• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 22:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Anentome Helena

Започната от mojiganga, 21.04.2010 16:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

h1ro_25

да се вклуча и аз с един вапрос как се различава пола им

danielm

на скаридата - по седлото.
на офлюва - абе хомо работа.

Penta

Днес гледам че охлюва си е хванал нова скаридка...

yasen_vn

Цитат на: danielm - 18.04.2013 19:31
на скаридата - по седлото.
на офлюва - абе хомо работа.

Специално тези охлюви не са хермафродити и за размножаването им трябва да има мъжки и женски. На мен също ми е интересно как мога да ги различавам двата пола.

xoxi

Според мойте  скромни наблюдения ,мъжките са малко по дребни от женските инъче нямат никаква видима разлика.

TiratroN

Цитат на: Penta - 26.04.2013 17:38
Днес гледам че охлюва си е хванал нова скаридка...
Явно имаш специален вид - скаридоубиец :) Развъждай го.
Може би се повтарям,но по едно време държах много охлюви Хелена в половин литър съд заедно с няколко скариди и нямаше жертви. Явно тоя твоя е някакъв мутант :)

При мен има един аквариум в който държа само охлюви Хелена и те са унищожили всички други охлюви. Обаче не минава и ден без да видя някоя свободно щъкаща Мелания, сякаш не се намира в земята на вълците. Хелените са над 40 броя,но как успяват да оцелеят тия Мелании направо е магия.
Вчера събрах огромни Планорбиси от другия аквариум (диаметър над 1,5 см.) понеже се бяха развъдили яко. Викам си "ще ги сложа при хелените малко да поснасят та да има какво да ядат". Какво ти снасяне, на другия ден имаше само черупки егати вълците :)

Penta

Цитат на: TiratroN - 12.05.2013 12:05
Явно имаш специален вид - скаридоубиец :) Развъждай го.
Може би се повтарям,но по едно време държах много охлюви Хелена в половин литър съд заедно с няколко скариди и нямаше жертви. Явно тоя твоя е някакъв мутант :)

При мен има един аквариум в който държа само охлюви Хелена и те са унищожили всички други охлюви. Обаче не минава и ден без да видя някоя свободно щъкаща Мелания, сякаш не се намира в земята на вълците. Хелените са над 40 броя,но как успяват да оцелеят тия Мелании направо е магия.
Вчера събрах огромни Планорбиси от другия аквариум (диаметър над 1,5 см.) понеже се бяха развъдили яко. Викам си "ще ги сложа при хелените малко да поснасят та да има какво да ядат". Какво ти снасяне, на другия ден имаше само черупки егати вълците :)

Ами на снимката се вижда какви са охлювите. Досега не са изяли нито един планорбис , а те са стотици в 20 литров аквариум. Вчера ги изхвърлих след като убиха една молинезия на 3-4 дена. Нямам снимка но са я хванали жива и я изядоха.

maiorazzz

на някой да му е направило впечатление за колко време се излупват яйцата на Хелените
А да са хванали жива риба,не мога да повярвам :-(

loraned

Здравейте, имам четири охлюва хелена и днес виждам, че черупката на единия е доста разядена. Има дупчици и едно по-голямо оголено място. Някой да знае от какво може да е? Водата не е кисела, но дъното ми е каменисто. Може ли да е от триенето с камъните или от възрастта? Мисля, че е на около 2 години, те по колко живеят?

trupai

Така става с охлювите при липса на калций.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Caxapa

Я да раздвижа малко темата а и мнения  да чуя. Първо историята.  Не знам как е попаднала тази муха в аквариума. Както се вижда, има Хелена и планорбиси, 2-3 малки анциструса и подрастващи скаларии.  Преди малко преместих  братя и сестри на  скалариите и видях как Хелената е хванала тази муха. Вероятно е влязла под стъкления капак, Скалариите са я омаломощили и като е потънала е станала плячка на Хелената. Прозореца ми е отворен и на преваза има саксии с цветя и чушки. Вероятно привлечена от растенията се е завъртяла и попаднала в аквариума който е само на две педи от саксиите.


yasen_vn

Абе, какви са тези хелени - ловят скариди, мухи .....   ;-) Ще развенчаят мита за охлювите.  :-D

simopepi

Привет,
Изчетох всичко до тук и гледам как ги обсъждате охльовчетата и поведението им и как се е оформила прилична  информациика за г-жа Хелена. Позволете ми да внеса малко инфо и от моето дълго ровене в нета за тея безценни, а в много случай и единстени помощници в борбата с нежелани охльовни нашествия.
Значи, преди година и половина почвам се зарибявам яко от вас, четейки безброи часове писаниците на всички ви. Така запален от ваши идеи и открития почвам аз едно скромно аквариумче в Германия, където живея. От форума се запознавам с един ваш колега с ник "Капацитет" Евгени от град Мюнстер, кедето съм и аз. Дава ми колегата, вода от неговоя акв. и тревички разни и охлювчета и като стана една експлозия от тая малка твари... леле десетки и десетки в малкото ми аквариумче 60л. наред с 15 тина фанси рибета. Ми сега! Попадам аз на идеята за Хелена ядящата охльови и  *YAHOO* 4 хеленки и още 3 по късно и тва беше с малките гадинки останаха ми само големите желани http://www.google.com/url?sa=i&source=images&cd=&cad=rja&docid=-nlsU9HHOFR-uM&tbnid=CzwkVdbszdg1XM:&ved=0CAgQjRwwADh_&url=http%3A%2F%2Fwww.sulit.com.ph%2Findex.php%2Fview%2Bclassifieds%2Fid%2F8043821%2FNerite%2BSnails%2B(Batangas%2BCity%2BArea%2BOnly)&ei=GerhUd6xMIHZtAaP_oHADQ&psig=AFQjCNFYkDGPc3KdqEdzL7V78z67BBWP9g&ust=1373846425843017
Но в един момент виждам аз хайвер и ся, смесени чуства в мене. от едната напаст в другата ли!
минава време изчупват се десетки и десетки малки сладки копия и аз си викам ше продавам тука в Дойчланд таман. Отивам в магазина от дето го купих и те се облещиха, как така съм ги развъдил и моментално ми изкупиха 50 броя. Викам тиа тъпанари какво се опулиха толкова! И се прибирам и по осърдно ровичкам в нета и виждам отговора.... Значи снесения хайвер нема се изчупи ако водата не е над 27 градуса. а предишното лято тука такава жега беше, че ща, неща водата се дигна за 2 седмици над 26 и ето резолтата.
После за да оцелеят малките трябва да има още охльови от друг род, който отделя хормони, че в тая вода има плячка и тва стимулира малките. Малките се хранят с всичко което падне охрана за рибки и микро орг. по грунда. там и живеят главно и чак след месец, 2 следкато сте забелязали празни яйца ще видите 1те малки хеленки НО при ТВъРДА вода и температура над 27.

Ок усещам усмивки по нечии лица, да тва е сладката част от моята историйка, но има и няколко погребения около тия златни Хеленки!!!
Не твърдя! но в 60 имах над 100 на охл. и нещо ми изчезнаха 7 - 8 мн. аки скъпи и различни скаридки. периодично по някоя рибе от данио мргаритатос, неонки, pseudomugil paskai i ред други за през истеклите 20 месеца в компанията на г-жа Хелена и семейството и...
Е, ето ви ключово инфо как да ги въдите (твърда стабилна вода, топлина и други охльови за хормонална ориентация, инак родителите може и никак да не хвърлят хайвер, който като се почне лепене с десетки на ден(никви такива по едно на месец) та после обаче, може да  ги отделите в пласмасова кутиика в аквариума в общата вода и там пелетки за дънни рибки за храна, но отделени инак има доста написани сумнения за жиления и парализиране на жертвата и така... Аз имам снимки лични, на които се вижда дъъъъълго смукателно хоботче с което се хранят. Не тва дет си го имат като ходят по стъклото. Друго много станно 3-4 см дълго 1/4 мм тънко пипало=търбичка=хоботче, което изкарват за да се хранят, когато храната им е по надалеч.
В заключение ще допълня; Много учени и акваристи споделят, че Хелена (Assassin "Clea Helena" Anentome Helena) е недостатъчно изследван охльов и наистина има ли токсикопаралитично скрито оръжие за черни дни или тва е само един мит, оставам на всички вас да изследвате и проучите. А аз, ще чета за да видя и да се обогатя още повече, защото знанието е богатство.
Благодаря на всички ви, мили мой сънародници и съфоромници. Много научих от всички ви и много съм ви благодарен за което :):):):)
С уважение и признателност
симо
*bg*

Penta

Аз съмнения че хващат жизнени,едри скариди нямам тъй като на два пъти ги виждах как се борят за живота си, мятат се и т.н.т. Накрая убиха няколко молинезии на 2-3 седмична възраст и ги разкарах. Куриоза беше че не бяха изяли нито един планорбис.

Здравков

Не мога да си представя хелена да убие риба.... обаче сега като разгледах темата си давам отговор защо популацията на черитата ми нещо куца. Възможно ли е хелените да похапват скариди при наличието на не малко планорбиси?

Similar topics (4)

21814

Публикации: 18
Прегледи: 15538

35064

Публикации: 6
Прегледи: 5805

32905

Публикации: 3
Прегледи: 4154

37129

Публикации: 6
Прегледи: 4370