• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 06:17

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Къде в София има мелании

Започната от artmika, 21.05.2004 09:18

« назад - напред »

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

aquabg

Цитат на: "nikolav"
Цитат на: "Niky"Но ви предупреждавам, че втвърдяват водата. От една страна разрохват грунта, но като умрат и останат черупките - втвърдяват водата.

А това според тебе проблем ли е в София. Аз лично се чудя как да си я втвърдя малко. 3-4 градуса ми се струват малко.

Проблем е, аз имам други охлюви, всяка седмица махам колкото мога но водата се втвърди доста

artmika

а колко е по принцип твърдостта на водата в София?

niky

Дали е проблем зависи от растенията и рибите които гледаш.
Иначе за втвърдяването е лесна работа - слагаш малко магнезиев сулфат и си готов. Да доавя, че говорим за постоянната твърдост, да не стават грешки.
В София от чешмата тече вода с ph 6.8-7.0, GH около 3-6 градуса

artmika

Цитат на: "Niky"Дали е проблем зависи от растенията и рибите които гледаш.
Иначе за втвърдяването е лесна работа - слагаш малко магнезиев сулфат и си готов. Да доавя, че говорим за постоянната твърдост, да не стават грешки.
В София от чешмата тече вода с ph 6.8-7.0, GH около 3-6 градуса

а колко е това малко ?
аквариума ми е 60 литра...колко на литър се слага за да се намали, примерно, с един градус ?

niky

Значи, казах да втвърдим, което е да качим твърдостта, а не да я намалим.

А за дозата...не си спомням някъде да има рецепта  :(
Но аз на моя 80литров слагам една чаена лъжичка при всяка смяна и твърдостта ми е около 15 GH.
Но не трябва да се забравя, че има камъни и задна стена от цемент.
Така че...с проби става :lol:

Longanlon

аве ники, а защо си покачваш твърдостта изобщо? нали в тоя с растенията не гледаш цихлиди?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

artmika

Цитат на: "Niky"Значи, казах да втвърдим, което е да качим твърдостта, а не да я намалим.

А за дозата...не си спомням някъде да има рецепта  :(
Но аз на моя 80литров слагам една чаена лъжичка при всяка смяна и твърдостта ми е около 15 GH.
Но не трябва да се забравя, че има камъни и задна стена от цемент.
Така че...с проби става :lol:

да...обърках се - имах предвид да "покачим с един градус" :lol:
и аз имам камъни
цемента в каква форма ти е? :roll:

niky

Цитат на: "Longanlon"аве ники, а защо си покачваш твърдостта изобщо? нали в тоя с растенията не гледаш цихлиди?

Аз растения гледам в големия. В 80 литра са цихлидите. Не че там нямам растения, но е само анубиас нана в големи количества, а на него не му пука за твърдостта и цихлидите.
Там имам задна стена от стиропор и цемент. И там добавям магнезиев сулфат.

etg

Ники написа
ЦитатАз растения гледам в големия. В 80 литра са цихлидите. Не че там нямам растения, но е само анубиас нана в големи количества, а на него не му пука за твърдостта и цихлидите.
Там имам задна стена от стиропор и цемент. И там добавям магнезиев сулфат

А със сода става ли или е по-добре магнезиев сулфат. Освен до повишаване на твърдоста води и до повишаване на рH - в каква пропорция :?:

Boby_

Със содата се повишава pH-то, а с магнезиевия сулфат - общата твърдост. Двата показателя имат косвена връзка, но само толкова.
За повишаване на общата твърдост е добре да се ползва комбинация от магнезиев сулфат и калциев дихлорид, но и само магнезиев сулфат може да свърши работа, макар в Малави и Танганайка калциевите йони да са преобладаващи.

etg

:idea: Ако съм разбрал правилно за да си повиша pH трябва да добавям сода(, нещо което правя )- което води до повишаване на карбонатната твърдост и по този начин качва pH. Комбинацията от Магнезиев сулфат и Калциев дихлорид е за общата твъдост. :?:
Накрая последните две съединения има ли ги в аптеките?

Boby_

Цитат на: "etg":idea: Ако съм разбрал правилно за да си повиша pH трябва да добавям сода(, нещо което правя )- което води до повишаване на карбонатната твърдост и по този начин качва pH. Комбинацията от Магнезиев сулфат и Калциев дихлорид е за общата твъдост. :?:
Накрая последните две съединения има ли ги в аптеките?

Съвсем правилно си разбрал. Магнезиев сулфат има в аптеките - това е английска сол. Калциев дихлорид обаче няма - трябва да си купиш от специализиран химически магазин. То всъщност там се продават и магнезиев сулфат, и сода бикарбонат, като цените им са доста по-ниски.

etg

A ako  слагам Калциев карбонат това няма ли да повиши и GH i KH едновремено , и като следствие pH?

Boby_

В общи линии да, като добавяш калциев дихлорид и магнезиев сулфат (а и сода бикарбонат всъщност), се вдига и карбонатната твърдост, не само общата, което пък създава условия за по-високо pH. Но това не би трябвало да е проблем - в общия случай рибки, които изискват по-твърда вода, имат нужда и от по-високо pH.

etg

За аквариум Малави определено е +.
Проблема е , че въпреки цялото  обзавеждане ( мозайка, пещерни камъни, рапани , миди), добавяне на сода трудно достигам до по-високи pH стойности(  вярно , че теста на Продак не е особено добър).
Къде в София има химически магазин?

Similar topics (5)

58366

Публикации: 2
Прегледи: 3236

24104

Публикации: 22
Прегледи: 9051

59233

Започната от Legal76


Публикации: 6
Прегледи: 4138

10455

Публикации: 17
Прегледи: 8070

13050

Публикации: 21
Прегледи: 8186