• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 21:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Къде в София има мелании

Започната от artmika, 21.05.2004 09:18

« назад - напред »

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

artmika

21.05.2004 09:18 Last Edit: 18.06.2013 17:57 by Георги
Къде в София могат да се намерят от "ровещите" в грунта охлюви ?

sho

Ако става дума за "Мелания" и аз се интересувам
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsho-services2.hit.bg%2F81145289603.png&hash=b42dc24e05e44d4204fa084b00e78775791436e1

etg

По-всяко време мога да ви дам. Имах хиляди, но вече имам боти и мастацембелус и взеха да намаляват.

artmika

ами не знам как се казват :(
знам само, че преравяли грунта, както дъждовните червеи пръстта...

anisbg

i az se interesuvam ot oxluvi ,no navsqkade kadeto popitam nqma . ot kade moga da si kupq :roll:

artmika

Цитат на: "etg"По-всяко време мога да ви дам. Имах хиляди, но вече имам боти и мастацембелус и взеха да намаляват.

ми айде да се договорим нещо за тези охлюви  тогава?
ако искаш може и на ЛС
от София съм

anisbg

na kakvo moje  :?:    :?:    :?:

bubanka

Цитат на: "anisbg"na kakvo moje  :?:    :?:    :?:
ЛС = лично съобщение

niky

Няма проблем за меланиите, и аз мога да ви дам.
Но ви предупреждавам, че втвърдяват водата. От една страна разрохват грунта, но като умрат и останат черупките - втвърдяват водата.

Longanlon

едва ли на анисбг това ще й е голям проблем, да ти кажа
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

artmika


aquabg

Цитат на: "Niky"Няма проблем за меланиите, и аз мога да ви дам.
Но ви предупреждавам, че втвърдяват водата. От една страна разрохват грунта, но като умрат и останат черупките - втвърдяват водата.

А каква е ползата от тези охлюви?

artmika

ами предполагам, че каквато е ползата от дъждовните червеи за пръстта...някъде четох за подобна аналогия

NikolaV

Цитат на: "Niky"Но ви предупреждавам, че втвърдяват водата. От една страна разрохват грунта, но като умрат и останат черупките - втвърдяват водата.

А това според тебе проблем ли е в София. Аз лично се чудя как да си я втвърдя малко. 3-4 градуса ми се струват малко.

artmika

плюс това, си мисля, че винаги могат да се изкарат няколко, ако бройката им стане прекалено голяма, че да се втвърди водата много...

aquabg

Цитат на: "nikolav"
Цитат на: "Niky"Но ви предупреждавам, че втвърдяват водата. От една страна разрохват грунта, но като умрат и останат черупките - втвърдяват водата.

А това според тебе проблем ли е в София. Аз лично се чудя как да си я втвърдя малко. 3-4 градуса ми се струват малко.

Проблем е, аз имам други охлюви, всяка седмица махам колкото мога но водата се втвърди доста

artmika

а колко е по принцип твърдостта на водата в София?

niky

Дали е проблем зависи от растенията и рибите които гледаш.
Иначе за втвърдяването е лесна работа - слагаш малко магнезиев сулфат и си готов. Да доавя, че говорим за постоянната твърдост, да не стават грешки.
В София от чешмата тече вода с ph 6.8-7.0, GH около 3-6 градуса

artmika

Цитат на: "Niky"Дали е проблем зависи от растенията и рибите които гледаш.
Иначе за втвърдяването е лесна работа - слагаш малко магнезиев сулфат и си готов. Да доавя, че говорим за постоянната твърдост, да не стават грешки.
В София от чешмата тече вода с ph 6.8-7.0, GH около 3-6 градуса

а колко е това малко ?
аквариума ми е 60 литра...колко на литър се слага за да се намали, примерно, с един градус ?

niky

Значи, казах да втвърдим, което е да качим твърдостта, а не да я намалим.

А за дозата...не си спомням някъде да има рецепта  :(
Но аз на моя 80литров слагам една чаена лъжичка при всяка смяна и твърдостта ми е около 15 GH.
Но не трябва да се забравя, че има камъни и задна стена от цемент.
Така че...с проби става :lol:

Longanlon

аве ники, а защо си покачваш твърдостта изобщо? нали в тоя с растенията не гледаш цихлиди?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

artmika

Цитат на: "Niky"Значи, казах да втвърдим, което е да качим твърдостта, а не да я намалим.

А за дозата...не си спомням някъде да има рецепта  :(
Но аз на моя 80литров слагам една чаена лъжичка при всяка смяна и твърдостта ми е около 15 GH.
Но не трябва да се забравя, че има камъни и задна стена от цемент.
Така че...с проби става :lol:

да...обърках се - имах предвид да "покачим с един градус" :lol:
и аз имам камъни
цемента в каква форма ти е? :roll:

niky

Цитат на: "Longanlon"аве ники, а защо си покачваш твърдостта изобщо? нали в тоя с растенията не гледаш цихлиди?

Аз растения гледам в големия. В 80 литра са цихлидите. Не че там нямам растения, но е само анубиас нана в големи количества, а на него не му пука за твърдостта и цихлидите.
Там имам задна стена от стиропор и цемент. И там добавям магнезиев сулфат.

etg

Ники написа
ЦитатАз растения гледам в големия. В 80 литра са цихлидите. Не че там нямам растения, но е само анубиас нана в големи количества, а на него не му пука за твърдостта и цихлидите.
Там имам задна стена от стиропор и цемент. И там добавям магнезиев сулфат

А със сода става ли или е по-добре магнезиев сулфат. Освен до повишаване на твърдоста води и до повишаване на рH - в каква пропорция :?:

Boby_

Със содата се повишава pH-то, а с магнезиевия сулфат - общата твърдост. Двата показателя имат косвена връзка, но само толкова.
За повишаване на общата твърдост е добре да се ползва комбинация от магнезиев сулфат и калциев дихлорид, но и само магнезиев сулфат може да свърши работа, макар в Малави и Танганайка калциевите йони да са преобладаващи.

etg

:idea: Ако съм разбрал правилно за да си повиша pH трябва да добавям сода(, нещо което правя )- което води до повишаване на карбонатната твърдост и по този начин качва pH. Комбинацията от Магнезиев сулфат и Калциев дихлорид е за общата твъдост. :?:
Накрая последните две съединения има ли ги в аптеките?

Boby_

Цитат на: "etg":idea: Ако съм разбрал правилно за да си повиша pH трябва да добавям сода(, нещо което правя )- което води до повишаване на карбонатната твърдост и по този начин качва pH. Комбинацията от Магнезиев сулфат и Калциев дихлорид е за общата твъдост. :?:
Накрая последните две съединения има ли ги в аптеките?

Съвсем правилно си разбрал. Магнезиев сулфат има в аптеките - това е английска сол. Калциев дихлорид обаче няма - трябва да си купиш от специализиран химически магазин. То всъщност там се продават и магнезиев сулфат, и сода бикарбонат, като цените им са доста по-ниски.

etg

A ako  слагам Калциев карбонат това няма ли да повиши и GH i KH едновремено , и като следствие pH?

Boby_

В общи линии да, като добавяш калциев дихлорид и магнезиев сулфат (а и сода бикарбонат всъщност), се вдига и карбонатната твърдост, не само общата, което пък създава условия за по-високо pH. Но това не би трябвало да е проблем - в общия случай рибки, които изискват по-твърда вода, имат нужда и от по-високо pH.

etg

За аквариум Малави определено е +.
Проблема е , че въпреки цялото  обзавеждане ( мозайка, пещерни камъни, рапани , миди), добавяне на сода трудно достигам до по-високи pH стойности(  вярно , че теста на Продак не е особено добър).
Къде в София има химически магазин?

Boby_

Има един на ул. "Кл. Охридски" 69. Това е улицата, която тръгва от Студ. град и излиза на Околовръстното, точно на разклона за с. Бистрица. Магазинът се намира от лявата страна, като се движиш към околовръстното, малко след сервиза на Фиат - има голяма кафява метална врата и зидана ограда с бяла мазилка. Фирмата се казваше "Теоком" мисля. Има всичко необходимо на доста прилични цени.

etg


frustrater

Выходите строиться, а то сейчас из-за двух человек выключу весь телевизор. http://www.nemarov.com

dido

:shock: Пак руски спамъри...

Raven

я толька понят не могу с чево же секция "молюски"притягивает всех. :roll:  :D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

N.Nobs

Дали пък не си търсят приятелки в този раздел
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Similar topics (5)

1100

Започната от Живко


Публикации: 39
Прегледи: 20845

58366

Публикации: 2
Прегледи: 3224

24104

Публикации: 22
Прегледи: 9047

59233

Започната от Legal76


Публикации: 6
Прегледи: 4119

10455

Публикации: 17
Прегледи: 8068