• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 13:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

планорбисите се размножават!

Започната от pekov, 11.07.2007 21:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pekov

Здравейте

Имам едно запитване.Ако може да ми отговорите ще сам ви много благодарен.
Преди 1 месец си взех растения,които го засадих в единият ми аквариум.Предполагам с растенията сам си развъдил и охлюви :).
Мислих че това няма да е проблем.В малкият аквариум сега са безброи.Прехвурлих 2 по-големи в другият ми аквариум и за 1 седмица се появиха безброи малки охлювчета.
1 Върос (предполагам че без снимка нама как да ми отговорите) вазможно ли да са от рода Планорбис (доста приличат на тях).
2.Въпрос :в опасност ли ми е аквариума ?


благодаря предварително

п.с.:дано да не сам прозвучал смешен с въпростите си .

Desmoria

Ами не възможно, а почти съм сигурна, че са планорбиси. Ами тежко ти горко сега, мисли как да ги ликвидираш, защото няма оттърване. Може да си вземеш някоя и друга боциика. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

pekov

Аквариума ми е 30 л и гледам живородки.Просто е пренаселен ве4е и няма как да пусна други обитатели  :-(
Значи имам голям проблем!
Още утре ще започна чистене  *CRAZY*
: 11.07.2007г 21:09ч
Няма ли друг начин всмисал някоя по непретенциозна рибка или нещо подобно?
Някои нестандартен начин понеже за да гледам боция ми трябва аквариум с по-голям литраж,укрития и повече растителност.

Аквариума е залесен с Валансерия и няма никакви укрития!

Благодаря все пак !

igenov

От личен опит съм забелязъл, че когато рано сутрин  (най-добре в стаята да е още тъмно) включа осветлението, голяма част от охлювите са по стъклата на аквариума. Тогава, ако си по бърз с маркуча, с който сменяш водата можеш да изсмучеш голяма част от тях. След няколко такива операции мисля, че значително ще намалеят.

ico

Щом е 30 литра аквариумчето, няма да ти е трудно на месец-два да събираш по шепа охлювчета.

*offtopic от много време се мъча да ги завъдя и все се губят  :-(
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

RazorJack

да бе тея планорбиси растат в пъти по бързо от другите охлюви...
е периодично ловиш големите и ги пращаш някъде на чист въздух  ;-)

Longanlon

Напаст са си. Аз ги контролирам с ръчно вадене вечер, когато са наизлезли.

Ти с тоя малък аквариум ще си по-лесен - можеш просто да извадиш всичко от него, да го измиеш, да свариш камъните и да почистиш растенията от охлюви. Едва ли ще ти отнеме повече от час.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

nina

Това е голяма напаст наистина. Аз досега, да чукна на дърво, не съм завъждала такова чудо. Но превантивно, всяко закупено растение го мия внимателно и го топя в разтвор на вода с 1 пак лимонтузу в една ваза за около 2-3 мин. После го оставям в малкия аквариум да престои 1 седмица и тогава местя в по-големия. И в двата нямам охлюви засега. Една приятелка извари всичко в аквариума, смени гъбата на филтъра с нова, изми аквариума с препарат даже, което не е желателно и после пак се пръкнаха. Понякога си мисля, като ми казва какво е направила, че тия гадове паразитират по рибите и затова оживяват. Инак няма как да е. Някъде четох преди, че едно момче ги е премахнало с таблетки Алго стоп, но не мога да ти го гарантирам.

Longanlon

Има таблетки срещу охлюви, ама аз не мога да ги използвам, щото ще ми умрат и неритините.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

77

Цитат на: nina - 12.07.2007 09:21
Понякога си мисля, като ми казва какво е направила, че тия гадове паразитират по рибите и затова оживяват. Инак няма как да е.
останали са яйца по растенията или по стъклата на аквариума и затова са оцелели :-)
ако е добре балансиран аквариума планорбисите не са голям проблем,просто не се въдят много бързо.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

nina

Тя няма никакви растения отдавна. Извадила ги е и повече не ги е връщала в аквариума. Гледа големи скаларии и калихти. Доколкото знам са на х 7год. За да оцелеят толкова време все си мисля, че аквариума е добре балансиран.

Boby_

Аз като един съвестен модератор ще попитам останалите - не ви ли дразни тема със заглавие "охлюв", поместена в раздел "Охлюви"?

Това е намек. А ето го и самото изказване - съвет към автора на темата.
Заглавието на темата трябва да говори нещо за съдържанието и. От заглавие "охлюв" няма полза, след като темата е в този раздел така или иначе - нещо като "Помощ" или "Въпрос".

nina

  *offtopic
Ми, шефа на отдела мина от тук и нищо не каза  ;-) и ние продължаваме да "мажем" по темата под това заглавие  :-[

eventer

Тук някъде във форумите имаше много конструктивна идея, която пролагам и досега с успех!

Чинийка със сварен зеленчук - спанак, маруля, салата, ... - на дъното на аквариума. Планорбисите се събират да хапват, вадим чинийката и - забележете - не ги изхвърляме, а ги смачкваме с пръсти и този пастет връщаме обратно като месно угощение за рибоците.

По мои наблюдения гупи, хелери, молинезии, данио го хапват, ако успеят да се вредят от калихтите.
Подводно животновъдство и подводно земеделие

assensi

Да NO CARRIER беше споменал за такава каша. И аз съм го пробвал, направо рибоците си облизват перките :-D

Violeta

Добре дошъл в клуба :)
Напаст са планорбисите, но вършат и работа, унищожават например остатъците от храна. Според мен не е лошо да имаш няколко все пак, но е добре да ги контролираш. Ако станат много - винаги можеш да пуснеш тема в Предлагам, че подаряваш планорбиси. Вярвай ми, ще имаш кандидати  :-)
Колкото повече, толкова повече.     Мечо Пух

pekov

И така борбата започна!
Изчистих някои от тях колкото е възможно разбира се.Ще се опитам да ги сабера на някои сварен зеленчук и после да ги предложа като ястие за рибките  *CRAZY* .
Благодаря на всички които помогнаха.
И ако някои наистина се интересува от тези "гадинки" и разбирасе е от Русе на драго сйрце ще мо дам 20 парчета.Стига да сам наразположение или сам в града.
Също така ми допадна доста смяната на името на темата,не съобразих че ще е тъпо заглавие написанопо този начин.

п.с.:очаквам още мнения  и ще сам много благодарен да помогнете на един начинаещ
в мое лице!

Desmoria

Аз мойте ги ликвидирах със Snailpur на Sera, мисля че така се казваше. Разбира се това по време на презапускане на аквата. Един приятел ми каза, че като добара някой планорбис и го смачква м/у пръстите си и го пуска на калихтите. Било им голям деликатес.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

XOPKC

Аз имам същия проблем, малък аквариум пренаселен и планорбиси.Мушвам една краставичка на една тел вечерта и я пускам на дъното , отначало анциструсите я гризат а сутринта я вадя облепена с охлюви.Помага ама не съм сигурен че ще мога да се отърва от тях 100%.Иначе в руските форуми пише че макроподи и златни рибки изяждат тия охлюви без остатък.Така че ако имаш къде да си прехвърлиш рибките за една седмица и да вземеш от някого на заем златна рибка сигурно ще се отървеш от тях.

botan

Аз съм забелязал че тях солта ги убива, който няма мн растения може да се възползва от това. :-)

Flober

За златните.....малко ме съмнява , ама откахто си взех Боции нещо ги заняма  *ROFL*

jojo

Цитат на: Longanlon - 12.07.2007 09:29
Има таблетки срещу охлюви, ама аз не мога да ги използвам, щото ще ми умрат и неритините.
Може ли да дадеш малко инфо за тези таблетки, име? За сега нямам проблем с охлюви, но е добре човек да е подготвен, нали :-).
Между другото пуснах един миниатюрен планорбис в 5 литровия, където имам  една мъжка бета и тя го атакува =-O, сигурно е изкукала...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.d256h.com%2Faquaristic%2Fimage025.gif&hash=d89e53039c2c437552e4503b958195480aaad7fbАЛБУМ

Оскар Уайлд: "...спорят само безнадежните кретени".
Питието определя съзнанието...

zmeq

Цитат на: TOXIC - 12.07.2007 22:11
... ликвидирах със Snailpur на Sera, мисля че така се казваше.

Ми тя момата е написала, ама кой да чете  :-[

миа

моите гупи не ги ядат.вчера сменях водата на рибките и преглеждах камъче по камъче листо по листо.....за има-няма 3 месеца са се навъдили 1 шепа малки и големи планорбиси.

syrfist_bg78

Ще ви кажа най добрия метод за борба с тия гадове.
Слагате почти двойна доза ALGICID на фирма DAJANA PET и умират за два дена

миа

аз ги отстранявам само ръчно.

iek


Охлювите са любима храна на тетраодоните, така че ако имаш един гарантирано няма до видиш олхюв.Като порасне тетраодона обаче ....

Аз пък имам противоположен на твоя проблем, не мога да развъдя охлюви (най-вероятно е от подаването на  СО2 или  липсата на храна).

Stas

Много категорични мнения, а малко смисъл...
И защо да са вредни планорбисите? Нещо не вдявам!
Бих искал някой да ми напише конкретната вреда от планорбисите.

При мен има много малко и не се развъждат особено. От време на време пускам по 10-20 бр., защото ... СА ПОЛЕЗНИ!
Тези охлюви чистят много по-добре от анциструси, не придират и на умрели рибки и прокиснала храна.
За тези, на които не им харесват като визия - ами вместо да се чудите как да ги махнете до следващия път, просто отстранете причината за прекомерното им размножаване! (А и едва ли са по-грозни от големите ампуларии и неритини.)

Ето и моята препоръка:
1. Изчисти на ръка планорбисите, но не всичките. Остави поне десетина в 30 литровия аквариум.
2. Недей да си прехранваш рибите! Това дава на планорбисите достатъчно храна и те се размножават усилено.
3. Почиствай си редовно аквариума и поддържай добра хигиена.

Толкова от мен.

миа

Цитат на: Violeta - 12.07.2007 17:07
Ако станат много - винаги можеш да пуснеш тема в Предлагам, че подаряваш планорбиси. Вярвай ми, ще имаш кандидати  :-)

наистина ли някой ще ги иска

Цитат на: Stas - 27.11.2007 21:31
Много категорични мнения, а малко смисъл...
И защо да са вредни планорбисите? Нещо не вдявам!
Бих искал някой да ми напише конкретната вреда от планорбисите.

При мен има много малко и не се развъждат особено. От време на време пускам по 10-20 бр., защото ... СА ПОЛЕЗНИ!
Тези охлюви чистят много по-добре от анциструси, не придират и на умрели рибки и прокиснала храна.
За тези, на които не им харесват като визия - ами вместо да се чудите как да ги махнете до следващия път, просто отстранете причината за прекомерното им размножаване! (А и едва ли са по-грозни от големите ампуларии и неритини.)



кой е казал че са  вредни?

Хелера-91

Не са вредни полезни са  *offtopic(Правете си супа). Маитап но моите не се размножават бързо и ми изчистиха, заедно с меланиите и ампулариите, зеления налеп от стъклото *YAHOO*, за което съм им благодарен и не мисля ако се размножават да ги изтребвам а или да ги пускам в някои от другите ми аквариуми или да ги пускам в шадраванчето. ;-)
50литра, филтър 700л/ч
осветление 2х15в
растения:
валиснерия,бакопа,сагитария,ехинудорус,криптокорина.

миа

аз из всичките аквариуми съм ги разпиляла!

Big_gonzo

Цитат на: syrfist_bg78 - 27.11.2007 18:48
Ще ви кажа най добрия метод за борба с тия гадове.
Слагате почти двойна доза ALGICID на фирма DAJANA PET и умират за два дена

:-) Има и по-добър вариант за борба с охлювите-препаратът MOLUCID на фирма Dajana Pet.
И не е необходимо да се слага двойна доза. :-D

denzel

скоро взех растения от приятел,имаше поне 20тина мъника в тях. засадих си ги,охювите ги оставих и видях как някои от тях заминаха в шкембаците на златните ми. ако нещо е останало /нямам нищо против/ клоуните ми ще довършат трапезата си докрай !
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.best-carp.com%2Fbilder%2Flogo.jpg&hash=0f8b9d5c6c27d71728f3297bd6a7e7c7ce52b680

miTko

Цитат на: syrfist_bg78 - 27.11.2007 18:48
Ще ви кажа най добрия метод за борба с тия гадове.
Слагате почти двойна доза ALGICID на фирма DAJANA PET и умират за два дена
Вярно е че подтиска охлювите но не е чак такъв пенкилер! Затова пък не съм забелязал да прави поразия на риби и растения. Дори на Кладофората не пречи!  :-D
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (3)

9872

Публикации: 3
Прегледи: 3243

38408

Публикации: 3
Прегледи: 2974

23448

Публикации: 10
Прегледи: 9082