• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 18:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

малко налудничава идея - палудариум - в двора!?

Започната от maleas, 23.04.2013 23:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

maleas

Здравейте,
днес открих вашият форум. Моят опит с аквариумите е отпреди 30 години. Тогава като дете имах малък аквариум, но едно лято когато се върнахме от море/ татко ми трябваше да се грижи за рибките/, нямах аквариум, а един съд с рибешка супа. Решил човека да направи ремонт и преместил аквариума пред прозореца - на слънце. Mного тежко ми стана... не повторих опита с аквариума .
Тези дни ровичкам интернета за идеи за озеленяване на малък двор. май трябваше първо да се похваля, че сме на път да влезем в наш дом. Всичко това е хубаво, но на хартия проектите излизат много хубави, но когато стигнеш до реализацията, нещата не са съвсем идеални. Tака и ние осъзнахме, че това което сме си представяли за озеленяване в двора, е неосъществимо, или ще бъде пълна катастрофа.
Блъскайки си главата как да направя чудесен двор, хем да е функционален, да задаволява нуждите на живеещите и прихождащите/ разбирайте свекър и свекърва/ , хем да ти пълни душата .... да не е кич , но да те отличава от стериотипите  ...
та така:
- нямам място за езерце за водните лилии за които мечтаех....
- имам една част доста сенчеста ....
- тази част е тесничка, и каквото и да се сложи не трябва да е твърде обемно ...
Четейки за водните лилии , и за малките езерца с рибките,  в главата ми изкочи спомена за аквариума....
Мислейки за горещите лета , когато по цял ден седим вкъщи  и се охлаждаме с климатик , и как в двора излизаме само късно вечер когато малко захладнее ...
И този аквариум ми изглеждаше все по примамлив, представете си как седите на люлкa  в тиха лятна вечер , на свеж въздух, детето е заспало, тишина , тъмнина / можеби слабо недиректно осветление / и пред вас един прекрасен голям / не е задължително да е голям/ аквариум...... размечтахме се ..
Започнах да се ровя в темите за аквариуми , и така открих това ново за мен нещо -  палудариум. Зашеметих се . прекрасни са , и ето го конкретния въпрос - възможно ли е да го имам на двора ??????
технически данни / условно казано/
- максимални размери - ширина 1м. , дължина 3м., височина 2м.
- зима, мека - не съм съвсем в България, тази зима сaмо една седмица температурата падна под нулата, повечето време беше между 5-10 градуса
- имам мазе от 100 кв.м. където ако трябва мoже да се сложи втори аквариум за прибиране през зимата на растенията и животинките
- лято - горещоооо , това лято бихме рекорда с 42 градуса .... но мястото не се огрява директно от слънцето . между две къщи  
- ако е възможно това да се случи, и да не забравяме - ако убедя и съпруга в това нещо средства няма да се пестят , но само за разумни неща като помпи, нагреватели, филтри, не бих се изхвърляла  да давам луди пари например за камъни, които сама мога да си събера от някоя река
Започнах да чета темите, но имам чувството че ще ми трябват месеци преди да стигна до точния отговор. Ако отида в специализиран магазин по-вероятно е да ми обещаят всичко , да си платя и след това да е пълен провал .
хайде зимата с нагревателите ще се справим някак си, но лятото? :duvar:

Моля всеки , който може да ми помогне с информация , какви биха били проблемите, възможно ли е да бъдат решени .... ще съм благодарна за всяко мнение
Надявам се да не ви изглеждам напълно луда, малко - да, но напълно... нееееееее , само обичам нестандартните решения  и трудните пътища  *thanks

miTko

Трудна работа.
Ако живееш да речем в планински район и се ориентираш към местните растителни видове(най-вече мъхове и влаголюбиви растения), тогава е изпълнимо. Ще "остъклиш" едно пространство, слагаш стабилен покрив, да пази сянка и прочее и действаш. Става нещо като зимна градина.
Аз бих направил така, но нямам никаква вила или друга възможност и място за това.
Успех!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Георги

Здравей,
до точен отговор няма как да стигнеш - всеки такъв проект е зависим от конкретните условия, трябва да се съобразиш с тях.
Щом е сенчесто ще вървят растения, предпочитащи сянка и издържащи на хладно горещина. Влагата си е нужна в различна степен.
Как ще го местите в мазето с тези размери?
Колегите с палудариуми могат да кажат нещо по-конретно.

maleas

Благодаря много за отделеното време, днес много четох, нещата започват да ми се изясняват. Идеята става все по-ясна, ще се опитам утре да обясня малко по-подробно . Мисля даже да отида на място да взема точни мерки ...
Много цена информация и систематизирано намирам... благодаря на всички създали този форум  *YAHOO*

Peakone

С тия температури през лятото ще е мъка. Не знам какви растения ще гледаш при тези 40 градуса освен кактуси и сукуленти  :whistle:

Водата ще се изпарява като луда, вътре ще се спарва, а трябва да се пазиш и от напасти като гъсеници, скакалци и други буби, които обичат да си похапват треволяци.

За градината може би към друг тип оазис трябва да се насочиш.

Caxapa

Проекта който сте ъамислили е супер!  Има доста иъписано по темата а в последствие и нагаждане спрямо обстоятелствата и особеностите на самото място избрано за  плаудариум. Та, подобен проект и на мен ми се върти в главата като за момента  все още е само като проект.  Доста от  това което съм видял  по ботанически градини ми е избистрило идеите и конкретизирало насоката на изпълнение.  Дори да не е в такъв мащаб  на замисъл пак можете да го изпълните  като направите плъзгащи витрини само за плаудариума за зимните периоди. Географската ширина на която сте позволява отглеждането на бананови и цитросуви плодове, което е предпоставка за добро  развитие на плаудариума който сте замислили./стига да не сте в някоя планинска гънка..където  зимата трае дълго./

maleas

добрееее , това с бананите много ме развесели ... защото всъщност съм много близко до София .... само на 220 км
Но климата така се променя , че направо се плаша , през лятото на 2011 имахме само 3-4 дена с температура между 38-40 градуса, миналото лято си изкарахме цели два месеца с такива температури
Все още чета , но утре задължително ще опиша развитието на идеята, ще се опитам и рисунки да направя, винаги съм била по-силна в рисуването, отколкото в писането  (wasntme)

miTko

Жегата е големия проблем за палудариумите.
В моя миналото лято температурата достигна 33-34 градуса и скаридите измряха. Предишните години устискаха на 31 градуса.
Миналия месец го развалих, по тази причина...
Пак си го правя аквариум, поне мога да го охлаждам.  *dontknow*
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

31520

Публикации: 7
Прегледи: 5639

42245

Публикации: 65
Прегледи: 54225

57468

Започната от jabeto


Публикации: 13
Прегледи: 6242

34970

Публикации: 67
Прегледи: 37155

59403

Публикации: 2
Прегледи: 3203