• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Субстрат

Започната от edeseu, 14.08.2012 16:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

edeseu

Искам да попитам дали е необходимо в моя 40 литров аквариум да слагам субстарт , чудя се , защото като сложа субстрат + грунта 5-7 см и на височина много ще се скъси , но следователно ако е необходимо какъв и колко ще ми е полезно да знам :}

kapacitet

Хранителен субстрат се слага обикновено 1, max. 2 см. Няма да повлияе чак толкова на размерите на аквариума.

zariio

Аз разлика между субстрат и грунд не правя *dontknow*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

edeseu

Препоръка за някакъв субстрат и следователно колко ?!

kapacitet

ЦитатАз разлика между субстрат и грунд не правя

Ами то май няма разлика в значението на двете думи. Мисля, че е повече въпрос на интерпретация на двете думи. За мен лично има хранителен и обикновен грунд или по Български основа.


ЦитатПрепоръка за някакъв субстрат и следователно колко ?!
Аз ползвам от годими JBL AquaBasis plus и съм доволен от растежа на растенията. Никога не ми се е налагало допълнително подхранване на корените. Колкото до количеството, пише го на пакета.

edeseu

А като го сложа трябва ли да се сменя след известно време или ?  и нужно ли е торене след като съм сложил хранителен субстрат

kapacitet

Като цяло ролята на този хранителен слой под обикновенния грунд е да подхрани корените на растенията в първите месеци след стратирането на аквариума. Производителите препоръчват след 6 месеца до година, не да се сменя слоя, а да се подхрани допълнително, примерно има хранителни топчета. Аз лично не подхранвам допълнително и всичко си върви нормално.
Този хранителен слой е само и единствено за корените. Няма нищо общо с торовете които се слагат за зелените части на растенията.
Пълната подмяна на хранителния слой е равносилна на рестарт.

edeseu

Значи хранителния субстрат 1 см навсякаде равномерно а за кварцовия пясък след това за отзад и отпред за моя литраж ? по - колко см ?

kapacitet

ЦитатЗначи хранителния субстрат 1 см навсякаде равномерно а за кварцовия пясък след това за отзад и отпред за моя литраж ? по - колко см ?

Така на изуст аз лично не мога да ти кажа колко сантиметра хранителна основа да сложиш на 40 л. аквариум.
Примерно JBL AquaBasis plus 2,5 l = 3 kg за 50-80 литра аквариум ( 50-60 cm дължинана на предното стъкло на стандартен аквариум). Сега като се порових се оказа, че действието му е минимум 3 години. Затова не ми се е налагало да подхранвам.
Предполагам, че ако си избереш друга марка, начина на употреба ще е друг.

Mirobg

 Нещо което може да ти е полезно http://aquariumbg.com/statii.php?statia=120
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

kapacitet

Не знам кога е писана тази статия, но предполагам, че готовите продукти вече са много по достъпни и на нормални цени. Аз лично бих си дал 20-те лева и да си купя готов продукт.

met

Цитат на: kapacitet - 14.08.2012 22:35
Не знам кога е писана тази статия, но предполагам, че готовите продукти вече са много по достъпни и на нормални цени. Аз лично бих си дал 20-те лева и да си купя готов продукт.

Май си прав, но за по-голям аквариум (дължина 100 см.) отиват поне към 100 лв. :) 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi8.photobucket.com%2Falbums%2Fa48%2Fh0stage%2F1231-1.jpg&hash=3ebdc6eba81d20551df15dac7fc17ea2d362a84a

kapacitet

За жалост не знам какви са цените в България, но примерно цената на JBL-а от германски онлайн магазин е 7 евро за 2,5 литра опаковка. Тя е достатъчна за аквариум с дължина на фронталното стъкло 80см. Това са по купешки стандарт средно около 112- 125 литра.
Така, ако си вземеш две опаковки, които са напълно достатъчни за 100 см. дължина, плащаш грубо 15 евро и в най- лошия случай 10 евро пратка. Общо най- много 25 евро.
Предполагам, че в България не е много по- различно. Надявам се поне.
: 14.08.2012г 23:11ч
Сега погледнах, че ако си го купиш примерно директно от JBL, 5 литра опаковка излиза общо до България 31 евро.

zariio

Аз не искам колегата да се засяга но според мен ще си даде парите на вятъра.Мисля че изобщо не е за хранителен субстрат.Последния предполага добре залесен аквариум със читаво осветление и малко по ясна представа за нещата.Колегата по начина по който започва темите и нещата за кито пита предполага друго.Струва ми се че е прочел някъде че е хубаво да има но само дотам.Или са му казали в някой магазин.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Stanislav.D

Здравейте,не съм голям специалист по растенията,защото гледам много голими цихлиди.Имах 200л. аква с дискуси,а сега скаридарник-40л,и 80л. с неонки и др. дребосък.Направих си субстрат с тор на калифорнийски червей,-1 пакет 1,30 лв.зеолит, глинени топчета /сива ма я в изобилие по морския бряг/обогатени с гореописания тор и изпечени при 300 градуса-около корените и покрих с речен пясък 4-5мм,осветление-0,5-0,8 вт./л.растенията се развиват супер и не се налага да торя и добавям въгл.двуокис.Така смесените неща вече са в аквата повече от 1,5г.и не се нуждае от добавки или подмяна.без да се смята труда стойнастта не надхвърли -10 лв.Посочената статия е много добра.
Symphysodon aequifasciatus
Pterophyllum scalare  MANACAPURU 
Monodactylus Sebae
Monodactylus Argentum
Apteronotus albifrons
Sturisoma panamense
Cyphotilapia frontosa Kigoma
Cyphotilapia gibberosa Mpimbwe
Cyphotilapia gibberosa Blue Zair Moba
Parachromis managuensis
Amphilophus

kapacitet

Всичко е въпрос на личен избор. При мен са два аквариума с купешка основа 120 и 160 литра. При тези размери лично аз не искам да експериментирам, защото не обичам рестартите, а камо ли от 100 литра нагоре. Вади риби, растения, декорация, води, миене на основата, аквариума, направо ме хваща лудоста. Та предпочитам да дам малко повече парички и да ми е мирна главата. Пък и тази инвестиция се прави веднъж на няколко години.  *DRINK*
Инъче не отричам самоделните смески, даже се кефя на хората които имат смелостаи търпението да го направят.

edeseu

Добре сега немога да разбера , защо да нямам хранителен субстрат ... взех да се обърквам вече ... иначе тора този JBL от един български online магазин го видях и цената му е - 25л. ... та не са малко пари де и заради това искам да знам дали има смисъл въобще да си купувам или не ... имам кварцов пясък и не смятам да го заменям ... та заради това питам за това ... който ще е под този кварцов пясък и какви да са му размерите на височина за да могат растенията да достигнат до този хранителен субстрат следователно ако си взема ... малко повече инфо ако може , защото тръгвам да чета по форума и някои казват , че има смисъл други не и заради това питам...

zariio

От този линк съм се водил преди като си правих сам дъното:

http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=120
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

edeseu

Следователно за АДА да забравям предполагам и да мисля за някакъв от типа - направи си сам ..?  А няма ли някакви други по - евтини , които ги има в България и готови?

Nikiengi

Цитат на: edeseu - 16.08.2012 01:54
Добре сега немога да разбера , защо да нямам хранителен субстрат ... взех да се обърквам вече ... иначе тора този JBL от един български online магазин го видях и цената му е - 25л. ... та не са малко пари де и заради това искам да знам дали има смисъл въобще да си купувам или не ... имам кварцов пясък и не смятам да го заменям ... та заради това питам за това ... който ще е под този кварцов пясък и какви да са му размерите на височина за да могат растенията да достигнат до този хранителен субстрат следователно ако си взема ... малко повече инфо ако може , защото тръгвам да чета по форума и някои казват , че има смисъл други не и заради това питам...

Ами виж сега, ти ще постъпиш така както си решил разбира се, но това което колегите (и аз в частен случай) казваме, е че поставянето на хранителет субстрат под грунда изисква значителни познания на процесите в аквариума, доста четене и най-вече опит. Трябва да знаеш, че това предполага инжектиране с СО2, торене и осветление, все взаимосвързани неща, които като ги убъркаш и в аквариума плъзват водорасли, почват да умират рибки ииии още доста проблеми. Идеята е да се натрупа опит от не толкова бърз аквариум с обикновен грунд, в който с времето ще се научиш да поставяш таблетирани торове, евентуално глинени топчета, ако решиш и на базата на тези знания след време да създадеш вече стабилен аквариум със хранителен субстрат. Не се засягай, но от въпросите ти стигам до извода, че това ти е първи аквариум и не мисля, че е добра идея да го правиш с всичките тези неща, а и те са описани доста добре в статиите във форума, които мисля, че не си чел, иначе защо ще питаш постоянно.
:-)

paolo6481

Аквариумът е първия но го стартира са 2-ри път(спр.-Започнати теми от този потребител).Не е лошо че пита.Лошото е че отговорите ги има в статиите или подобни теми.С безбройни въпроси се постига обратен ефект-хората просто ги подминават без отговор.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

edeseu

Ами точно , че тотално се обърках ... едни викат е препоръчително хранителен субстрат , други не ... за торенето едно после друго и аз съвсем се обърках и незнам какво да правя вече ... идва ми мисълта направо да се откажа , но не искам ... та и заради това питам , чел съм ги , но не е казано точно , което ми трябва ( е не казвам ,че съм чел всичко , все пак тепърва започвам) и искам да го стартирам един път , но както трябва не както първия път ... чета за субстрата , но е писано с два слоя субстрат , а аз за втори не искам да си махам кварцовия пясък и тотално се обърквам ... може би е доста глупаво от моя страна с някои въпроси , но всеки се стреми към най - доброто ... а и нямам много излишни пари , заради това искам като го направя да е както трябва , а не след това да меня това онова , да заменям това с някакво друго и така...

petko

Цитат на: edeseu - 16.08.2012 23:45
Ами точно , че тотално се обърках ... едни викат е препоръчително хранителен субстрат , други не ... за торенето едно после друго и аз съвсем се обърках и незнам какво да правя вече ... идва ми мисълта направо да се откажа , но не искам ... та и заради това питам , чел съм ги , но не е казано точно , което ми трябва ( е не казвам ,че съм чел всичко , все пак тепърва започвам) и искам да го стартирам един път , но както трябва не както първия път ... чета за субстрата , но е писано с два слоя субстрат , а аз за втори не искам да си махам кварцовия пясък и тотално се обърквам ... може би е доста глупаво от моя страна с някои въпроси , но всеки се стреми към най - доброто ... а и нямам много излишни пари , заради това искам като го направя да е както трябва , а не след това да меня това онова , да заменям това с някакво друго и така...

Здравей
Nikiengi ти е отговорил много добре.Това,че един казва едно ,а друг друго просто всеки аквариум е различен.Питаш за хранителна подложка подложка ,но не казваш какво осветление предвиждаш ,CO2 ще има ли и какво,тази подложка не е магическа пръчка.Според мене започни без субстрат,винаги можеш да сложиш някое топче тор в корените има по малка вероятност да объркаш нещо.Начинаещ + хранителен субстрат=водорасли.Акваристиката не е математика ,а е малко -опит грешка.
Във форума има много полезни неща всеки споделя своите успехи и грешки ,за това има толкова различни мнения.Един е успял по един начин, друг по друг начин.На някои въпроси сам трябва да стигнеш до отговора с натрупан опит.
Поздрави и успех

edeseu

Да благодаря на всички , стигнах до извода , че няма да слагам хранителен субстрат ...

Similar topics (5)

37942

Публикации: 13
Прегледи: 5325

58293

Публикации: 6
Прегледи: 3552

43745

Публикации: 26
Прегледи: 7536

24525

Публикации: 9
Прегледи: 5622

25399

Публикации: 36
Прегледи: 14761