• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос към по-запознатите - изчисляване на LED осветление

Започната от beonedge, 03.05.2016 18:57

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Penta

Цитат на: petko - 06.05.2016 23:36
Има една мерна единица плътност на енергията W/cm2.
Не разбирам, ако събереш 3 диода на един кв.см (но не може) ще постигнеш ефекта на един 3-ватов диод ли ?
Явно аз не мога да се изразя ясно, съжелявам.

Нека опитам така :
Предполагам няма спор че насочената светлина (лазер,прожектор и т.н.т.) осветява един обект по-далеч. Не говоря по-бързо, за да се сравнява скоростта на светлината. Три диода на 5см един от друг (3х100lm) равно концентрирана светлина ли дава като 1x300lm?
Има ли значение колко тесен е снопа светлина (при еднаква енергия) за това колко далеч се вижда? CREE е с размер 3.5х3.5мм и три диода на площ 150мм.
Морските фарове една стена с крушки ли представляват (много по-лесно е дасе направи) или една мощна с рефлектор ?
Абе предавам се, ако иска с 1000 диода от LED лента да ги направи колегата.

evgeni200

Penta, ако където си гледал замерването е спотово точно под диода е така, но в радиус около него имаш огромен пад на светлина и до тези листа или околни растения е много по малко светлината от три равномерно разпределени

petko

Реално един 3W диод е изграден от два 1W, а един 10W от девет по 1W

evgeni200

Реално и оптически можеш да събереш светлината на три отделни едно ватови като снопа лъчи на три ватовия

Penta

Просто споделях моя опит и опита на хора опитали се да осветят дълбок аквариум. Изчетох абсолютно всичко което може да се намери през Google и всеки който някога е правел осветление за растителен аквариум по-дълбок от 40см казва " За да проникне светлината на такава дълбочина използвайте оптика или по-мощен диод...или по-мощен диод с оптика"
Във форумите за марихуана пишат " за проникне светлината до долните листа на високостеблено растение изполвайте 10w диоди със вторична оптика"
На всички решили да осветяват дълбок аквариум със LED ленти 120 диода на метър - успех !

П.П.
Не мога също така да ви докажа че земята се върти, но съм го чел някъде.

petko

Penta това което казваш е така.Там спор няма.
Просто с Евгени говорите за различни неща. :-)

tishovsx

На моето осветление всички диоди са smd с мини лунички на 120 градуса. Така идват произведени от Крии. Във едно гнездо има няколко различни диода.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Penta

Нямам никакви лични наблюдения, но съм чел много позитивни отзиви и  ме сърбят ръчичките един ден взема пълен комплект 12xLED сглобки,драйвери и контролер TrueSpectrum (сладководния вариант).
Соленоводния вариант : http://reefll.com/12xV3.0
Просто със "Направи си Сам" е много трудно да се направи перфектния цветови спектър, за човешкото възприятие.
TrueSpectrum controller:

Similar topics (5)

40916

Публикации: 15
Прегледи: 21255

30823

Публикации: 18
Прегледи: 21987

45273

Публикации: 19
Прегледи: 16699

33033

Публикации: 2
Прегледи: 5829

59036

Публикации: 3
Прегледи: 11580