• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:41

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

пясък за Африкански цихлиди

Започната от peti_cichlid, 27.08.2009 16:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

peti_cichlid

 *doskoro*
Искам да попитам кой пясък е най-подходящ за Африкански цихлиди.Също така и размер,цена за 1 килограм на пясъка.Аквариума ми е 112 литра( 80/40/35-д/в/ш ).Горе долу колко килограма ще са ми нужни *dontknow*. :-)

magutta

Здравей!

От менюто вляво можеш да отвориш калкулатор и да сметнеш грунда. Цената зависи от къде го взимаш. Ако си до София, има база в село Кривина (http://www.q-sands.com/i.php/index.html). По зоо магазините е по-скъпо. (Ако взимаш от Кривина, искам и аз - ще ми трябват 12-15кг, та може да се комбинираме за поръчката.)

Не мога да ти кажа за цихлиди какво ти трябва.
;-)

BOJO

Колега, вида ня пясъка зависи от личния ти вкус. Дали ще е бял или шарен или тъмен ти си преценяваш.
Белия кварц е класика за Африканците, но стресира рибочетата почече. Аз лично съм с шарен и ми харесва. Фракцията е до 1.5- 2.00 мм. Африканците / Малавииците в частност/ прекрояват аквариума ти за часове. Ровят и мъкнат пясък насам натам постоянно.
Обърни внимание на следното : по фин пясък се вдига по лесно при сифониране , по лесно влиза в филтъра. Но пък задържа мръсотията, остатаци от храна и л***а отгоре на повърхността. В същото време по едрия пясък (1.5-2мм) не се вдига толкова лесно при сифониране и не попада така  бързо в фитъра, позволява да навлезе органика в него и ако не сифонираш редовно , започват гнилостни процеси.

Цените са в зависимост от каде ще купуваш

колко кг  , може да вземеш 12-15 кг в зависимост от фракцията.

Като ще гласиш цихлидарник , да не забравиш подложка под пясъка .

sliven

Спам ли е,ако кажа на колегата,че според мен(вътре) подложка не е задължителна!?Никога не съм използвал такава.Бачкал съм с аквариуми до 200л.И каманаци и корени и всичко.Дано не става РЕЧ, за подложка под аквариума(извън)??
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

BOJO

Цитат на: sliven - 28.08.2009 13:12
Спам ли е,ако кажа на колегата,че според мен(вътре) подложка не е задължителна!?Никога не съм използвал такава.Бачкал съм с аквариуми до 200л.И каманаци и корени и всичко.Дано не става РЕЧ, за подложка под аквариума(извън)??

За мен си  е по-темата поста. Говоря за подложка под грунда, а тази под аквариума е задължителна. Според мен,  ако ще има малавиици, подложката под грунда  е задължителна . Камъните се групират на купчина или единичени по-големи , които да осигурят укрития. При мен около 7 см пясък и вече се вижда подложката, изровена е. Малавииците ровят под камъните и около тях. а аз съм с около 50- 60 че и повече кг каманак и ме притеснява идеята да попадне песъчинка точно между камъка и стъклото. Корени са друга бира, както и кухи, леки порести камъни.


sliven

ОК.Имам идея,как мога да стегна грунд,без да могат да изкопаят"до стъкло".Това,само ако има желаещи Цихлидари! O:-)
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

peti_cichlid

Мерси и на двамата.Само искав да попитам какво точно имаш предвид под "подложка"

sliven

Понеже Божо го няма,предполагам нещо мекичко,безвредно(да не се разтваря),да не загнива.Каквото ти падне под ръка,може би=мрежа за комари,някаква мушама(без вата)??Импровизирай,или чакай на готово да те светне,който ползва!? >:o
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

peti_cichlid

А понеже не съм слагал пясък до сега реших да се хвана сериозно и ще стартирвам 120 литров аквариум  :-) :-P.Затова не съм запознат с тези пясъци и тем подобни и затова питам:каква е целта на тази подложка-сигурно да не се уголва дъното да стъкло или нещо такова *dontknow*

sliven

Божо,нали писа за целта!?Да не пропадне някой камък,ако се подкопае от рибите.Други се притесняват,че трябва да не попадат песъчинки м/у дъното и камъка??Пукат се дъната,от некачествени стъкла,Тънка подложка (извън)под аквариума,никаква подложка,криво място,претоварване на дъното(дебилина на стъкло,товар вътре=несъответствие)Някакви причини разни,може и от трус ,(удари разни,чук,....) *ROFL*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

peti_cichlid

Ок.Все пак  мерси за отговорите. *bg* *privet* *YAHOO*

sliven

Не бързай да се кефиш,защото предполагам!Хората,които ползват,може да не знаят ползата,но да кажат друго!? ]:->Даже ме яд,правя правописни грешки! *ROFL*
Едно е да искаш,Второ е да можеш,а пък,Трето и Четвърто е да го направиш-"Мъжки времена"от Николай Хайтов

elblanko

Напоследък наблюдавам някаква странна тенденция камъните да се поставят изправени, ако не мислиш да се впускаш в тоя fashion може да не слагаш подложка.
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

peti_cichlid

да може да не слагам, но ще видя.ако някой има по-голам опит с това да сподели *DRINK*

the_fish_man

Аз имам по-голям опит  :-) От 4 години гледам Африкански цихлиди с пясък бял имам около 7 камъка и един огромен камък стоящ отвестно тежък близо 15 килограма за пръв път чувам че трябва да се слага подложка  *dontknow*

dfdid

Чуй го и за втори път и от мен.Подложата при наличието на големи и тежки камъни е задалжителна.А щом ще гледаш цихлиди такива каманаци трябва да има.На втория ден (може и по бързо) ше си направят дупки в пясъка каквито на тях им е кеф.А вида на подложката?Според мен перфектни за целта са външните изолации.Например Депрон,Фибран.Те са почти еднакви де.Аз съм с такива под аквариума и вътре в него.Проблеми никакви.

Similar topics (5)

32472

Започната от Kribenzis


Публикации: 5
Прегледи: 3218

28728

Публикации: 6
Прегледи: 5493

10339

Публикации: 5
Прегледи: 4497

18451

Започната от ilqn


Публикации: 19
Прегледи: 17230

59504

Започната от Атила


Публикации: 3
Прегледи: 2553