• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Глутаралдехид (glutaraldehyde)-в замяна на СО2 и в борбата против водорасли

Започната от iek, 10.10.2007 21:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

iek

 Вероятно някои от вас са чели (или го използват) за доста препоръчвания по западните форуми Flourish Excel ( http://www.seachem.com/products/product_pages/FlourishExcel.html) .Съдържанието му е glutaraldehyde и polycycloglutaracetal(polymerized isomer на glutaraldehyde),последното е запазена марка на лабораториите на Seachem и предимството му пред глутаралдехида е по-слабото биотоксично въздействие.Така или иначе обаче глутаралдехида полимеризира с времето.
Та идеята ми, взета от тази тема: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/showthread.php?t=31615&highlight=glutaraldehyde, е :
може ли да се намери в България въпросния глутаралдехид?

Longanlon

Не съм виждал да има никъде, иначе съм чел за него още преди няколко години.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b


iek

Цитат на: igenov - 11.10.2007 10:18
Ето тук има нещо подобно:
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=Pflanzenpflegemittel_Easy-Life&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ckvkXWpdt3k5SMNfYsJhynkKwGAhgARS42J&G_menu62=1&uhaupt=1&G_menu59=1&path1=Plant+care&mpath1=59&path2=Fertilizers&mpath2=62
Да, обаче този литър   излиза 50 евро с шипинга, за сравнение :50% Solution 450ml е 16.50$,от което се получават 9л. 2.5% разтвор-
http://www.emsdiasum.com/microscopy/products/chemicals/glutaraldehyde.aspx
За сведение ГА се използва за дезинфекция ,като фиксатор в микроскопските изследвания и др.

abaro

jek ако знаеш кажи къде се продава за да го пробваме.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

islander

Glutaraldehyde, 25% Aqueous Solution

Clear light yellow liquid. 25% aqueous solution. Used for cross-linking proteins and polyhydroxy materials. Also used as a fixative for tissues. Purity: ≥98% by TLC. RTECS MA2450000, CAS 111-30-8.

източник

iek

Цитат на: islander - 30.10.2007 17:32


източник
благодаря за линка, остава да им звънна утре:
Аквахим           
Официален представител на Merck KGaA за България.
адрес: 1582 София,  бул. Цветан Лазаров No.83 , тел.: +359 2 8075000, факс: +359 2 8075050

mkmarinov

Аз слагам от подобно (easy carbo), мн яко мирише, на компот от ябълки  :-D, добре растат растенията от него, малко играчка всяка сутрин да му наливам 7мл (на моя е толкоз дневната доза) ама иначе в аквариума си спестявам каквито и да е реактори, бутилки за СО2 и т.н, може би ефекта не е същия, но за малки аквариуми е добре. Моя е 120л и това ми го препоръчаха в магазина когато се бях навил да си купувам СО2 система. Тук струва 250мл 7Евро, добра цена е  :-) [url="http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=Pflanzenpflegemittel_Easy-Life&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ckvkXWpdt3k5SMNfYsJhynkKwGAhgARS42J&G_menu62=1&uhaupt=1&G_menu59=1&path1=Plant+care&mpath1=59&path2="]http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=Pflanzenpflegemittel_Easy-Life&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ckvkXWpdt3k5SMNfYsJhynkKwGAhgARS42J&G_menu62=1&uhaupt=1&G_menu59=1&path1=Plant+care&mpath1=59&path2=[/url]
Es gibt Menschen, die, wenn sie das Licht am Ende des Tunnels sehen, ein neues Stück Tunnel kaufen.

miTko

Цитат на: iek - 30.10.2007 19:29
благодаря за линка, остава да им звънна утре:
Аквахим           
Официален представител на Merck KGaA за България.
адрес: 1582 София,  бул. Цветан Лазаров No.83 , тел.: +359 2 8075000, факс: +359 2 8075050

И да напишеш какво-що!  ;-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

iek

Информация от представителите на Merck:

-25% и 50% разтвори в разфасовки х100,250 и 1000 мл
-цена -например: 1000мл 50% разтвор-70.60лв без ДДС (от него се получават 20л 2.5% разтвор)
С ДДС 1л. 2.5% р-ор излиза 4.20лв.
-внася се по поръчка за около 20 дни,пращат с куриер , за София-имат собствен превоз.

По-подробна оферта ще ми изпратят на мейла.

за сравнение :http://www.easylife.nl/english/index.html?id=43: е 22.95евро/1л.>>>>>
Цитат на: mkmarinov - 30.10.2007 20:06
Аз слагам от подобно (easy carbo), мн яко мирише, на компот от ябълки  :-D, добре растат растенията от него, малко играчка всяка сутрин да му наливам 7мл (на моя е толкоз дневната доза) ама иначе в аквариума си спестявам каквито и да е реактори, бутилки за СО2 и т.н, може би ефекта не е същия, но за малки аквариуми е добре. Моя е 120л и това ми го препоръчаха в магазина когато се бях навил да си купувам СО2 система. Тук струва 250мл 7Евро, добра цена е  :-) [url="http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=Pflanzenpflegemittel_Easy-Life&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ckvkXWpdt3k5SMNfYsJhynkKwGAhgARS42J&G_menu62=1&uhaupt=1&G_menu59=1&path1=Plant+care&mpath1=59&path2="]http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/webshop.pl?f=GRUPPE&c=Pflanzenpflegemittel_Easy-Life&t=e_temgroup&start=1&dif=14&userid=ckvkXWpdt3k5SMNfYsJhynkKwGAhgARS42J&G_menu62=1&uhaupt=1&G_menu59=1&path1=Plant+care&mpath1=59&path2=[/url]

islander

iek, харесвам хората като теб, които не ги мързи да се поразровят и да достигнат до целта, след като им е подадена само сламка сами да се наберат на нея и да се "издърпат" сами нагоре.
Аз работя професионално с Аквахим и твърдя, че каквото зависи от тях като срок на доставка - ще го спазят. Относно цената - също.
Остава да дадеш и още инфо в последствие относно резултатите и в двата случая - ако има,а и дори и да няма такива.

iek



по ред   Каталожен №   
Наименование   
Опак.   Ед. цена,
лв. без ДДС   Ед. цена,
лв. с ДДС
1.      1.04239.0250   Глутаралдехид разтвор 25% за електронна микроскопия-250 ml   250 ml   44,60лв   53,52лв

2.      8.14393.0100   Глутаралдехид  (50%-ен разтвор във вода) за синтез 100 мл   100 ml   24,90   29,88

3.      8.20603.0100   Глутаралдехид  (25%-ен воден разтвор) за синтез 100 ml   100 ml   26,00   31,20

това ми изпратиха като допълнителна информация ( съжалявам, но го копи-пейстнах директно от word файл, надявам се да се ориентирате)
Както виждате цената скача доста при малките разфасовки, е в момента не ми се дават още 80лв за 1 л., при положение, че очакам доставка на доста големи разфасовки торове.
Все пак ако има желаещи да разделим една опаковка от 1л. ....

iek

Малко развитие по темата, въпреки че както виждам няма голям интерес.
Намерих една фирма, производител на дезинфектанти, която цитирам:

"бихме могли да Ви доставим Глутаров алдегид 2% чист воден разтвор при Ваша поръчка на минимум 50 литра и по цена 4.50 лв/литър."

За мен това е прекалено голямо количество и ако има 10-на желаещи, бихме могли да направим една обща поръчка.


ceco

Аз имам интерес, защото категорично няма да слагам система за со2.Не съм  наясно с това, каква трябва да е концентрацията , дозировката и трайноста за да си направя сметката колко ми трябва.При всички случай поне за начало ще искам малко.С 2 думи ме брой и пиши какво става.

ickopr

Да не пускаме нова тема.Предлагам Глутаров алдехид 50% на 25.00 лв. килото.Тел. за връзка 0887590542  :-)

iek

Ето ви схемата с Flourish Excel (приблизително същата концентрация)
При първоначална внасяне или при смяна на вода повече от 40%-5мл Flourish Excel на всеки 40л вода.
След това всекидневно по 1 мл на всеки 40л.
Годишно: 573мл на 40 литров аквариум.

Схемата с EasyCarbo , посочен по-горе от mkmarinov:
1мл на ден за 50л. аквариум, 2мл- за аквариум с много растителност.

Borgot


iek

  Сдобих се с глутаралдехида, както се казва, спасяваме се поединично, и от днес започвам прилагането му.За съжаление в момента нямам никакво разнообразие от водорасли, но за сметка на това имам няколко нано аквариума, в които не подавам СО2.
Тези, които все още се интересуват от къде да го закупят, могат да използват инфото в темата.Последната фирма, която ми беше предложила количество от минимум 50л ("бихме могли да Ви доставим Глутаров алдегид 2% чист воден разтвор при Ваша поръчка на минимум 50 литра и по цена 4.50 лв/литър.") е ЖИВАС ООД ( zhivas@mail.techno-link.com )

MeTogu

Непременно да споделиш първите си впечетления iek,че мисля да взема от градския да пробвам и аз.Стига с тез бутилки до аквариумите.  :-D
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

Цитат на: MeTogu - 25.01.2008 17:20
Непременно да споделиш първите си впечетления iek,че мисля да взема от градския да пробвам и аз.Стига с тез бутилки до аквариумите.  :-D
Ако оценим СО2-то, подавано от бутилка, с 10 по десетобалната система, то на ГА би  могла да се даде оценка 6-7, но за сметка на това с някои предимствата :
-спестяване от първоначална инвестицция в система за СО2(пречка за много млади акваристи)
-липса на допълнителна техника във и около аквариума( естетичност)
-по-малък риск от предозиране(безопасност-относителна)
-доказан ефект върху водораслите( при използване на по-високи от препоръчваните дози)
-не се влияе от циркулацията на повърхността на водата( не се притеснявате, когато използвате флейти, окачени филтри и т.н.)
-не оказва влияние на рН-то( полезно, особено когато водата е много мека)
-(можех и да съм в рекламния бизнес)

zambo

Цитат на: iek - 25.01.2008 17:49

-(можех и да съм в рекламния бизнес)

не е късно за влезнеш в бизнеса , справяш се отлично
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

bgangler

Ще правите ли някаква органзация за поръчката, защото и аз съм навит?
И не разбрах, при употреба на глутаралдехид дали добавяте торове или това си е заместител на СО2?
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

MeTogu

Пълен заместител на ЦО2 е.А товоре можеш да си слагаш предполагам няма да навреди.Мен не ме бройте аз ще взема от Ицо.Срещу  *DRINK*
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

bgangler

Ако има за даване срещу  *DRINK* и аз съм готов да му помогна  :-)
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

bgangler

Аз се чудех дали Глутаралдехида ще подкиселява водата? :-|
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

zambo

И аз се заимах с въпросният ГА , но имам няколко въпроса за него :
1. Токсичен ли е ?
2.Има ли накакви особености при работа с него , напр. работа с ръкавици , маска и т.н.
3.Как се съхранява ?
4. При предозиране - странични реакции
5.Трябва ли да се промени начина и дозите на торене ?
6. съдържа ли някакви микро или макро елементи
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

MeTogu

Няма никакви проблеми да се работи с него.Но малко мирише.Взел съм си 500 мл 2.5% разтвор и започвам от утре да слагам в един от аквариумите ми.До седмица трябва да се види дали има ефект.Спирам от днес ЦО2 (от мая и захар).И по рецептата на Ицо започвам торене.Ще споделя резултата след първите 7 дена.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

bgangler

"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

MeTogu

Цитат на: ickopr - 22.01.2008 11:57
Да не пускаме нова тема.Предлагам Глутаров алдехид 50% на 25.00 лв. килото.Тел. за връзка 0887590542  :-)
Това е моя човек.От Русе е.За поръчки има телефон.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

bgangler

"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

Trobata

Кажете дали имат ефект от него и ако е положителен ако има желаещи да направим поръчка. Ако може да споделите и дозировката му.

borislav

И аз съм навит да пробвам.Интересно ми е като се променя съдържанието на СО2,не се ли променя РН и КН?Може да направим една обща поръчка от Пловдив и да си разпределим химийката  :-).
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

iek

Цитат на: zambo - 29.01.2008 16:37
И аз се заимах с въпросният ГА , но имам няколко въпроса за него :
1. Токсичен ли е ?
2.Има ли накакви особености при работа с него , напр. работа с ръкавици , маска и т.н.
3.Как се съхранява ?
4. При предозиране - странични реакции
5.Трябва ли да се промени начина и дозите на торене ?
6. съдържа ли някакви микро или макро елементи
1да
http://en.wikipedia.org/wiki/Glutaraldehyde, (който не знае английски, да си намери онлайн речници)
Използвам го от 3-4 дни: 2.5% р-ор 1 мл на 20л аквариумна вода, успоредно с СО2 и торене с микро и макроелементи, такова кипене не съм наблюдавал никога.Скариди, охлюви и риби засега са живи.
Ето за по- мързеливите, за да не ме обвинят някои пак, че ви пращам да четете чежди езици:
"3. ОПИСАНИЕ НА ОПАСНОСТИТЕ

Вреден при вдишване и при контакт с кожата.
Дразни дихателните пътища и кожата.
Риск от тежко увреждане на очите.
Възможна е сенсибилизация при вдишване и контакт с кожата.
При вдишване: Дразнене на дихателните пътища при висока експозиция

При контакт с очите: Силно очно-дразнещо действие с риск от тежки необратими увреждания.
При контакт с кожата: Зачервяване на кожата и обезмасляване / изсушаване в условията на интензивно и/или продължително въздействие на препарата.
При поглъщане: Симптоми - гадене, повръщане, болки в корема, диария.






4. МЕРКИ ЗА ОКАЗВАНЕ НА ПЪРВА ПОМОЩ

4.1. При вдишване:

Изнесете пострадалия на чист въздух. Необходимо е да се поддържа нормална телесна температура.При неразположение или възникване и развитие на признаци на интоксикация потърсете незабавно медицинска помощ.
4.2. При контакт с кожата:

Свалете незабавно замърсеното работно облекло. Измийте замърсените кожни участъци със сапун и хладка вода. Ако дразненето продължава, да се повтори измиването и да се потърси съвета на дерматолог. Работното облекло да се изпере преди нова употреба.
4.3. При контакт с очите:

Изплакнете незабавно обилно с течаща вода при широко отворени клепачи в продължение на 15 - 20 минути. Потърсете веднага медицинска помощ.
4.4. При поглъщане:

Изплакнете устата с вода. Да не се предизвиква повръщане. Да се поемат 1-2 чаши вода. Ако лицето е в безсъзнание, да не се дават течности през устата. Потърсете незабавно медицинска помощ.
4.5. Необходимост от квалифицирана лекарска помощ (задължителна или препоръчителна):

При контакт с очите да се потърси незабавно лекарска помощ.
При поглъщане - лечението е симптоматично.

. ОПИСАНИЕ НА ОПАСНОСТИТЕ

Вреден при вдишване и при контакт с кожата.
Дразни дихателните пътища и кожата.
Риск от тежко увреждане на очите.
Възможна е сенсибилизация при вдишване и контакт с кожата.
При вдишване: Дразнене на дихателните пътища при висока експозиция

При контакт с очите: Силно очно-дразнещо действие с риск от тежки необратими увреждания.
При контакт с кожата: Зачервяване на кожата и обезмасляване / изсушаване в условията на интензивно и/или продължително въздействие на препарата.
При поглъщане: Симптоми - гадене, повръщане, болки в корема, диария.






4. МЕРКИ ЗА ОКАЗВАНЕ НА ПЪРВА ПОМОЩ

4.1. При вдишване:

Изнесете пострадалия на чист въздух. Необходимо е да се поддържа нормална телесна температура.При неразположение или възникване и развитие на признаци на интоксикация потърсете незабавно медицинска помощ.
4.2. При контакт с кожата:

Свалете незабавно замърсеното работно облекло. Измийте замърсените кожни участъци със сапун и хладка вода. Ако дразненето продължава, да се повтори измиването и да се потърси съвета на дерматолог. Работното облекло да се изпере преди нова употреба.
4.3. При контакт с очите:

Изплакнете незабавно обилно с течаща вода при широко отворени клепачи в продължение на 15 - 20 минути. Потърсете веднага медицинска помощ.
4.4. При поглъщане:

Изплакнете устата с вода. Да не се предизвиква повръщане. Да се поемат 1-2 чаши вода. Ако лицето е в безсъзнание, да не се дават течности през устата. Потърсете незабавно медицинска помощ.
4.5. Необходимост от квалифицирана лекарска помощ (задължителна или препоръчителна):

При контакт с очите да се потърси незабавно лекарска помощ.
При поглъщане - лечението е симптоматично.





5. МЕРКИ ПРИ ГАСЕНЕ НА ПОЖАР

5.1. Подходящи средства за гасене на пожар:

СО2, пожарогасителен прах. По големи пожари да се гасят с устойчива на алкохол пяна.
5.2. Средства, неподходящи за гасене на пожар от съображения за сигурност:

Пълна водна струя. Тя може да се използва за охлаждане на контейнери.
5.3. Специфични опасности, свързани с експозицията на препарата и произтичащи от него продукти на изгарянето и отделящи се газове:

В случай на пожар могат да се образуват токсични газове : СО, СО2 и азотни оксиди.
При горене на опаковката от ПЕ могат да се образуват: СО, СО2, етилен, метан, етан, пропан, пропилен, циклоалифатни въглеводороди, формалдехид, ацеталдехид, бутилен, бутан.

5.4. Специални предпазни средства за пожарникарите:

Подходящо работно облекло, дихателен апарат с пълна защита на лицето.



6. МЕРКИ ПРИ АВАРИЙНО ИЗПУСКАНЕ

6.1. Лични предпазни мерки:

Работно облекло, латексови ръкавици, защитни очила, осигуряване на добра общообменна или локална вентилация. Да се избягва контакта с кожата, очите . Да се отстранят източниците на запалване.
6.2. Мерки за опазване на околната среда:

В случай на инцидент и/или разливане на препарата да се предприемат мерки за неговото локализиране и ограничаване, като събраното с помощта на подходящи абсорбиращи материали количество от препарата, да бъде временно съхранявано в специални плътно затварящи се и обозначени съдове и предавано на лица, притежаващи разрешение по реда на чл. 37 от Закона за управление на отпадъците ( ЗУО). Да се предприемат мерки за недопускане на замърсяване на повърхностните и подземните води, почвата, както и изпускане в канализацията.
В случаи на замърсяване - да се информират местните власти.

6.3. Средства за почистване:

Да се използват подходящи абсорбиращи материали ( пясък, дървесни стърготини, почва). Събраното количество от препарата, заедно с абсорбиращите материали да се събере в специални плътно затварящи се и обозначени съдове и да се предава на лица, притежаващи разрешение по чл.37 от ЗУО..



7. РАБОТА С ПРЕПАРАТА И СЪХРАНЕНИЕ

7.1. Работа с препарата:

Да се избягва директният контакт с очите и кожата. След работа сменете работното облекло и вземете душ. Замърсеното работно облекло веднага да се смени с чисто и сухо, и да бъде изпрано преди следващата употреба.

7.2. Съхранение:

В оригинална, добре затворена оргинална опаковка, в сухи и добре вентилирани помещения, далече от храни, напитки и при температури от 5 до 50°С. Да не се излага на пряка слънчева светлина. Да не се съхранява със силни окислители и киселини.
7.3. Специфична употреба:

Само за професионална употреба.




8. КОНТРОЛ ПРИ ЕКСПОЗИЦИЯ И ЛИЧНИ ПРЕДПАЗНИ СРЕДСТВА

8.1. Граници на експозиция:

Гранични стойности за въздуха на работната среда

  Съставки CAS №/
EINECS Гранични стойности за
въздуха на работното място
Натриев хидроксид  1310-73-2 2.0 mg/ m3 – за 8 часа
(Наредба 13, ДВ,бр.8/2004)

Глутаров алдехид  111-30-8 Не са определени гранични стойности в българското законодателство.
Гранични стойности в други държави:
0.2 mg/ m3 – за 8 часа
0.7 mg/ m3 – за 15 минути
(Великобритания)
5 mg/ m3- 8 часа


8.2. Контрол на експозиция

8.2.1. Контрол при експозиция в работна среда:

Осигуряване на общообменна и/или локална вентилация се препоръчва с цел ограничаване на съдържанието на опасните химични вещества във въздуха на работното място и спазване на нормативните изисквания.
8.2.1.1. Защита на дихателните пътища:

Да не се вдишват парите. Да се осигури достатъчно ефективна вентилация.
8.2.1.2. Защита на ръцете:

Латексови ръкавици.
8.2.1.3. Защита на очите:

Плътно прилепващи очила.
8.2.1.4. Защита на кожата и на тялото:

Работно облекло от импрегниран текстил, подходящи обувки. При необходимост да се ползва гумена престилка.
8.2.2. Контрол на въздействието на препарата върху околната среда:

Излишъкът от препарата да не се изхвърля в канализацията, а да се използва само по предназначение. Да се избегне замърсяването на почвата, въздуха, водните източници и канализацията.



9. ХИМИЧНИ И ФИЗИЧНИ СВОЙСТВА

9.1. Обща информация

- Външен вид - течност;
- Цвят - променя на цвета от жълт в синьо - виолетов след прибавяне на активатора;
- Мирис - специфичен.

9.2. По-важна информация, свързана с човешкото здраве, безопасността и околната среда

  pH ( 1% - на воден разтвор )
стандартен разтвор
активиран разтвор
   3.5 - 4.3(20°C)
7.5 - 8.5 (20°C)
Пламна точка (в закрит тигел)  Няма данни
Температура на самовъзпламеняване    Няма данни
Точка на кипене    Няма данни
Експлозивни свойства   Не е експолозивен
Окислителни свойства   Не притежава
Налягане на парите   Няма данни
Относителна плътност, 20 °С  1,030
Коефициент на пречупване , 20°С   Няма данни
Разтворимост във вода   Разтваря се много добре.
Разтворимост в органични разтворители    Разтваря се добре в ацетон, бензен, хлороформ, метилов и етилов алкохол.

Коефициент на разпределение n-октанол/вода   Няма данни

Вискозитет, кинематичен   Няма данни

Плътност на парите   Няма данни

Скорост на изпарение   Няма данни


9.3. Друга информация - няма.



10. СТАБИЛНОСТ И РЕАКТИВОСПОСОБНОСТ

10.1. Условия, които трябва да се избягват:

високи температури над 30°С, източници на топлина и пряка слънчева светлина
10.2. Вещества, които трябва да се избягват:

Силни окислители и киселини.
10.3. Опасни продукти при разпадане:

При спазване на инструкциите за употреба не се очакват.


11. ТОКСИКОЛОГИЧНА ИНФОРМАЦИЯ

Параметрите на остра токсичност на препарата , по аналогия на препарат със същия състав ( Metricid):
- ЛД50 орална, плъх > 2000 mg/kg телесна маса
- ЛД50 дермална , плъх > 2000 mg/kg телесна маса

Класифициране по конвенционалния метод:
Вреден при вдишване и при контакт с кожата.
Дразни дихателните пътища и кожата.
Риск от сериозно увреждане на очите.
Възможна е сенсибилизация при вдишване и контакт с кожата.




12. ИХФОРМАЦИЯ ЗА ОКОЛНАТА СРЕДА

12.1. Екотоксичност - Вреден за водните организми, може да причини дълготрайни неблагоприятни ефекти във водната среда.


12.2. Подвижност - Разтворим е във вода. Да не се допуска достигане до водните източници


12.3. Устойчивост и разградимост - няма данни.

12.4. Потенциал за биоакумулиране - няма данни.
12.5. Други нежелателни ефекти - няма данни.




13. ТРЕТИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ

Отпадъците от биоцидния препарат като остатъчни количества и опаковки да се събират в специални плътно затварящи се и обозначени съдове, да се съхраняват временно, след което да се предават на лица, притежаващи разрешение по реда на чл. 37 от Закона за управление на отпадъците ( ЗУО).

        Класификация на отпадъците от биоцидния препарат и опаковките в съответствие с Наредбата за класификация на отпадъците (обн., ДВ., бр. 44/2004 г.)
        При употреба на биоцидния препарат за дезинфекция на медицински инструменти и специална медицинска апаратура в общественото здравеопазване, отпадъците от него следва да се класифицират с код и наименование: 18.01.06* – химични вещества и препарати, състоящи се от или съдържащи опасни вещества от хуманното здравеопазване.
           Опаковка, код и наименование на отпадъка: 15.01.10*- опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества.
           Обезвреждане на опаковки - съгласно местното законодателство.





14. ИХФОРМАЦИЯ ЗА ТРАНСПОРТИРАНЕ

14. Информация за транспортиране - не представлява опасност при всички видове транспорт. Да се транспортира в закрити транспортни средства, разделно от храни и напитки.





15. ИНФОРМАЦИЯ, СЪГЛАСНО ДЕЙСТВАЩАТА НОРМАТИВНА УРЕДБА

Символ и знак за опасност

                Xn

           Вреден


Рискови фрази:
R 20/22 Вреден при вдишване и при поглъщане.
R 37/38 Дразни дихателните пътища и кожата.
R 41 Риск от тежко увреждане на очите.
R 42/43 Възможна е сенсибилизация при вдишване и при контакт с кожата.


Съвети за безопасност:
S2 Да се пази далече от достъп на деца.
S 20/21 По време на работа да не се яде, пие и пуши.
S23 Да не се вдишват парите.
S24/25 Да се избягва контакт с очите и кожата.
S26 При контакт с очите те веднага да се изплакнат обилно с вода и да се потърси медицинска помощ.
S 36/37/39 Да се носи подходящо защитно облекло, ръкавици и предпазни средства за очите/лицето.





16. ДРУГА ИНФОРМАЦИЯ

Данните в Информационния лист за безопасност съответствуват на нивото на съвременните познания към дата на изготвяне. Тъй като използването на информацията и условията на употреба са извън контрола на фирмата, потребителят на търговския продукт носи отговорност за условията на безопасното му приложение.

R 23 /25 Токсичен при вдишване и при поглъщане.
R 42/ 43 Възможна е сенсибилизация при вдишване и при контакт с кожата.
R 50/53 Силно токсичен за водни организми, може да причини дълготрайни ефекти във водна среда.
R 34 Предизвиква изгаряния. "
взето от http://www.zhivas.com/glutasept.html

hyp

Исках само да припомня, че Flourish Excel е полимерната форма на този шит! Така че дозировките трябва да се ... :)))

Бтв напоследък някакви шаващи винарки се появиха във форума и то предимно около iek :Ppp Това предполагам е от системата с мая и захар :)

iek

Цитат на: hyp - 29.01.2008 22:12
Исках само да припомня, че Flourish Excel е полимерната форма на този шит! Така че дозировките трябва да се ... :)))

Бтв напоследък някакви шаващи винарки се появиха във форума и то предимно около iek :Ppp Това предполагам е от системата с мая и захар :)
Не всеки има възможност да използва Flourish Excel.Така че.....не разбрах за дозировките.
Относно "системата с мая и захар"- какво беше това?
В Excel-а има 1.8% от този шит(ГА), освен това ГА е доста нетраен, със стреенето на разтвора се получава именно полимеризиране, поради което се загубват биоцидните качества, но се запазва способността му да снабдява с въглерод.
Уважавам продуктите на Seachem, защото те са една от малкото фирми, които указват точното съдържание върху опаковката на продуктите си, но е добре човек да е отворен за нови идеи, така че ще продължа да си правя сам торовете и т.н.

bgangler

Браво за превода  *BRAVO*
Обаче след като го прочетох внимателно два пъти останах с впечатление, че не е здравословно за рибите да го употребяваме, освен ако не намерим начин да го полимеризираме. Нека някой, който има по-дълготрайни наблюдения върху десйтвието му върхо ихтиофауната да сподели мнение. От до тук казаното смятам,че употребата му в аквариума е нежелателна.  *NO*
: 30.01.2008г 14:02ч
Докато бях в обедна почивка попрочетох това онова за този биоцид и мисля да споделя накратко наученото:
Глутаралдехида определено има тоскично действие върху рибите, ракообразните и алгите. Хората са направили доста проучвания по въпроса и са стигнали до извода, че концентрации от химикала 1 мгл-1, което би трябвало да е 1 към 1 или 50% разтвор убива алгите, дафнията и намалява рязко процента на излюпения хайвер на по-чувствителни риби(експеримента е направен с морска пъстърва) Глутаралдехида има много добра водоразтворимост и поради тази причина, замърсяванията с него са локални и не представляват особен проблем. Но при продължителна употреба примерно в аквариума, рибоците ще са подложени на постоянни макар и 20 пъти по-малки дози, което може да има последствия.
По чуждите форуми четох, че валиснериите умират дори и от правилно дозиран Еxcel, а при по-големи концентрации може да навреди на цялата ихтиофлора. Много интересно беше мнението на един от изследователите наети от Seachem да изследва как точно се усвоява продукта, който сподели, че дори и те не знаят как растенията успяват да усвоят CO2 то, но препоръча да го използваме според указанията и бла-бла-бла. За по заинтересуваните намерих едно науно изследване за влиянието му върху водните обитатели на английски .pdf е.
Аз мисля да се въздържа от употребата му за сега!
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

iek

Извинявам се, ако съм ви заблудил, но не съм правил превод, а само копи>пейст.

Това нано съм включил в експеримента:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.picvalley.net%2Fu%2F405%2F101135_226.JPG&hash=aadafb02078a00cedf825c7fcee61dfb0278ad06

Куриозното е, че в него не е имало риби , а ето какво открих днес:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.picvalley.net%2Fu%2F405%2F101131_867.JPG&hash=22b0ba1c220988cf4e29981789833bf0de7bdfe2


zambo

Здравей iek , би ли споделил вече десетина дни след като третираш с ГА как е аквариума . Мисля от тази вечер и аз да поекспериментирам с един 40л.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

iek

За това кратко време рискувам да направя грешни заключения, но най-важното е , че поне засега нямам умрели рибки. Във всичките си аквариумите постепенно достигнах дневна доза от  2.5 мг/л ГА, което  е доста над препоръчителната концентрация( доколкото съм чел обаче в безопасните си концентрации не действа на водораслите)
В скаридарника имах черна брадица, която преди да пренаредя аквариума ( http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,10945.0.html ), беше започнала леко да посивява, признак според мен, че се повлиява.
В друг (http://www.aquariumbg.com/forum/index.php/topic,9996.msg130924.html#msg130924) имах зелени налепи по стъклата, които удивително бързо за около 10-на дни изчезнаха, днес забелязвам само едно петно 5-6 см в диаметър.
В горните два аквариума не съм спирал  СО2-то.
Рибката от горната ваза е все още жива.

Предупреждение за тези, които не са прочели цялата тема: пазете разтвора от деца, избягвайте пряк контакт с кожата и затварайте плътно р-ора след употреба.

borislav

Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

iek


zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

MeTogu

На мен ми умряха  2 анциструса и 1 гупа.Макар да слагам по 3 мг за целия аквариум който е 200 литра.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

MeTogu, не е възможно да е от глутаралдехида  , ако е чист и правилно разреден. При теб концентрацията е 0.015 мг/л, а  аз добавям всекидневно 2.5 мг/л , което е 167 пъти повече, освен това такова количество е неактивно след 24ч.Как направи разтвора и колко сложи от него в аквариума?

Не е желателно да се продължава такова предозиране повече от 2 седмици, за това време би трябвало де има резултат, при положение. че все пак се вземат мерки за отсраняване на причината, в противен случай ще има рецидиви.

MeTogu

Разтвора е 1:9 от 25% разтвор в 10 литрова туба.И сложих стартово по 5 мг на 40 литра и след това по 3 лг за целия аквариум.Като лисля че е малко даже.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

Цитат на: MeTogu - 05.02.2008 18:30
Разтвора е 1:9 от 25% разтвор в 10 литрова туба.
Значи си получил 10л. 2.5% разтвор на ГА.
Цитат на: MeTogu - 05.02.2008 18:30
.И сложих стартово по 5 мг на 40 литра
1 мл от 2.5% р-ор, съдържащ 25мг ГА,  разтворен в 40л вода ще направи 0.625мг/л ГА р-ор, ако ти си направил концентрация в аквариума 5мг/л си надвишил фаталната граница от 3.75мг/л.

MeTogu

5 мг на 40 литра вода.А след това слагах по 3 мг за цялото количество.Ако е било фатално щях да остана без 10 златни анциструса,1 боция,6 молинезии,12 гупи, 10 плати и 12 хелера.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ickopr

Методи както ти каза iek умрелите ти рибки не може да са от ГА.ПЪрво защото ГА който взе от мен беше вече разреден на 2.5% разтвор,както ти казах и ти щом си го разредил още вече и аз незнам колко процента ще стане просто е невъзможно.Аз от както съм почнал да го слагам нямам никакъв проблем дори отделих една гупичка да роди в родилното отделени да видя дали и малките ще изкарат.От една седмица и от тях няма все още жертви :-).

MeTogu

Не,аз не съм го разреждал повече.Ти нали каза че си го разредил.Ами не мога да си обясня от какво са умрели,освен от това.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ickopr

Тук и аз не мога да кажа,както знаеш аз съм един начинаеш акварист :-[ и долу горе се мъча да правя каквото прочета да го изпълнявам.Някой по опитен може да каже какво точно се е случило.

MeTogu

Тъй като нямам водорасли предоилагам че малко или много е дошъл излишен този препарат.А анциструсчетата бяха укрепнали вече,на по 6-7 месеца.Не че напълно го набеждавам препарата но аз спирам да слагам от него.Това е от мен.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

iek

Цитат на: MeTogu - 05.02.2008 19:07
Тъй като нямам водорасли предоилагам че малко или много е дошъл излишен този препарат
Flourish Excel е продукт, предназначен да набавя въглерод за растенията и това му е единственото цел. Някои хора са открили, че когато в растителните им аквариуми има и наличие на водорасли, превишаването на дозата неколкократно ще намали последните, естествено при положение, че се вземат мерки за отстраняване на причината, довела до появата на тези водорасли.

Когато се слага в предписаните количества, т.е. 1мл (милилитър е единица за обем)  от 2.5% разтвор в 40литров аквариум добре залесен с растения аквариум със съответсващото осветление, микро и макроелементи, се счита за безопасно.
Този милилитър може де се измери със спринцовка например.

И последно, което бих казал: ако някой ми каже- слагай еди какво си ( глутаралдехид, хлорна вар или калиев перманганат напр.) и няма да имаш проблеми, първо бих потърсил достатъчно теми, касаещи този въпрос, така че не се доверявайте сляпо за неща, като въпросния ГА, а проучете нещата за себе си и преценете от своя гледна точка.Нещо немаловажно- започнете с малки дози в продължение на 1-2 седмици.


MeTogu

Ти как мислиш,дали не съм чел и не сме си говорили с ickorp кое и как да напавим.Добре ми е залесен аквариума и осветлението си е добро.Само дето жертви се появиха преди периода 1-2 седмици и аз спирам да го слагам.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

ickopr

Опс тука не искам да засягате и мен аз както казах съм все още начинаещ.Когато прочетох темата просто можех да помогна с каквото можах,след съветите на iek(благодаря за което)и няколко въпроса той ми обясни че всеки акварум си  изикскква своето количество торове,дозировка и т.н.От там нататък незнам с кой аквариум какво се е случило.

MeTogu

Аз не обвинявам никой.Преценил съм по колко да слагам според растенията и осветлението,но уви ... Все пак може да не са умрели от ГА.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

zambo

Да попитам - правилно или неправилно  - 1мл. от ГА 25% = 25капки , аз сложих 3 капки в 40 л аквариум  , без да разреждам с вода  .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

bgangler

Колеги споделете какъв е ефекта от употребата на ГА на този етап!
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

zambo

Слагам по 1мг. на литър от около 20 дни и засега не виждам никаква промяна .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

MeTogu

zambo слага се по 5мл на 40 литра вода от 2.5% разтвор стартово и след това по 1мл на същото количество.Имаш ли риби в този аквариум?!Всеки ден ли слагаш?Аз слагах по 3 мл на 200 литров аквариум  :-[ и имах жертви.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

zambo

Методи имаш жертви защото си предозирал , иек ти го каза . Слагам всеки ден , има и риби и скариди в аквариума . Жертви нямам .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

MeTogu

Е как го предозирах като слагам по 3 мл на 200 литра,
Цитат на: zambo - 20.02.2008 17:30
Слагам по 1мг. на литър от около 20 дни и засега не виждам никаква промяна .
Тука слагат по по малко ли?Я да уточним сега.1 мл равно ли е на 1 мг?
Слага по 1 мг на литър.значи 20 мг на 20 литра.Аз слагам 3 мл на 200 литра.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

zambo

В предишен пост изразяваш съмнения  , че смъртните случай в аквариумят ти може би се дължат на ГА . Не го коментирам , защото незнам какво точно си слагал , нито колко си слагал .
Относно твоята дозировка -
" слага се по 5мл на 40 литра вода от 2.5% разтвор стартово и след това по 1мл на същото количество."
5мл.= 125 мг.  - което прави по 3.125 мг на литър . Ако греша в сметката ме поправете , непретендирам да съм вещ в химията .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

batRambo

Само да уточним - 5 мл. от 2.5% разтвор = 5/100 *2.5 =0.125 мл от даденото вещество. Следователно Методи щом слага 3 мл. на 200 литра концентрацията на литър идва 3/100*2.5=0.075 и разделяме на 200 литра = 0.000375 мл. ГА на литър. От което следва, че на Методи най-вероятно не са му умрели рибетата от предозиране с ГА.

iek

Малко наблюдения:
-най-важното е, че жертви нямам, дори има ново поколение скариди.
-черната брада се повлиява само при директно обливане с ГА( спирам временно помпите за 5 мин.) и то само за 2-3 дни ( порозовява и избелява)
-"кипене" на растенията не сьм наблюдавал, но в сьчетание с СО2 имам чувството, че кипенето е по-добро ( може и да си вьобразявам ).

zambo

И при мен няма жертви и се въдят скаридите . Каква доза слагаш ?
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

bgangler

А влияе ли на параметрите на водата и по-специално на РН - то? Подкиселява ли водата?
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

iek

Цитат на: zambo - 29.02.2008 12:19
Каква доза слагаш ?
1мл 2.5% на 40л
Цитат на: bgangler - 29.02.2008 12:54
А влияе ли на параметрите на водата и по-специално на РН - то? Подкиселява ли водата?
не

MeTogu

Е и аз толкова слагах.Значи жертвите ми не са от ГА ами от нещо друго.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

stanilabg

Имам 500 мл 25%-ов Глутаралдехид. Колко вода да добавя за да стане 4%? :-)
Да го разреждам ли наведнъж цялото количество или на малки дози?

Nikiengi

Цитат на: iek - 29.02.2008 12:02

-черната брада се повлиява само при директно обливане с ГА( спирам временно помпите за 5 мин.) и то само за 2-3 дни ( порозовява и избелява)

Брадата изчезва и без директно обливане, а просто се добавя в аквариума, но се изисква търпение, след около месец вече я няма, хем и доставя въглерод на растенията. Имам растителни аквариуми само на ГА и торене, без СО2 и трябва да кажа, че май това е по-добрия вариант за добавяне на въглерод, разбира се трябва да се внимава, защото някои видове рибки лесно се повлияват и умират.

zariio

Цитат на: stanilabg - 07.03.2016 13:43
Имам 500 мл 25%-ов Глутаралдехид. Колко вода да добавя за да стане 4%? :-)
Да го разреждам ли наведнъж цялото количество или на малки дози?

160мл. концентрат в 840мл. дестилирана или осмозна вода и получаваш 1 литър 4%-ов разтвор.
По-добре го разреждай на части.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

zariio

Цитат на: Nikiengi - 08.03.2016 09:10
Брадата изчезва и без директно обливане, а просто се добавя в аквариума, но се изисква търпение, след около месец вече я няма, хем и доставя въглерод на растенията. Имам растителни аквариуми само на ГА и торене, без СО2 и трябва да кажа, че май това е по-добрия вариант за добавяне на въглерод, разбира се трябва да се внимава, защото някои видове рибки лесно се повлияват и умират.

Ники,за първото съм съгласен с теб но за второто е доста индивидуално.Правих си експерименти преди време и общо взето стигнах до извода че ползването на глутаралдехида като заместител на со2 е силно преекспонирано.Така и не видях напредък в аквариума по-различен след използването на глутаралдехида.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

rakim

При добавянето на CO2 повечето растения изглеждат по коренно различен начин,това се изразява най вече в големината на листата.По сочни,много по големи а да не говорим и за бързината на растеж,с този препарат не съм забелязвал абсолютно нищо което да напомня за добавяне на CO2.Иначе за някои водорасли действа наистина.
540л Южна Америка

stanilabg

Цитат на: zariio - 08.03.2016 11:27
160мл. концентрат в 840мл. дестилирана или осмозна вода и получаваш 1 литър 4%-ов разтвор.
По-добре го разреждай на части.
Благодаря.
А каква трайност има такъв разтвор? Впрочем, има ли годност концентрирания ГА?

П.П. Нямам разстения, но искам да боря кафяви водорастли (като точици по стъклата). Каква доза да използвам? Имам само цихлиди.

zariio

Ползвал съм и такъв препарат на две години и пак е вършел работа.
Срещу кафяви водорасли няма да ти помогне.
засили осветлението,подобри филтрацията или ако е нов аквариума изчакай да се зацикли хубаво.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

stanilabg

Хм, осветлението мисля че е достатъчно, но филтъра ми е малък. :-(
Дали ще свърши работа, ако сложа някакъв анубиас? Навремето съм гледал анубиаси без СО2 и пак вървяха. Т.е., мисля си, че ГА би му помогнал.

zariio

Анубиаса да свърши работа за какво?Ако питаш дали ще помогне за отстраняването на кафявите водорасли то няма да помогне.Той няма общо с появата или изчезването им.Подобри си филтрацията за водораслите,а относно това дали анубиаса ще расте и без со2 отговора е да,ще расте.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

stanilabg

Не се изразих правилно. :-[ Имах предвид, дали ГА ще помогне на анубиаса

bustama

Преди много време в стария си аквариум имах страхотни анубиаси. На 150л. вода слагах по 1мл. от въпросната течност. Но като цяло за да отглеждаш красиви растения, точно тези трябва да са на сянка или на слаба светлина. Преекспонирате като цяло с глутарала, но това си остава мое мнение. :-) Анубиаса, гледали се в правилните условия - водораслите по него ще умрат и ако има охлюви, ще се възползват от готовата храна.

kuvert

При директо обливане на силно заразените с брада участъци положителни резултати се наблюдават още след третият ден,защото върху брадата действа концентриран препарат. Спира се циркулация и филтрация единствено и само да се увеличи максимално дълго времето на контакт на брадата с по-висококонцентриран препарат. Глутаралдехида старее с времето. При допир с въздух се окислява и започва да покафенява. Оставен отворен,бързо започва да изветрява и се превръща първо в желирана кафява субстанция, а след това в твърда като каучуково лепило субстанция,като всички контактни повърхности силно се слепват(примерно капачката на бутилката залепва, буталото на спринцовката залепва). Всеки разтвор,който е започнал да покафенява е започнал да губи свойствата си.

Penta

Не помня вече къде точно бях чел, че черната брада расте във тъканта на растенията и след унищожаването й остават миниатюрни дупки/рани които така или иначе водят до изгниване на листото. Затова най-добре е листата с много брада да бъдат премахвани вместо лекувани.

VDO

Никакви повреди не остават след нея,пробвах  на едни буцефаландри,бяха много яко брадясали преди време,само че директно извън водата с Алгексит,брадата изчезна без никакви поражения по листата и продължиха да се развиват нормално.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Similar topics (5)

48661

Публикации: 28
Прегледи: 22664

58888

Публикации: 16
Прегледи: 34976

48431

Публикации: 14
Прегледи: 10771

49061

Публикации: 3
Прегледи: 3745

44276

Публикации: 0
Прегледи: 2678