• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за Субстракт/грунд за растителен аквариум

Започната от banetooo, 16.04.2018 21:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

banetooo

Имам аквариум 75х35х40височина. Гледам около 20рибки живородки и неонки. Вътрешен филтър 500л на час и лед пура 16вата. Грунда ми е с фракция 5-7мм и покрива около 4см от дъното (от по заобления)

Досега имам 2-3растения които са си добре(въпреки ежеседмичното сифониране) с един корен в аквариума и няколко камъка.  Но вече се замислям да сложа още растения (без CO2) за момента. Ще сложа още една луминисцентна лампа T5 24w 865 (549мм).
Но този грунд нестава за по малките растения на преден план и изплуват в момента в който ги посадя

Намерих информация че грунда трябва да е 2-3мм по груба фракция и да покрива към 7см от дъното. Но немога да намеря под тези 7см какво още да сложа. Чета за някакви глинени топчета и някакви черни но никъде подробно кое как се прави. Няма да има пускам СО2 за момента но искам да сложа още няколко непретенциозни растения.

Моля за по опитните и тези с растителни аквариуми дайте съвет за какво да сложа най-отдоло,трябва ли да има и нещо друго по-средата или да слагам само тия 7см да си засадя новите растения?



niki_o

Грунда е добре да е с фракция 2-4мм,но и твоя не е крайно лош откъм големина.Да, изплуват ти дребни растения,но под непретенциозни растения не се разбират никои полянкови :-D За Криптокорини,Хигрофили и папрати(тях не ги бърка какъв е грунда)  и 5-мм става,но сифонитането трябва да отпадне.Няма да е зле да го смениш с по-дребен но така ще си разрушиш Азотния цикъл...За подхранване на дъното в аквариум без СО глинените топчета на JBL са добри както и на Dennerle ,на Даяна пет и тн.Слагат се в корените на растенията,а не навсякъде и се внимава ако се вади растение,че ства мазало :whistle:
Добре е първо да си изясниш растенията които искаш и тогва да се мисли следващата стъпка-тая Т5 дето искаш да я боснеш ще ти стъжни живота ако нямаш много бързи китки,торове за тях(течни) и газ(СО2)....бързо ще се запознаеш със всички видове водорасли ако само един фактор (от светлина -СО2-торове) вдигнеш на високо ниво *CRAZY*

banetooo

Тор слагам. Дадоха ми от един аква магазин течен. По принцип се слага от него по 10мл/100л. Но момчето ми каза, че за тия растения и 3мл ще са достатъчни но аз си слагам по 4-5 и вече месец си живеят добре, но вече искам още зеленина в аквариума  :-)

Similar topics (5)

1775

Публикации: 2
Прегледи: 2230

25761

Започната от a__andreew


Публикации: 5
Прегледи: 5744

18182

Започната от Vankata


Публикации: 9
Прегледи: 5240

46994

Публикации: 7
Прегледи: 5441

51513

Публикации: 21
Прегледи: 7674