• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 08:41

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Осветление за морски аквариум

Започната от lafagada, 07.06.2012 22:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tonino


tonino


Стоян Михов

Мерси за линка, макар че тази нова статия може би не е най-силната на плешивия пичага с женското име Дана Ридъл (аз ще му викам Данчо,че по-мъжко  :-D). Напоследък почна по-често да се използва едно понятие DLI - Daily Light Integral, Данчо малко му бърка името още. Daily light integral (DLI) Дневен светлинен интеграл (ДеСИ) е количеството PAR получено в рамките на деня. Изразява се в молове светлина на квадратен метър за ден (mol·m-2·d-1). Вероятно това ще е единицата, която ще се ползва основно за в бъдеще, защото комбинира ПАР-овете и продължителността на светоденя при аквариумите. Може да ги наречем ПАРодни, защото са нещо като градусодните необходими за узряването на гроздето и разните други зарзавати  :-D
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Стоян Михов

Аз имам същия PAR-метър, според мен за целите на рифовата акваристика няма друга алтернатива. Но няма смисъл да купуваш целият ПАР-метър, освен ако не искаш да се занимаваш много сериозно, защото гледам новите модели вървят и с някакви софтуери и други глупости (но те са основно за по научна работа със фотосинтезата и то на сухоземни системки), старите бяха далеч по-елементарни, но сензора си е същия. Можеш да си купиш само сензора и да го вържеш към най-обикновен мултицет, той праща сигнал в миливолтове, които мултицета мери, след това просто ги умножаваш по 5 и това е. Не си спомням колко струваше само сензора, но е може би наполовина от цената на цялото нещо.

А пък ако ти трябва само за да провериш нещо временно винаги мога да ти заема моя, за мен това не е нещо което трябва да имаш за постоянно,
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


Similar topics (5)

34562

Публикации: 24
Прегледи: 23130

26624

Започната от NikolaV


Публикации: 37
Прегледи: 27005

43379

Публикации: 3
Прегледи: 4135

50939

Публикации: 3
Прегледи: 4887

33033

Публикации: 2
Прегледи: 5848