• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 18:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Грунд за сладководен аквариум.

Започната от hristol83, 10.10.2014 22:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

hristol83

sevginsali ти с купешки грунд ли си бил когато са се завъдили?  Аз почвам да се питам да не са внесени със пясака дето купих.

sVGNsali

Не, базалт, фракция 4-6 mm, от една кариера.
Не се дерзай толкова от къде са дошли. Това е почти неизбежно - растения, риби, вода. Отвсякъде могат да дойдат ларвите/яйцата.
Аз се бях заинатил, с пинсета обирах десетки, да не кажа повече всяка седмица. Нямат свършване.
Просто гледай да поддържаш добри параметри, др ще се оправи.
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

hristol83

В момента е на 10-ти ден аквариума и няма риби само грунд и растеня предполагам че не са добри параметрите на водата. Мислех другата седмица да почвам да добавям рибките.

sVGNsali

Цитат на: hristol83 - 05.11.2014 11:18
В момента е на 10-ти ден аквариума и няма риби само грунд и растеня предполагам че не са добри параметрите на водата. Мислех другата седмица да почвам да добавям рибките.
Ако има нещо, с което е допринесло хобито в личен план, това е търпението.
Аз не съм един от най-търпеливите, но в акваристиката не можеш да бързаш.
Още си в много ранен етап, дай време да зацикли азотният цикъл. Като казвам "стабилни параметри" това не е някаква магия, а продължителен процес.
Ще четеш, ще гледаш, ще се научиш. Кой каквото можеше ще помага.
Хайде да не се повтаряме, не се притеснявай за тия неканени гости..
ПП: може да качваш снимки, препоръчвам неоразмерени. Минах темата ти на бързи обороти, няма. Дай панорамна снимка, по знаещите могат да споделят мнение за подредбата на интериора. Какви растения имаш, какво планираш. Техника, осветление. Бъдещи рибки..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Ivan_S

Цитат на: bunzip2 - 05.11.2014 10:48
Моя съвет е нищо да не правиш. Нормално е да се появят в началото. С нищо не са опасни.
След 2 седмици ще си изчезнат. Остави нещата така.

+1

Когато зацикли аквариума и параметрите влязат в норма, благоприятната среда за тези твари ще бъде разрушена и по естествен начин ще отпаднат от домашната екосистема :).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hristol83

Не знам ще си помисля. Нещо ме гризе съвеста че не преварих пясъка както трябва страх ме е от други паразити и си мисля че може би ще е добре да преваря всичко. Арастенията да ги промия с калиев перманганат.

bunzip2

 *NO*
С риск да прозвучи грубо...
Прекалено много се заиграваш. 10 човека ти казаха, че всичко е нормално, минава се през този етап при новостартиран аквариум. Накрая от бутане, ще прецакаш нещата. Тука не се гони стерилна среда, а балансирана еко система, която се постига по естествен път. И в нея е нормално да се развиват организми, за които има създадени условия. Ако ти кажа, че след преварката и квото си решил да правиш, пак ще се появат, щото ще ги вкараш с нещо друго... през 15 дена ли ще вариш?
Тези преварки, перманганати.. само в краен случай, ако е необходимо.
Остави аквариума да се зацикли! Всичко до момента е нормално и не изисква допълнителни намеси и притеснения!

hristol83

Може би е така мен ме притеснява човешкото здраве, а това на рибите не е от чак такова значение. Просто се притесних да не съм оставил и паразити опсани за човека. Ясно ми е че трябва да се уравновеси системата и че има всякакви гадости кото се навъждат във водата докато престоява.

saxon


hristol83

Готово е всичко. За лично успокоение всичко е дезинфекцирано с калиев перманганат а грунда е варен 45мин.  Аквата е отново пълна и оства чакането. :-D

hristol83


Similar topics (5)

20660

Започната от bluefire


Публикации: 3
Прегледи: 2825

26120

Публикации: 11
Прегледи: 4800

54203

Публикации: 8
Прегледи: 4208

20347

Публикации: 0
Прегледи: 2905

45321

Започната от niki110


Публикации: 0
Прегледи: 1719