• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 03:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Субстрат JBL Manado

Започната от baitoti, 07.04.2014 18:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

danielm

Вчера ми пристигна субстрата и направих няколко теста.

1/ Вода богата на нитрит и нитрат над нормата в съотношение 50/50 с манадото рязко смъкна и двете до приемливи норми.
2/ във вода без нитрати - отдели количество, което теста засече. При сварена с манадото вода имаше значително покачване.
3/ При първа промивка рязко вдига gh-то и ph-то, но при следващите това не се забеляза.
4/ на kh- то голямо влияние не оказа според теста.

Днес пак ще тествам и как влияе в/у tds-a, че вчера до извод не можах да стигна.

Penta

Имам два аквариума с една и съща вода - аквариума с манадо поддържа около 1.5-2 градуса по-ниско KH и около 30 TDS по-малко.

_Kirilov

Ехее то ще излезе наистина добър. Скоро ще поръчвам 60-65литра.... *bg*

petko

Цитат на: Penta - 22.07.2015 09:45
Имам два аквариума с една и съща вода - аквариума с манадо поддържа около 1.5-2 градуса по-ниско KH и около 30 TDS по-малко.
Имам същото наблюдение.

В допълнение много бързо се насища с СО2  и пада РН-то.
В този аквариум където е Манадото се случва по 2-3 месеца да не подменям вода  :-) и въпреки това TDS не мърда.

a__andreew

Здравейте, преди 3-4 ,когато си купих манадото и се разтърсих за информация, попаднах на същото впечатления от хора в чуждите форуми. Пиша какво си спомням: че трябвало да преседи повече в аквариума и тогава променя пх по малко отколкото ако е нов субстрата. Някаква статия имаше за вряла вода и да преседи известно време и тогава да се слага в аквата. Коментарите бяха от хора гледащи скариди.

Virosss

Цитат на: a__andreew - 22.07.2015 15:01
Здравейте, преди 3-4 ,когато си купих манадото и се разтърсих за информация, попаднах на същото впечатления от хора в чуждите форуми. Пиша какво си спомням: че трябвало да преседи повече в аквариума и тогава променя пх по малко отколкото ако е нов субстрата. Някаква статия имаше за вряла вода и да преседи известно време и тогава да се слага в аквата. Коментарите бяха от хора гледащи скариди.

Аз гледам скариди с Манадо и съм го сложил веднага след като го купих... само дето го измих хубаво преди това, че много прахоляк имаше. Доколкото знам Manado не променя pH на водата, а престоят в вода преди да се сложи е по-скоро за да не изплува, понеже му трябва малко време за да се напои с вода и да не изплуват по-леките фрагменти.

a__andreew

Хи, за изплуването им и аз го забелязах, другото което трябва да се внимава е с магнитната чистачка. При чистене на стълката и при досег с грунда частички полепват от него и драскат стъклото, като се движи по него.

danielm

23.07.2015 06:50 #82 Last Edit: 23.07.2015 09:03 by danielm
При tds на чешмяната вода - 80 дори и след няколко промивки го качи на 400.
P.S. след още няколко джуркания се стабилизира на 200, което вече е доста добре.

fam

За първи път ползвам Manado. ПОстлах го в аквариума снощи. Напълних с вода. Аквариума беше установен с рибки вътре и функционираше вече няколко месеца. Въросът ми е мога ли да си пускам рибките обратно?  .. минали са около 15 часа  :-|

bunzip2

Щом стария грунт е изваден, със сигурност има сътресение в азотниця цикъл.
Ако поне филтъра е стария, и е работил някъде (в кофа примерно), докато са траели процедурите по подмяна на грунта, може да ги слагаш, но 1-2 седмици прави по-чести смени на вода.
Ако и филтъра е нов, или е спрян за няколко часа, то със сигурност е направен пълен рестарт и поне 2-3 седмици не е добре да пускаш обитатели.

fam

Цитат на: bunzip2 - 14.09.2015 14:34
Ако и филтъра е нов, или е спрян за няколко часа, то със сигурност е направен пълен рестарт и поне 2-3 седмици не е добре да пускаш обитатели.
Ами филтъра е Top filter or wet-dry и да, беше спрян за няколко часа- докато изкарам грунта и сложа менадото + опитите ми за аранжиране поне 6 часа е бил изключен и после го пуснах да си връти за през нощта...оххх това с 2-3 седмици .. рибките ми са в една пластмасова правоъгълна кутия.... ще се мъчат много...

Публикациите са слети: 14.09.2015 15:32

:'( 'айде.. първата жертва от неончетата... и другите го излапаха да му се не види.. =-O

bunzip2

Ако рибите не са в работещ аквариум, няма смисъл да ги държиш в пластмасовата кутия.
Мести ги и сменяй вода по-често в началото.

Similar topics (5)

29917

Публикации: 8
Прегледи: 4727

57600

Публикации: 8
Прегледи: 3205

49528

Започната от pqko


Публикации: 1
Прегледи: 2193

37942

Публикации: 13
Прегледи: 5361

24507

Започната от a__andreew


Публикации: 6
Прегледи: 5895