• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Какво дъно да изберем за аквариума?

Започната от Dred, 28.05.2004 22:21

« назад - напред »

0 Потребители и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

plamen_d

Според вас какви са тези камъчета и подходящи ли са за грунд?
http://www.andela-bg.com/files/123962606756255.jpg

petko

Много са големи.Търси 3-5мм.

plamen_d

Ще гледам златни рибки и за тях разбрах, че трябва едър грунд, защото поглъщали ситния.

manyg


hunter

Според мен това е натрошена баластра имаше ги а и още мисля си ги има по покривите на блоковете. Преди години от там си взимах за грунд.

fam

Пфф  лелее от няколко дни  чета като откачено по форума и  вече не само се обърквам..ама се и побърквам  *CRAZY*
И тъкмо  се реших да си задам въпроса и  сайта супер провокативно: "Внимание: тази тема не е активна от 60 дни.
Може да продължиш с отговора си или да създадеш нова тема."...Внимавам аз, внимавам добре. Ами, не.. не искам да пускам нова тема и без това си имат достатъчно.
Та..не мога да реша за дъното. Намерих тук в един сайт  ADA aqua soil 9л-27,00 GBP- Много препръчван, от друга страна Manado- много използван, Зеолит 3-6мм- изключително подходящ бил за растения, пък аз харесвам черно дъно - черен кварцов пясъл 3-5мм или базалт подобна фракция *dontknow* и  пълен мат. Като цена за сега всички  се очертават в един много сходен и доста висок интервал от 80-100 GBP за  приблизителното  ми  дъно  на аквариум...Може ли да споделите мнение, кое е най- удачно, моля.

Аквариума  е със замисъл да подслони молинезии- повече от 20. Ще е около 120см дълъг, около 40 широк и 40-45 дълбок. Използвам уклончивата думичка "около", защото аквариума все още се търси, но всичко в такъв диапазон би било  добре, остава да намеря на добра цена, за целта пак ще дебна за втора употреба вероятно.

Относно подложката. Дали е  необходима? Като имате предид че съм пълен аматьор и  едва ли  ще се престраша да отглеждам супер капризни растения, пък и много харесвам обикновените и широкопрепоръчвани за новаци анубиас и валиснерия, която обаче за сега ми е пълен провал в другия аквариум.
Подозирам, че ще се изкуша за малка полянка, но от прочетеното останах с убеждение че за полянка е необходима силна светлина, CO2 и доста повече опит. И трите не налични  в настоящия момент и изискващи време или финанси т.е. време отново.
Успях да ооткрия онлайн  на sera floredepot 4.7kg.,..не знам какво д аправя с тази глина..
ПП: Докато си пиша поста и  на талази на талази  прииждат въпроси  и въпросчета..пълна лудница.:kreshtja: Колкото повече чета, повече въпроси изникват.
ПП2: Понеже водата е супер твърда тук, обратната осмоза ли е  лечението за това??
Намерих това, което най- се доближава до обсъжданията в една от темите тук и да е наоколо. http://www.waterfilterman.co.uk/reverse-osmosis-filters/274-5-stage-reverse-osmosis-water-filter-for-drinking-water-50gpd-complete.html
И после докато се разхождах из сайта видях това: http://www.waterfilterman.co.uk/fish-keeping-water-filters/248-reverse-osmosis-water-filter-for-aquarium-discus-fish-marine.html
Втория вариант е доста по-  евтин. Обаче е без този  съд в който се събира водата и е само 3 степени на филтрация.. И дали  мога да използвам друг съд в който  пречистената вода да се излива?? 

Публикациите са слети: 05.09.2015г 04:04ч


Penta

Доста въпроси наистина и се хвърляш директно в дълбокото на акваристиката :)
Според мен трябва да започнеш по-леко. За подложка може да сложиш слой от 2-3 см JBL Aquabasis Plus и го покриваш с минимум 5 см JBL Manado -  има много атрактивна цена.
Ако можеш да си позволиш 5 степенната обратна система вземай!  Ще я използваш и в домакинството за чай, кафе, готвене и т.н.т. При по-евтиния вариант трябва съд за вода като кофа или голяма бутилка и някой който да проверява често дали не е преляло.

fam

Цитат на: Penta - 05.09.2015 08:03
Доста въпроси наистина и се хвърляш директно в дълбокото на акваристиката :)
Според мен трябва да започнеш по-леко. За подложка може да сложиш слой от 2-3 см JBL Aquabasis Plus и го покриваш с минимум 5 см JBL Manado -  има много атрактивна цена.
Ако можеш да си позволиш 5 степенната обратна система вземай!  Ще я използваш и в домакинството за чай, кафе, готвене и т.н.т. При по-евтиния вариант трябва съд за вода като кофа или голяма бутилка и някой който да проверява често дали не е преляло.
Ми в дълбокото..щото не мога да се ориентирам къде е плиткото...пък и  като ви гледам страхотните аквариуми и  аз искам. И нашите фишки заслужават зелен рай, да му се невиди и не е честно само защото  съм с недостатъчно познания те да си нямат зелен, акваскейпски хевън.. :) така-а-а Благодаря за съвета. Намрих 25л Manado за 25GBP и си поръчах 2. Не мога д аоткрия добра цена за aquabasis-а но ще потърся..търпение имаме..пък дкато търся и чакам да дойде момента има още за четене.
Относно  ROто..всъщност се надявах да може с друг съд, защото  миналия ден в един от магазините около нас видях едни  дълбоки, тесни бидони... обаче пък си прав (вероятно седиш де, но знаеш какво имам предвид) относно 5степенната. До колкото  успях да разбера от обясненията ви в един друг пост..всъщност 3 филтъра чистят и после 2та добавят само полезните. Видях че единия е за да върне нормалното Ph.. и  без това с мъча с тази  вода тук и  все трябва с някакъв сок за да се пие...пък и вероятно на цветенцата ще им дойде добре....хубаво ще разгледам семейния бюджет отново да намеря опция, пък току виж са пуснали  5степенната без съд  :whistle: :) Много благодаря, Пента. *DRINK*

Penta

Цитат на: fam - 05.09.2015 14:02
Намрих 25л Manado за 25GBP и си поръчах 2.
Ако не се лъжа грунда го подготвяше за аквариум ~200 л. нали? Питам понеже за такъв аквариум (около метър дълъг и около 40 см широк) една торба Manado от 25л е достатъчна за слой 5 см отпред и 7 см отзад (осреднено 6см слой), а ти вземаш две :(

niki_o

Манадото ти е повече от достатъчно за старт в Акваристиката.Подложката ще ти изиграе вероятно повече проблеми отколкото полза.Ще я изровиш при непременните размествания,в началото ще ти докара верочтно и малко брадица и ако се панираш може да се доубатачиш пък и деиствието й е малко.Не гледаи на опаковката 3 години-моята се изчерпа за 6 месеца и пак течна тор.
Колкото по-просто стартираш аквариума толкова по-малка е вероятноста да се разочероваш.
Пък и не съм сигурен дали предвидените ти обитатели ще ти позволят растения с нежни листа или пък полянка :whistle: Аз махнах тези които имах заради полянката пък ти 20......

Amev

Много внимавай с манадото и магнитната чистачка , аз си надрах стъклото и като рових за теми за поправка забелязъх ,че не само аз съм го надрал и оправия няма, иначе по темата , слагаш манадоно отдолу 3-4см и отгоре грунд от камъчета 2-3 см за да го натискат и бучкаш растения

Penta

Цитат на: Amev - 05.09.2015 18:13
слагаш манадоно отдолу 3-4см и отгоре грунд от камъчета 2-3 см за да го натискат и бучкаш растения

Ох, моля те само не прахосвай хубавия грунд със камъчета "да го натискат" .....

fam

Цитат на: Penta - 05.09.2015 17:20
Ако не се лъжа грунда го подготвяше за аквариум ~200 л. нали? Питам понеже за такъв аквариум (около метър дълъг и около 40 см широк) една торба Manado от 25л е достатъчна за слой 5 см отпред и 7 см отзад (осреднено 6см слой), а ти вземаш две :(
Не се лъжеш ама никак :) и  не съм чак толкова лош студент, сметнах аз на калкулатора в ляво на сайта (който е  уникално удобен между другото). Обаче, Penta, мисля за 2 аквариума: Единия ни е съществуващия 180л, а другия е този проектен по който работя за да преместя молитата... така че таман 2 :). Пък и нали ще ми помогнеш да си направя новия аквариум с причудлива форма и  много  растения   ;-)   та малко повечко за всеки случай :)
Цитат на: niki_o - 05.09.2015 17:42
...
Пък и не съм сигурен дали предвидените ти обитатели ще ти позволят растения с нежни листа или пък полянка :whistle: Аз махнах тези които имах заради полянката пък ти 20......
Т'ва сериозно ли??? Молитата ще ми опасат полянката ли? :duvar: ох ужас пффффф тъкмо всех да мисля че с еподреждат неща и  хайде пак с ледната вода.. Някой не знае ли полянка, дето да не я пасат?!
Благодаря за съвета за подложката.. не съм я купила още, но понеже очаквам този процес да се развие след  известно  време..та може би и  увереността ми е порастне до тогава.. ще видим..
Цитат на: Amev - 05.09.2015 18:13
Много внимавай с манадото и магнитната чистачка , аз си надрах стъклото и като рових за теми за поправка забелязъх ,че не само аз съм го надрал и оправия няма, иначе по темата , слагаш манадоно отдолу 3-4см и отгоре грунд от камъчета 2-3 см за да го натискат и бучкаш растения
Ох, дано  не ви  прозвучи  назадничаво, обаче аз съм изклюичтелно недоверчива към всички "екстри" и глезотии дето се продават и ..поради тази причина все още нямаме магнитна чистачка и се чудя дали да си вземам..до сега с гъбичката и  ръчно...
Цитат на: Penta - 05.09.2015 19:09
Ох, .....
Вероятно няма :) както казах аз харесвам тъмно дъно а доколкото видях манадото е по- тъмно от камъните които имам в моемента, така че ще си го оставя да е отгоре..само да се справя с този  проблем за който говорят всички с лекотата,..

Penta

Молинезиите няма буквално да ти опасат полянката, по-скоро ще подръпват листенцата и докато се вкоренят растенията ще ги изваждат от грунда. Не са лоши риби, ядат нишковидни ако са гладни, ядат и бактериалната ципа от повърхността на водата.

Сетих се за един друг, пренебрегван у нас вариант за лесно отглеждане на растения. Аз го знам като Walstaad метод, на запад го наричат Dirted Aquarium.
1. Купуваш една торба градинска пръст и застилаш дъното около 2 см. Англичаните използват предимно Miracle Grow Organic Potting Soil.
2. Засипваш го с поне 3 см ситен кварцов пясък - размер 1.5-2 см. Важно е да е ситен за да се запечата.
3. Засаждаш колкото се може повече растения. Първите 2 седмици сменяш по 30% вода два пъти седмично.
4. След около 3 седмици започваш да слагаш поетапно колкото се може повече дребни риби. Храниш ги доста, направо си ги прехранвай.
5. Светиш със 0.3-0.4 W/l  по 10 часа на ден.
6. Никакви торове, никаква смяна на вода (е може на два месеца), никакво сифониране и избягвай изваждане на растения със корените.
7. Аз по принцип нямам филтър, може да се сложи малък вътрешен филтър, но така че да не разбутва повърхността. И все пак няма нужда от такъв.
Растенията растат изключително здрави, изключително бавно. Червените са си червени - зелените са зелени.

Един мой такъв аквариум със две молинези. Чакам женската да роди та да се напълни с риби. Слагам по една дневна доза торове веднъж седмично защото няма достатъчно риби да акат.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs26.postimg.cc%2Frkbixo2dx%2Fimage.jpg&hash=3af2566f80a5ffc2d7467b923e89a7c68faa00a6

Даже плуващите по повърхността листенца не махам - да си гният.

Amev

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimages.tapatalk-cdn.com%2F15%2F09%2F05%2F52e8fb45fff1c0da4b50538ed9f362e5.jpg&hash=7c8628a0aaa63c02ab516a3f076c1eb841b778ab
Нещо такова имах в предвид...

Similar topics (5)

55969

Публикации: 6
Прегледи: 3088

38812

Публикации: 6
Прегледи: 5112

341

Започната от Longanlon


Публикации: 10
Прегледи: 4701

29454

Публикации: 12
Прегледи: 5727

24773

Публикации: 8
Прегледи: 4556