• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 07:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпроси за старта на малък палудариум

Започната от Mounster Fish, 07.09.2012 14:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Mounster Fish

Здравейте колеги от няколко дена разглеждам темата за палудариумите и като видях ,че има и хора в България който имат такива красоти в дома си останах повече от впечатлен и дори изумен! :-D
Та от няколко дни в главата ми се появиха едни камбанки, дето ме принудиха да се реша да създам едно малко палудариумче.
Та започвам да питам ще се радвам да ми дадете съвети, мнения и препоръки ,пак като го завърша ще се радвам и на критики *privet*
Така понеже още съм ''гол'' в тази област ,мисля да стартирам малък палудариум с размери 50-30-34 (д Х ш Х в)
Въпросите са ми доста въпреки, че четох доста та дано не ви отегча :-)

1 Какво ще е най добре да използвам за суха част ,заради размера на съда се колебая между някаква по-голяма саксия или [ 2 по-малки] или да залепя парче стъкло. Вие как мислите?
2 Какъв торф да използвам за надводната част-купен от цветарските магазини или от тези дето се ползват в тераристиката?
3 За почва под водата имам черен кварцов грунд [1-2 мм] и по-едър 4-5 мм бял грунд кой от двата да използвам или да търся друг?
4 За мъхове и някой растения четох ,че мога да ги набавя от горите или покрай реките ,обаче как да ''монтирам'' мъховете на ''брега''
5 За обитатели мисля да пусна 4-5 броя коридорас палеатус ',1-2 анцитруса и няколко охлюва мелания?
6 Искам да ви попитам какви растения са подходящи за под водата, като водния стълб ще е не повече от 18-20 см ,понеже филтъра ми е едричък?

За сега само за това се сещам ,чакам съветите ви и поздрави!!!  *DRINK*
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Peakone

Цитат на: Mounster Fish - 07.09.2012 14:02
Здравейте колеги от няколко дена разглеждам темата за палудариумите и като видях ,че има и хора в България който имат такива красоти в дома си останах повече от впечатлен и дори изумен! :-D
Та от няколко дни в главата ми се появиха едни камбанки, дето ме принудиха да се реша да създам едно малко палудариумче.
Та започвам да питам ще се радвам да ми дадете съвети, мнения и препоръки ,пак като го завърша ще се радвам и на критики *privet*
Така понеже още съм ''гол'' в тази област ,мисля да стартирам малък палудариум с размери 50-30-34 (д Х ш Х в)
Въпросите са ми доста въпреки, че четох доста та дано не ви отегча :-)

1 Какво ще е най добре да използвам за суха част ,заради размера на съда се колебая между някаква по-голяма саксия или [ 2 по-малки] или да залепя парче стъкло. Вие как мислите?
2 Какъв торф да използвам за надводната част-купен от цветарските магазини или от тези дето се ползват в тераристиката?
3 За почва под водата имам черен кварцов грунд [1-2 мм] и по-едър 4-5 мм бял грунд кой от двата да използвам или да търся друг?
4 За мъхове и някой растения четох ,че мога да ги набавя от горите или покрай реките ,обаче как да ''монтирам'' мъховете на ''брега''
5 За обитатели мисля да пусна 4-5 броя коридорас палеатус ',1-2 анцитруса и няколко охлюва мелания?
6 Искам да ви попитам какви растения са подходящи за под водата, като водния стълб ще е не повече от 18-20 см ,понеже филтъра ми е едричък?

За сега само за това се сещам ,чакам съветите ви и поздрави!!!  *DRINK*

1. Аз бих използвал рампа. Преди няколко месеца видях една доста интересна идея - в рампата са изрязани дупки колкото в тях да се поместят саксии.
2. Ако ще купуваш от цветарски магазин търси чист торф без каквито и да е било добавки и торове
3. Въпрос на личен избор, за мен лично речен пясък придава най-естествен вид
4. Като взимаш мъховете го прави с част от торфа под тях, после само разстилаш в палудариума.
5. Меланията бих я спестил... прекалено бързо се размножава и много бързо ще завземе целия съд. На коридорасите няма ли да им е много тесничко? По-скоро някоя гупа и скаридки.
6. По-дребен анубиас, ричия и защо не салвиния? Други ниско стеблени също биха се развили добре при добро осветление.

Mounster Fish

Да те попитам каква е тази ''рампа''
Сетих се да попитам колко мощно да е осветлението - в момента имам две осветлителни тела -едната е 7W  ,а другата 18W
Коридаросите мога да ги сменя с една бета :-)
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Peakone

Цитат на: Mounster Fish - 07.09.2012 19:04
Да те попитам каква е тази ''рампа''
Сетих се да попитам колко мощно да е осветлението - в момента имам две осветлителни тела -едната е 7W  ,а другата 18W
Коридаросите мога да ги сменя с една бета :-)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fhydrophytesblog.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F12%2F1-xii-11-release-ii-s.jpg&hash=2f363ad09b1a0b0249fa10159701f44c9f8f3c39
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fhydrophytesblog.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F12%2F1-xii-11-release-xiv-s.jpg&hash=0a747849e0e1226dc8d6736b3eba863dfa7abfcc
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fhydrophytesblog.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2011%2F06%2F19-vi-11-viv-i-m.jpg&hash=6b491b863b3e80b7614e58a837c7cf5a0562fdc4

miTko

Трябва да си изясниш какъв вид палудариум ще правиш и какво ще отглеждаш в надводната част. Чак тогава да правиш. Изобщо не е задължително да имаш торф, даже най-често няма такъв.
Моят например е с платформа, върху която има пръст и изобщо няма саксии.

http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/paludariumat-na-mitko/
Разни мои АКВАРИУМИ 

Mounster Fish

Цитат на: miTko - 07.09.2012 19:46
Трябва да си изясниш какъв вид палудариум ще правиш и какво ще отглеждаш в надводната част. Чак тогава да правиш. Изобщо не е задължително да имаш торф, даже най-често няма такъв.
Моят например е с платформа, върху която има пръст и изобщо няма саксии.

http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/paludariumat-na-mitko/

Еми палудариума мисля да е главно от мъхове и дребни растения ,като още не съм решил какви да са :-)
Иначе как си я направил тази платформа ,а пръста купувал ли си я?
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

miTko

Цъкни на линка там пише в темата.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Mounster Fish

Имам и друга идея за направата на платформа според вас ще се получи ли ,ако използвам стиропор  за основата и ''крачета'' от камъни ,като  върху стиропора със силикон ще налепя няколко камъка и от горе ще ги покрия с  полиуретанова пяна.
Врочем върху пяната нужно ли е да покривам с кокосови влакна и можели дефакто да заменя кокосовите влакна с нещо друго?
Поздрави *privet*


Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Peakone

Стиропора няма да издържи на тежестта на камъните. Полиуретановата пяна трябва да е безвредна след втвърдяване. Освен кокосови влакна, може да използваш и обикновен торф, но не можеш да посипеш върху пяната докато още е лепкава, защото при последвалото издуване ще се появят разстояния и ще се покаже пяната. Трябва да я изчакаш да изсъхне, да я намажеш цялата плътно със силикон и тогава да я покриеш с влакната/торфа.

Mounster Fish

А има ли значение ''рампата'' от какво ще е? парче пластмаса ще свърши ли работа
За субстрат мисля да смеся торф, керамзит и обикновена пръст
Значи след втвърдяването на пяната чак тогава да я мина със силикон и после веднага върху силикона да я облепя с торф (предполагам и че крачетата се третират по същия метод) :-)
Да попитам понеже близо до нас има  гора и река ,дали сега ще мога да намеря някакви мъхове и влаголюбиви растения и малко пръст разбира се :-D
Колеги благодаря ви много ми помагате *DRINK* *thanks
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Peakone

Пяната се оставя да съхне 48 часа, защото отгоре може да се е втвърдила, но отдолу съхне по-бавно. След това трябва да се поизреже и/или да се мине със шкурка, да се бутне гладкото покритие, иначе силикона няма да хване.

А с торф от гората ще пренесеш в палудариума добро разнообразие от всякакви гадинки.

Mounster Fish

Значи горския торф ще ми е от полза ако намеря и мъх ще е супер
За платформа ще използвам една пластмасова подложка май е от саксия а тази седмица ще взема пяна и ПВЦ тръба :-)
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Peakone

Цитат на: Mounster Fish - 09.09.2012 22:04
Значи горския торф ще ми е от полза ако намеря и мъх ще е супер

Ами май не разбра сарказма ми. Като вземеш торф от гората ще трябва да го подложиш на термална обработка (да го изпечеш във фурната например). В противен случай ще внесеш голямо разнообразие от бактерии, ракообразни и евентуално ларви или яйца на някакви гадини и не всички ще се отразят добре на екосистемата, която ще се опиташ да създадеш.

Mounster Fish

Мда  :-|

определено не се разбрахме значи да си се насоча към торфа в магазините онзи ден гледах един дето уж е чист и екологичен
Иначе мъхове може да си набавя от гората нали защото заради размера на аквариума нямам голям избор от растения























ъм
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Mounster Fish

Имам ново въпросче колко дни след като съм минал платформата със силикон и торф мога да я сложа във аквариума *privet*
Учи се от вчера, живей за днес, надявай се за утре.

Similar topics (5)

32611

Започната от filio


Публикации: 70
Прегледи: 56189

44055

Публикации: 11
Прегледи: 5516

52058

Публикации: 5
Прегледи: 3528

51341

Публикации: 34
Прегледи: 32357

31882

Започната от pachoo


Публикации: 3
Прегледи: 4840