• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 09:18

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Корен от Лоза

Започната от tuxchyyy, 31.03.2010 16:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tuxchyyy

Преди малко с един приятел ги извадихме от едно изоставено лозе. Въпроса ми е какво трябва да направя преди да ги сложа в аквариума и въобще стават ли за аквариум... Сухи са, но има малко мъх по тях и им се бели кората.

Ето за тези двата става на въпрос...

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Ffiles%2F1472766s.jpg&hash=e7bf3d5ff2ab94c58937e0c7d4c905cb8d2ac1b5

balthazarvn

Остъргваш кората до здрава повърхност. Вариш с морска сол (може и обикновенна) .После слагаш корена в кофа с чешмяна вода и всеки де му сменяш водата ,в продължение на 3-4 дена . Ако корена не потъва, връзваш го с корда за някои камък и същият го заравяш в грунда. Следващият път пробвай с търсачката!!!  *use_search*   Темата е доста подробно дискутирана !

Raven

Ако смяташ да имаш растения в аквариума  солта не е добра идея.
Особено ако ще обвиваш корена с мъхове или други растения- солта се пропива в дървесината и ще тормози растенията.

Лозата има дебела кора на пластове, трябва да я изстържеш хубаво с твърда четка.
Аз ползвам телена четка тип железарска, имам ръчна и няколко модела за бормашина, с тях кората се сваля много добре дори и от много твърди корени.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tuxchyyy

Цитат на: Raven - 31.03.2010 16:40
Ако смяташ да имаш растения в аквариума  солта не е добра идея.
Особено ако ще обвиваш корена с мъхове или други растения- солта се пропива в дървесината и ще тормози растенията.

Лозата има дебела кора на пластове, трябва да я изстържеш хубаво с твърда четка.
Аз ползвам телена четка тип железарска, имам ръчна и няколко модела за бормашина, с тях кората се сваля много добре дори и от много твърди корени.


Благодаря и на двамата. Това за растенията е много важно... добре, че не избързах да сложа сол. Колкото до четката разполагам само с телче за цинии и тави, пробвах с него, но не вярвам да ми свърши работа.  :duvar: И последно да попитам и лозовите корени ли отделят жълт цвят... (забравих как беше точното име)

Raven

Четката се купува от железарията, окол 2 лв. струва.

Отделят танини, всички корени го правят.
Но те са полезни а и с времето намаляват почти до минимум.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tuxchyyy

Цитат на: Raven - 31.03.2010 17:14
Четката се купува от железарията, окол 2 лв. струва.

Отделят танини, всички корени го правят.
Но те са полезни а и с времето намаляват почти до минимум.

Благодаря  *thanks Калиев перманганат да слагам ли в водата? на каква цена е.. и колко да сложа в водата  :-) :-) *thanks

Raven

Във водата в която вариш може да сложиш малко калиев перманганат, прави се бледорозов разтвор.
Общо взето е на око работата, и да сложиш малко повече не е проблем стига да изплакнеш добре след това.
Перманганата лесно се измива, от аптеката се взима и струва стотинки пликчето.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Асен Евгениев

Тези корени не са ли изгнили?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

tuxchyyy

Цитат на: akapulko - 31.03.2010 19:37
Тези корени не са ли изгнили?

Ами...има нещо такова, но нали се бели кората.. отвътре не са гнили. Има ли проблем като са изгнили

Асен Евгениев

Цитат на: tuxchyyy - 31.03.2010 22:03
Ами...има нещо такова, но нали се бели кората.. отвътре не са гнили. Има ли проблем като са изгнили
Казваш, че са от изоставено лозе, може да са мъртви от доста време и да са прогнили. В аквариума
слагай само здрава дървесина. *THUMBS UP*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Raven

Не е хубаво да са гнили, издържат много по малко под вода.

За това моята препоръка е- телена четка , накисване с вряла вода и яко стъргане.
Стъргане до твърдо- каквото падне е излишно.
Това което остава след процедурата е много по трайно под вода, компромисите могат да докарат неприятности като се потопи корена.

веднъж  сложих корен с част от кора, след два месеца вадих всичко за да го стържа и на практика рестартирах аквариума, кората започна да загнива и да поддържа постоянни колонии от бактерии- от онези подобни на белезникав пух.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

tuxchyyy

Цитат на: akapulko - 31.03.2010 22:20
Казваш, че са от изоставено лозе, може да са мъртви от доста време и да са прогнили. В аквариума
слагай само здрава дървесина. *THUMBS UP*

Цитат на: Raven - 31.03.2010 22:21
Не е хубаво да са гнили, издържат много по малко под вода.

За това моята препоръка е- телена четка , накисване с вряла вода и яко стъргане.
Стъргане до твърдо- каквото падне е излишно.
Това което остава след процедурата е много по трайно под вода, компромисите могат да докарат неприятности като се потопи корена.

веднъж  сложих корен с част от кора, след два месеца вадих всичко за да го стържа и на практика рестартирах аквариума, кората започна да загнива и да поддържа постоянни колонии от бактерии- от онези подобни на белезникав пух.

Точно за това питам.. защото само кората е изгнила, отдолу е здрав. Сложих сега калиев пергамант и ги преварвам, пък после ще видя какво ще стане.

alabama

Здравейте акваристи! Имам въпрос за един изсъхнал корен на лоза, който обаче е лакиран / може и клон да е-не знам / най-вероятно с обикновен лак за дървесина. Идеален е за аквариума ми със златни-дали мога да изстържа евентуално лака, защото е лакиран отдавна и почти не лъска / ще стои естествено във водата/, но на места ще остане, дори и при тази процедура / има едни вдлъбнати места, където няма да може да се изстърже/ Идеята е да се опитам да захвана мъх / ако гладниците не го пасат/.
Та това е де-дали ще се получи-страшно много ми се иска да използвам точно този корен, защото е просто идеалната форма.

mitacheee

Между другото и аз сложих вчера,но по скоро стебло от лоза на което преди бях закрепил анубиаси и се бяха развили много добре без да торя явно лозата е хранителна

vasso

Опитай с такава пила да махнеш лака от вдлъбнатините. Другото може и с шкурка да го махнеш. Измий го след това много добре- не виждам проблем да го сложиш.

Similar topics (5)

28114

Публикации: 1
Прегледи: 2821

40064

Публикации: 10
Прегледи: 4477

7575

Започната от svere


Публикации: 15
Прегледи: 7179

3903

Започната от slapp


Публикации: 19
Прегледи: 9583

20908

Публикации: 10
Прегледи: 5269