтворен газ, карбонатен йон, бикарбонатен йон СО2-СО3-НСО3, те преминават едно в друго в зависимост от киселинността на средата  - при 6,5 рН калциевият карбонат може да се разтвори напълно във водата до карбонатни йони и калциеви йони, карбонатните йони покачват рН и преминават в бикарбонатни, а именно те се използват основно във фотосинтезата. И доколкото ти добавяш СО2 като газ, растенията отнемат от водата бикарбонатите, получава се дисбаланс, през нощата отново пХ пада, разтваря се още варовик до калций и карбонатен йон, растенията пак го отнемат, но калция никой не го ползва и той се нарупва във водата повишавайки твърдостта. Затова подаването на СО2 силно ускорява разтварянето на калциевия карбонат.
Но ако искаш да знаеш реално каква ти е твърдостта на водата причинена от калция, трябва да мериш общата твърдост GH,  а не карбонатната, с  карбонатната само може да кажеш какво потенциално количество калциеви йони може да имаш на базата на карбонатните, но не и реалното, което може да бъде много по-различно.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

Стоян, благодарско за отделеното време и внимание. *DRINK*

Ще намеря как да тествам GH и ще пиша резултата, също и на КН.

bustama

Цитат на: Стоян Михов - 31.01.2014 16:16
Въглеродният двуокис съществува във водата в основно три форми, които преминават една в друга в зависимост от рН на средата - разтворен газ, карбонатен йон, бикарбонатен йон СО2-СО3-НСО3, те преминават едно в друго в зависимост от киселинността на средата  - при 6,5 рН калциевият карбонат може да се разтвори напълно във водата до карбонатни йони и калциеви йони, карбонатните йони покачват рН и преминават в бикарбонатни, а именно те се използват основно във фотосинтезата. И доколкото ти добавяш СО2 като газ, растенията отнемат от водата бикарбонатите, получава се дисбаланс, през нощата отново пХ пада, разтваря се още варовик до калций и карбонатен йон, растенията пак го отнемат, но калция никой не го ползва и той се нарупва във водата повишавайки твърдостта. Затова подаването на СО2 силно ускорява разтварянето на калциевия карбонат.
Но ако искаш да знаеш реално каква ти е твърдостта на водата причинена от калция, трябва да мериш общата твърдост GH,  а не карбонатната, с  карбонатната само може да кажеш какво потенциално количество калциеви йони може да имаш на базата на карбонатните, но не и реалното, което може да бъде много по-различно.

Тези дни нямах време и възможност да тествам постоянната твърдост, но днес взех тест и резултата е 5°. КН - 6°
Също  да попитам, защо на теста пише обща твърдост? Общата твърдост доколкото знам не е ли сбора с променливата, или съм в грешка?
Сега от този СаСО3, който е да кажа 90мг/л. колко е калция? Друго, преди седмица стоплих ,хубаво че Са в СаСо3 е 40%, но това не ми дава база на сравнение, че при мен СаСО3 от черупките е 40% - може да е повече или бъркам?

Стоян Михов

Карбонатна, обща, постоянна и временна твърдост нямат много общо, в смисъл не могат да бъдат изведени една от друга. На GH 5 градуса еквивалента е 50 мг/л CaO, доколкото в CaO калция е малко над 71%, то 5 dGH  = 36 mg/l калций, ако приемем, че магнезиевите йони са пренебрежимо малко.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

bustama

 :-) да, да приемем, че магнезиевите йони са пренебрежимо малко - не съм торил от достатъчно време с магнезий и не би трябвало да е в голямо количество.
мг/л. калций - които казваш са ми мого полезни за да си оправя торенето, ако въобще мога де, че май са ми много. :-D
Още веднъж благодарско! *privet*

Similar topics (5)

49061

Публикации: 3
Прегледи: 3752

50416

Публикации: 2
Прегледи: 4558

48510

Публикации: 17
Прегледи: 14672

50259

Публикации: 5
Прегледи: 4879