• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Субстрат

Започната от edeseu, 14.08.2012 16:44

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kapacitet

Всичко е въпрос на личен избор. При мен са два аквариума с купешка основа 120 и 160 литра. При тези размери лично аз не искам да експериментирам, защото не обичам рестартите, а камо ли от 100 литра нагоре. Вади риби, растения, декорация, води, миене на основата, аквариума, направо ме хваща лудоста. Та предпочитам да дам малко повече парички и да ми е мирна главата. Пък и тази инвестиция се прави веднъж на няколко години.  *DRINK*
Инъче не отричам самоделните смески, даже се кефя на хората които имат смелостаи търпението да го направят.

edeseu

Добре сега немога да разбера , защо да нямам хранителен субстрат ... взех да се обърквам вече ... иначе тора този JBL от един български online магазин го видях и цената му е - 25л. ... та не са малко пари де и заради това искам да знам дали има смисъл въобще да си купувам или не ... имам кварцов пясък и не смятам да го заменям ... та заради това питам за това ... който ще е под този кварцов пясък и какви да са му размерите на височина за да могат растенията да достигнат до този хранителен субстрат следователно ако си взема ... малко повече инфо ако може , защото тръгвам да чета по форума и някои казват , че има смисъл други не и заради това питам...

zariio

От този линк съм се водил преди като си правих сам дъното:

http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=120
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

edeseu

Следователно за АДА да забравям предполагам и да мисля за някакъв от типа - направи си сам ..?  А няма ли някакви други по - евтини , които ги има в България и готови?

Nikiengi

Цитат на: edeseu - 16.08.2012 01:54
Добре сега немога да разбера , защо да нямам хранителен субстрат ... взех да се обърквам вече ... иначе тора този JBL от един български online магазин го видях и цената му е - 25л. ... та не са малко пари де и заради това искам да знам дали има смисъл въобще да си купувам или не ... имам кварцов пясък и не смятам да го заменям ... та заради това питам за това ... който ще е под този кварцов пясък и какви да са му размерите на височина за да могат растенията да достигнат до този хранителен субстрат следователно ако си взема ... малко повече инфо ако може , защото тръгвам да чета по форума и някои казват , че има смисъл други не и заради това питам...

Ами виж сега, ти ще постъпиш така както си решил разбира се, но това което колегите (и аз в частен случай) казваме, е че поставянето на хранителет субстрат под грунда изисква значителни познания на процесите в аквариума, доста четене и най-вече опит. Трябва да знаеш, че това предполага инжектиране с СО2, торене и осветление, все взаимосвързани неща, които като ги убъркаш и в аквариума плъзват водорасли, почват да умират рибки ииии още доста проблеми. Идеята е да се натрупа опит от не толкова бърз аквариум с обикновен грунд, в който с времето ще се научиш да поставяш таблетирани торове, евентуално глинени топчета, ако решиш и на базата на тези знания след време да създадеш вече стабилен аквариум със хранителен субстрат. Не се засягай, но от въпросите ти стигам до извода, че това ти е първи аквариум и не мисля, че е добра идея да го правиш с всичките тези неща, а и те са описани доста добре в статиите във форума, които мисля, че не си чел, иначе защо ще питаш постоянно.
:-)

paolo6481

Аквариумът е първия но го стартира са 2-ри път(спр.-Започнати теми от този потребител).Не е лошо че пита.Лошото е че отговорите ги има в статиите или подобни теми.С безбройни въпроси се постига обратен ефект-хората просто ги подминават без отговор.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

edeseu

Ами точно , че тотално се обърках ... едни викат е препоръчително хранителен субстрат , други не ... за торенето едно после друго и аз съвсем се обърках и незнам какво да правя вече ... идва ми мисълта направо да се откажа , но не искам ... та и заради това питам , чел съм ги , но не е казано точно , което ми трябва ( е не казвам ,че съм чел всичко , все пак тепърва започвам) и искам да го стартирам един път , но както трябва не както първия път ... чета за субстрата , но е писано с два слоя субстрат , а аз за втори не искам да си махам кварцовия пясък и тотално се обърквам ... може би е доста глупаво от моя страна с някои въпроси , но всеки се стреми към най - доброто ... а и нямам много излишни пари , заради това искам като го направя да е както трябва , а не след това да меня това онова , да заменям това с някакво друго и така...

petko

Цитат на: edeseu - 16.08.2012 23:45
Ами точно , че тотално се обърках ... едни викат е препоръчително хранителен субстрат , други не ... за торенето едно после друго и аз съвсем се обърках и незнам какво да правя вече ... идва ми мисълта направо да се откажа , но не искам ... та и заради това питам , чел съм ги , но не е казано точно , което ми трябва ( е не казвам ,че съм чел всичко , все пак тепърва започвам) и искам да го стартирам един път , но както трябва не както първия път ... чета за субстрата , но е писано с два слоя субстрат , а аз за втори не искам да си махам кварцовия пясък и тотално се обърквам ... може би е доста глупаво от моя страна с някои въпроси , но всеки се стреми към най - доброто ... а и нямам много излишни пари , заради това искам като го направя да е както трябва , а не след това да меня това онова , да заменям това с някакво друго и така...

Здравей
Nikiengi ти е отговорил много добре.Това,че един казва едно ,а друг друго просто всеки аквариум е различен.Питаш за хранителна подложка подложка ,но не казваш какво осветление предвиждаш ,CO2 ще има ли и какво,тази подложка не е магическа пръчка.Според мене започни без субстрат,винаги можеш да сложиш някое топче тор в корените има по малка вероятност да объркаш нещо.Начинаещ + хранителен субстрат=водорасли.Акваристиката не е математика ,а е малко -опит грешка.
Във форума има много полезни неща всеки споделя своите успехи и грешки ,за това има толкова различни мнения.Един е успял по един начин, друг по друг начин.На някои въпроси сам трябва да стигнеш до отговора с натрупан опит.
Поздрави и успех

edeseu

Да благодаря на всички , стигнах до извода , че няма да слагам хранителен субстрат ...

Similar topics (5)

43745

Публикации: 26
Прегледи: 7536

24525

Публикации: 9
Прегледи: 5625

25399

Публикации: 36
Прегледи: 14761

50428

Започната от baitoti


Публикации: 86
Прегледи: 33230

30496

Публикации: 1
Прегледи: 3704