• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 06:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Незнаен охлюв

Започната от behringer, 12.05.2015 12:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

behringer

Здравейте,каква марка е този охлюв?Възможно ли е да е обикновен блатен?Попадна случайно с мъха,който е зад него.




Георги

Прилича на физа. Разгледай тук http://aquariumbg.com/statii.php?statia=57

behringer

Май не е физа,защото в статията пише, че физите са с лявозавита черупка, а този е с дясна.Интересува ме ,защото в тази същата статия пише ,че блатния охлюв е преносител на зарази,което не е никак добре.Имам 2-3 такива и искам да знам, да ги пращам ли към небитието или да ги оставя :)

Caxapa

А може би е този- Galba truncatula (O. F. Müller 1774) ?

behringer

Благодаря за отговорите,но реших да ги изчистя тия охлювчета, за всеки случай.Когато купих мъха, го оставих за около 40 минути в калиев перманганат(тъмнолилав разтвор) и пак оцеляха тия гадове.както и да е.Ако искате изтрийте темата

wwladoo

Вземи си охлюв Анатоме Хелена и ще ги изпапка всички блатни охлюви :popcorn: :-D.То пише,че блатният охлюв пренася зарази но когато е взет от природата,защото той вирее у нас в БГ. ;-) :-)Имам в някои от аквариумите,без никакви проблеми,не посяга и на растения, единственното,че се множи много като планорбисите,даже и повече.Това от опит през годините,не трябва да се слага при новоизлюпени ,,свободно хвърлящи,, хайверни рибки/не новородени живородки,с тях няма проблеми/ първите 15-дни,че ще изчезват.Яйцата  му са лигави, лепкави и прозрачни като малко парченце медуза, а бе като желе, не са като на планорбиса и понякога новоизлюпените малки хайверни рибки се полепват по тях и не могат да се освободят.

Публикациите са слети: 19.05.2015г 16:04ч

Цитат на: Caxapa - 14.05.2015 17:07
А може би е този- Galba truncatula (O. F. Müller 1774) ?
Точно този е Galba truncatula Сахара,това му е латинското име, а българското е малък блатен охлюв,защото има и голям блатен охлюв който е друг вид и става доста по голям.
човек се учи цял живот--АКВАВИКТОРИЯ-БГ--ПРОДАЖБА НА АКВАРИУМНИ РИБКИ,СКАРИДИ,ОХЛЮВИ,РАЦИ И РАСТЕНИЯ

behringer

Вече ги няма тези охлювчета,махнах ги.Мернах по едно време някакво супер малко ,но ме домързя да бъркам да го вадя.Мерси на отзовалите се :)

Similar topics (5)

456

Започната от abaro


Публикации: 33
Прегледи: 16249

3965

Започната от Dranter


Публикации: 9
Прегледи: 4472

42365

Публикации: 3
Прегледи: 3648

22506

Публикации: 5
Прегледи: 5576

1779

Започната от ver4e


Публикации: 2
Прегледи: 3199