• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 07:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на 72 литра - растения ?

Започната от Emzzo, 25.04.2017 09:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Emzzo

Привет на всички   :-)
Известно време бях без аквариум, поради аматьорското лепене от моя страна на стария и липсата на стъклен капак ме отказа в един момент.
Сега съм отново в хобито, с нов съд и всичко до момента върви обнадеждаващо. *THUMBS UP*

Размери: 60х30х40
Филтър: Resun Magi 380 /380 литра на час/
/Филтърна гъба + Seachem Matrix - насипна керамика (препоръчаха ми я като доста добра)/
Нагревател: RS Electrical 75W
Капак+осветление: Самоделен от ламиниран паркет + LED ленти: 2 метра студено бяла, 1 метър топло бяла, 50см синя, 50см червена.
Фон: Черен матов спрей, нанесен по външната част на задното стъкло.
Рибки: 6 неона, 5 розово данио, 2 анцитруса и няколко гупи
Co2 за сега нямам.

https://s13.postimg.cc/m4w4gjutj/IMG_0622.jpg

https://s13.postimg.cc/dnwm5mq4n/IMG_0628.jpg

Занимавам се с акваристика неотдавна, като за това кратко време понаучих доста.
Аквариума е стартиран преди 2 семици, като преди два дни го "рестартирах" защото шкафа имаше нужда от подсилване на плота,а и се възползвах да сменя и грунда с Natalit 3-5mm. Запазих си водата и всичко останало, колкото и прясна да е тя, все е работила известно време.
След смяната на грунда сложих Sera Nitrivec. Водата се избистри напълно след около 28-30 часа.

За сега от към растения ми е много бедно, и за това искам препоръки. Не обръщайте внимание на Лудвигията и Лимнофилата (изкуствени са и искам да ги махна :whistle: ).
Та до тук имам Микрозорум и Явански мъх върху  корена, Анубиас (който разсадих на две места), Валиснерия (получих я полумъртва) и Лимонче (което разсадих на три места зад камъка). Яванския мъх потъмня много, но ще се види дали ще търся нов. *SORRY*

Търся препоръки за още няколко вида, които да допълния в преден и заден план. Естествено да бъдат сравнително непретенциозни. Много ми харесват растенията от типа "полянка", но от това което изчетох за тях, всички имат сравнително високи изисквания и нужда от Co2.

Относно рибките, ще се оттърва от даниотата и гупите (за неоните още се чудя). Искам красив пасаж, и за сега съм се спрял на Родостомуси, като имам още малко време за мислене.

Благодаря на всички за отделеното време, желая ви спорна седмица! *thanks

П.П. Ето и една кратко видео на аквариума 2 дни след пускането с новия грунд:

elldiablo

Поръчай си от алиекспреса семена за полянка, има някакви тяхни хибриди дето нещат цо2 и силна светлина

baygry

Цитат на: elldiablo - 25.04.2017 22:17
Поръчай си от алиекспреса семена за полянка, има някакви тяхни хибриди дето нещат цо2 и силна светлина

Вие ползвали ли сте тези семена?

elldiablo

Дойдоха вчера и още не са засяти, иначе ги видях тука от колегата Amev, той има едно Fluval chi с такава полянка

Emzzo

Сега като го споменя колегата, се сещам че преди време бях гледал едно видео, където акварист поръча такива семена.
Тества да ги развие във вата, и се получи доста успешно, при това бяха няколко вида.
Единственият недостатък беше, че не приличаха на нищо :D
Не че не е вариант който винаги може да се пробва, но е един от последните към които бих прибегнал.


Emzzo

Цитат на: Emzzo - 26.04.2017 08:47
Сега като го споменя колегата, се сещам че преди време бях гледал едно видео, където акварист поръча такива семена.
Тества да ги развие във вата, и се получи доста успешно, при това бяха няколко вида.
Единственият недостатък беше, че не приличаха на нищо :D
Не че не е вариант който винаги може да се пробва, но е един от последните към които бих прибегнал.


Ако имаш малко излишно количество с удоволствие бих си закупил от теб за проба.
Не ми се чака месец за доставка при неясен краен резултат.
Иначе ефекта от снимките в обявата е добър, да не кажа преувеличен, но половината да се постигне реално все е нещо.

baygry

Ясно,не сте ги отглеждали,което не пречи да препоръчвате   :)
Тези семена(точно като на Амев) са си един голям плевел.След първоначалната полянка се преобразуват в доста високи стръкове(някои от тях).Растат при почти всякакви условия.След премахването на моята полянка от такива,поне аз мислех че съм я махнал  :),грунда стоя 3 месеца на тъмно,в 2 см вода,без отопление при почти нулеви температура.След повторното му използване - се показаха значителен брой кълнове отново.Така че, малко са нож с две остриета.
Ако не смятате да ги подрязвате и косите редовно ,не се захващайте с тези семена.

mitko8899

По-принцип кастренето си е напълно в реда на нещата при полянковите растения.Който иска гъста и хубава полянка кастри всяка седмица,но се иска и яко торене и Цо2.А тук освен че се спестяват време и пари от торове и система за Co2,се елиминира и шанса за неуспех на начинанието,поради неопитност.Остава само кастренето всяка седмица.
За мен лично полянката от тези семена си изглежда много добре,стига да се поддържа редовно.



А грунда ако се измие хубаво и се растели на слънце да изсъхне за няколко дни,мисля че ще са до там тези кълнове,но може и да греша.

Similar topics (5)

46259

Публикации: 2
Прегледи: 2676

31818

Публикации: 10
Прегледи: 6301

22762

Публикации: 20
Прегледи: 20810

16330

Публикации: 25
Прегледи: 12470

5359

Публикации: 8
Прегледи: 5051