• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 07:50

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нано аквариум

Започната от Ели, 08.01.2017 00:18

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ели

 Здравейте! :)
Днес си купих малък нано куб 22л, като имам и един нано куб 13 литра, който за жалост не се получи както исках, растенията не се развиват добре и доста от тях гният, имаше и доста алги но с тях се справих като намалих светлината на около 5 часа на ден. Иска ми се новия да се получи по-добре и съм отворена за всякакви съвети отностно растения и идеи каквито ви хрумнат свързани с декорацията :)
Пускам две снимки на новия и на стария аквариуми.

Caxapa

Здравей! В 13 литровият е много ситен грунда-пясъка. Не споменаваш какви рибки имаш или скариди вътре а и температурата каква е.  Освен това е доста важно какви са параметрите на водата.

Ели

Цитат на: Caxapa - 08.01.2017 07:46
Здравей! В 13 литровият е много ситен грунда-пясъка. Не споменаваш какви рибки имаш или скариди вътре а и температурата каква е.  Освен това е доста важно какви са параметрите на водата.

За момента в него има 4 бебета гупи на 3 седмици, а и ми се струва че филтрацията  не е достатъчна въпреки, че беше към аквариума, температурата е 24-25, параметрите са ок според тест кида. Като цяло нещо го издъних и мисля да го махам като поотраснат бебоците. Сега отивам да взимам растения за новия и ще пробвам с по едър грунд, само се чудя дали да слагам под него слой от това или да си купя течен субстрат?

karadaliev

Според мен на толкова плитък (и малък) аквариум нямаш възможност да направиш подходяща дебелина на грунда, за да ползваш AquaBasis. Вместо това си вземи Manado като грунд и опитвай да не прекаляваш с торовете - особено в началото.

DobriG

Грундът е ситен и освен това е плитък. Освен това не казваш нищо за светлина и торене. Не казваш и преди колко време е стартиран.

За новия можеш да сложиш подложка отдолу, можеш дори сама да си я направиш- тук във форума има една превъзходна тема как става това- aquariumbg.com/forum/statii-knigi-i-dokumenti/mnogosloen-substrat-za-rastitelen-(i-ne-samo)-akvarium/

Можеш обаче и да не слагаш. Ако сложиш дори само камъчета с фракция 1-4мм (които не са с варовиков произход), това също ще свърши работа.

И последно- за растенията не е проблем дори пълната липса на филтрация- тя е за рибките.

Ели

Сложих много тънък слой JBL aqua basis, след това камъчета около 3 мм пак тънък слой и след това по-дебел слой нано субстрате, това дали е достатъчно?

DobriG

Дебелината на грунда трябва да бъде поне 5см. Освен това обикновено се поставя един слой хранителен субстрат под грунда (в случая JBL са написали, че е желателно този слой да бъде около 2см.).

Препоръчвам ти да прочетеш поне тази статия, за да си изясниш основните моменти в акваристиката, като грунд, осветление и прочие...

http://aquariumbg.com/statii.php?statia=98

Ели

Цитат на: DobriG - 09.01.2017 11:42
Дебелината на грунда трябва да бъде поне 5см. Освен това обикновено се поставя един слой хранителен субстрат под грунда (в случая JBL са написали, че е желателно този слой да бъде около 2см.).

Препоръчвам ти да прочетеш поне тази статия, за да си изясниш основните моменти в акваристиката, като грунд, осветление и прочие...

http://aquariumbg.com/statii.php?statia=98

Благодаря :)

Similar topics (5)

45335

Публикации: 3
Прегледи: 2676

27880

Публикации: 10
Прегледи: 11903

52250

Публикации: 10
Прегледи: 5705

13439

Публикации: 22
Прегледи: 11169

56916

Публикации: 3
Прегледи: 2642