• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
18.04.2024 05:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Грунд за сладководен аквариум.

Започната от hristol83, 10.10.2014 22:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristol83

Здравейте утре си взимам 60 литровия аквариум и се чудя какъв грунд да използвам. Днес ходих до склада за кварцови пясъци на горубляне но поради липса на време не можах да разгледам добре какво има а и нямаше кой да ми обясни. Ходих и разгледах и други магазини но наистина най евтино ще ми излез да си взема от там. Въпроса ми е мога ли да изпозлвам чисто бял пясък като този  - Снежно бял мраморен чипс 2-4. И мога ли да смеся примерно с  АЛПИЙСКО ЗЕЛЕНО ОВАЛЕН 2-4. И изобщо мога ли да слагам смело от това което продават?http://kamani.biz/bg/grund-za-aqvarium.html

bunzip2


sVGNsali

Цитат на: bunzip2 - 10.10.2014 22:32
Мрамор не слагай.
+1
Аз си взех 1,2-1,6 mm, но за цихлиди. Стои много добре. Става и за растителен, малко е ситен, но ако растенията са по корени и мъхове, ще стане. Иначе стандарта за растителни дето се вика си е 3-5mm, но на мен въобще не ми допада как стои..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hristol83

А кой ще ми препоръчате имам и растения в малкия ще ги прехвърлям в големия заедно с гупи и сом. Защо да не слагам мрамор

bunzip2

Или кварцов пясък 3-5 мм, или речен пясък същата фракция.
Мрамора е варовик, варовика втвърдява водата.

hristol83

Тази седмица ще ходя на село. Имам кофа, лопата и река ще си взема безплатен пясък. Как да го обезпаразитя с преваряване ли?

bunzip2

Цитат на: hristol83 - 13.10.2014 12:00
Тази седмица ще ходя на село. Имам кофа, лопата и река ще си взема безплатен пясък. Как да го обезпаразитя с преваряване ли?

Купения да не мислиш, че е преваряван :).
Просто го измий добре преди да го сложиш. Ако все пак имаш възможност, може и да го превариш за лично успокоение :)
Или ако не ти се занимава, а водоема е мръсен и се съмняваш, направи си разтвор на калиев перманганат и вода, и го залей с това да постои 30-тина минути, после го измиваш много добре и си го ползваш.

sVGNsali

Преваряването ти стига. Или просто заливане с вряла вода.. Естествено, преди това хубаво измиваш.
Но да ти кажа, речният пясък не изглежда добре в аквата. Това е лично мнение. Кварцовият или манадото (всеки с добра цена, ако пазариш от правилното място) са много по-добър вариант.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hristol83

Лятото когато търсих корени си събрах камъни и ми хареса и пясъка. Наблизо има и пресявна където обработват пясък и камъни мога и до там да ида да си избера нещо.

Публикациите са слети: 13.10.2014 14:08

По другия ми въпрос може ли да отговори някой
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/remont-na-star-akvarium-kak/

sVGNsali

Цитат на: hristol83 - 13.10.2014 13:42
Лятото когато търсих корени си събрах камъни и ми хареса и пясъка. Наблизо има и пресявна където обработват пясък и камъни мога и до там да ида да си избера нещо.

Публикациите са слети: 13.10.2014 14:08

По другия ми въпрос може ли да отговори някой
http://aquariumbg.com/forum/napravi-si-sam/remont-na-star-akvarium-kak/

Аз визирах как изгледа в аквариум и с вкл. осветление. Пак казвам, лично на мен много ми жълтее и сивее някак си. Може да пробваш в някакъв буркан предварително и осветление. За да не мъкнеш пясък. Аз съм правил 2 пъти проби, и 2 пъти 30тина кг мъкнене до 5 ти етаж, та промиване та пълнене.. и накрая, тц, нито жената, нито детето нито аз не го харесахме. И пак, изпразване, мъкнене на долу, та търсене на място за изхвърляне..
За другото питане - аз не бих рискувал, не заради друго, а заради лепенето..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hristol83

Вкакъв смисъл лепенето че няма да стане добе ли?

hristol83

Ехо здравейте. Аквариума е стартиран с речен пясък които пресях и изсуших в тава. За красота добавих бял грунд от магазин. Само че след 10 дни забелязах че имам и бонус - Малки плужести създания 4 на брой пълзят по стъклото. Почти сигурно е че са охлюви. Питам какво да ги правя да си ги оставя ли или да ги махам? 

bunzip2

Цитат на: hristol83 - 03.11.2014 20:42
Ехо здравейте. Аквариума е стартиран с речен пясък които пресях и изсуших в тава. За красота добавих бял грунд от магазин. Само че след 10 дни забелязах че имам и бонус - Малки плужести създания 4 на брой пълзят по стъклото. Почти сигурно е че са охлюви. Питам какво да ги правя да си ги оставя ли или да ги махам?

Ако са охлюви, ти си решаваш. Ако ти харесват, остави си ги. Някои предпочитат да имат, други ги дразнят. Всеки луд с номера си. Ако са охлюви, най-вероятно е планорбис. Не че са вредни, ама много досаждат с присъствието си, размножават се като откачени и бързо популацията им излиза извън контрол.

Caxapa

Добре би било да се прикачва и снимка на това което искате да разберете що за дзвяр е в аквариума. Защото ако е охлюв, може да е от блатните , може и друго да е а това не е никак безобидно да се остави в един новостартиран аквариум, предвид евентуалните зарази които можем да си навлечем в него/аквариума/.

Ivan_S

Цитат на: hristol83 - 03.11.2014 20:42
Ехо здравейте. Аквариума е стартиран с речен пясък които пресях и изсуших в тава. За красота добавих бял грунд от магазин. Само че след 10 дни забелязах че имам и бонус - Малки плужести създания 4 на брой пълзят по стъклото. Почти сигурно е че са охлюви. Питам какво да ги правя да си ги оставя ли или да ги махам?

*offtopic
Когато се ползва речен пясък, промиването е първата стъпка, изваряването дава още по-добър резултат, а най-добре е като се промие, да се изпече във фурна. Да, точно така, да се изпече във фурна. Така гарантирано се стерилизира. Пиша всичко това, защото нещото, което си завъдил, може да е от недобре обработен пясък, в който е имало яйца на организми или просто организми, които са се активирали при подходящите условия, които си създал за тях стартирайки аквариума. Другата причина да получиш нежелани обитатели е да са пренесени по същия начин с камъни и/или с растения.

Както казва Сахара, без снимка никой не може да ти каже какъв ти е бонуса и дали да остане в аквариума ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Similar topics (5)

39204

Започната от fazana1916


Публикации: 6
Прегледи: 4787

29898

Публикации: 7
Прегледи: 3716

22591

Започната от suntsu69


Публикации: 5
Прегледи: 3299

48957

Публикации: 24
Прегледи: 7695

2016

Публикации: 15
Прегледи: 9669