• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 03:51

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос относно дървен материал за декорация?

Започната от mitioto, 23.09.2008 14:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mitioto

Имам идея да си изработя дървен макет на реален кораб в някакъв мащаб за да го поместя в аквариума като декорация.
Но се чудех има ли значения какъв е дървения материал(аз примерно обмислях да е от дъбово дърво), дали ще има проблем за растенията, за рибките, изобщо ей та закива неща се чудя.
Да помоля за малко инфо ако някой може да даде.

jimbeam0706

Не съм сигурен ,но май дъбовото дърво пускаше някакви танини и може да се окаже ,че не е най -полезното
Няма невъзможни неща

zambo

Каквото и дърво да използваш  в началото ще ти оцветява водата . Това не е вредно за рибите .Танинът е полезен . Водата в аквариума ще добие лек чаен цвят , който ще избледнява с времето .
Идеята мисля , че е интересна . Ще чакаме снимки .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

mitioto

Цитат на: zambo - 23.09.2008 14:31
Каквото и дърво да използваш  в началото ще ти оцветява водата . Това не е вредно за рибите .Танинът е полезен . Водата в аквариума ще добие лек чаен цвят , който ще избледнява с времето .
Идеята мисля , че е интересна . Ще чакаме снимки .

Да взема да го оставя във друг съд за вода 1 2 седмици и след това да го даунлоудна в аквариума или нема смисъл?

Мислех лепило, лак и такива неща да не използвам за макета предполагам от опасения заради рибоците:)
А метални елементи ако ползвам задължително ли требе да са неръждавейка се чудя.

zambo

Можеш да го оставиш да изкисне , тъкмо ще поеме достатъчно вода и няма да се деформира готовия кораб . Ползвай силикон . Никакакви пирони и т.н.
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

zoomaniak

Даже с внимателно подбиране на БГ дървесина и познаването и може да знаете и цвета на водата какъв ще е.

Мен лично ми страшно допада "оцветена" вода...а всички мечтаят за бистра  :kreshtja:
Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

mitioto

Цитат на: zambo - 23.09.2008 15:07
Можеш да го оставиш да изкисне , тъкмо ще поеме достатъчно вода и няма да се деформира готовия кораб . Ползвай силикон . Никакакви пирони и т.н.

Силикона като седи дълго време под водата няма ли опасност да се отлепи или нещо качетвата му да отидат на ватъра?

: 23.09.2008г 15:03ч
Цитат на: zoomaniak - 23.09.2008 15:24
Даже с внимателно подбиране на БГ дървесина и познаването и може да знаете и цвета на водата какъв ще е.

Мен лично ми страшно допада "оцветена" вода...а всички мечтаят за бистра  :kreshtja:

Е нема да докарвам цват за ракия сега:) ще вземе на рибите да им хареса пък знам ли:)

zambo

Цитат на: mitioto - 23.09.2008 15:26
Силикона като седи дълго време под водата няма ли опасност да се отлепи или нещо качетвата му да отидат на ватъра?

Аквариумът ти е лепен със силикон . Имай го в предвид .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

plufkata

Цитат на: zoomaniak - 23.09.2008 15:24
Мен лично ми страшно допада "оцветена" вода...а всички мечтаят за бистра  :kreshtja:
*offtopic
Антонимията е семантично отношение на противоположни по значение лексикални единици. или по - просто казано антоними са думи, които са напълно противотоложни. Например: хубав - грозен, умен - глупав,
т.е. в случая е правилно да се използва "оцветена-неоцветена" или "мътна-бистра"
За словореда няма да коментирам. *THUMBS UP*
     Нямаше ли скоро подобна тема, за кораб в аквариум? За изработката на красив морски съд са нужни доста усилия и умения, чертежи, материал, лепила... Със силикон сглобката не съм сигурен, че ще стане - предполагам ще се работи със суха дървесина, която след това ще се напои с вода, раздуе, омекне и кой знае какво още.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmy.mondozoo.com%2Fmondozoonfs%2Fc4d62c435bf6645b376630a02d788cdb.png&hash=cce78ead0a39a4220faeda36af2518f1c0d0d25c

mitioto

Цитат на: plufkata - 23.09.2008 18:16
*offtopic
Антонимията е семантично отношение на противоположни по значение лексикални единици. или по - просто казано антоними са думи, които са напълно противотоложни. Например: хубав - грозен, умен - глупав,
т.е. в случая е правилно да се използва "оцветена-неоцветена" или "мътна-бистра"
За словореда няма да коментирам. *THUMBS UP*
     Нямаше ли скоро подобна тема, за кораб в аквариум? За изработката на красив морски съд са нужни доста усилия и умения, чертежи, материал, лепила... Със силикон сглобката не съм сигурен, че ще стане - предполагам ще се работи със суха дървесина, която след това ще се напои с вода, раздуе, омекне и кой знае какво още.

Ами сега това проучвам уж, все пак доста плавателни съдове са се правили от дъб едно време...
Дали и те са омеквали, раздували, сигурно....незнам, не мога да намвря достоверна инфо, ще взема да сложа една парче във вода за 1 2 седмица да видя дали ще има видима деформация.
Иначе си прав ако искаш да е достоверен макета на морския съд си трябва доста усилия. Точно в момента разучавам един и модел:)

zoomaniak

Да продаваш е изкуство, отговорност - всичко останало е Хаос, който се опитвам да овладея... във всеки работен ден.

plufkata

Цитат на: mitioto - 23.09.2008 14:14
Ами сега това проучвам уж, все пак доста плавателни съдове са се правили от дъб едно време...
Дали и те са омеквали, раздували, сигурно....незнам, не мога да намвря достоверна инфо, ще взема да сложа една парче във вода за 1 2 седмица да видя дали ще има видима деформация.
Иначе си прав ако искаш да е достоверен макета на морския съд си трябва доста усилия. Точно в момента разучавам един и модел:)
Плавателен съд - ДА, но ти искаш да не плава, а да е потопен т.е. дървесината или да е по-тежка от водата (мопан примерно), или да попие достатъчно вода, за да не плува (варене, киснене, утежняване). Дървените плавателни съдове, за да не поемат вода са били импрегнирани, ползвали са катран, смоли.... Пробвай първо дали дъба си потъва самичък, ако не колко време му трябва за да се "накисне" за да не плава.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmy.mondozoo.com%2Fmondozoonfs%2Fc4d62c435bf6645b376630a02d788cdb.png&hash=cce78ead0a39a4220faeda36af2518f1c0d0d25c

Similar topics (5)

43443

Започната от Сашето


Публикации: 15
Прегледи: 5800

21040

Публикации: 5
Прегледи: 3755

945

Публикации: 34
Прегледи: 19894

11001

Публикации: 8
Прегледи: 4104

19229

Публикации: 13
Прегледи: 6845