• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

зареждане на биомедия за старт на аквариум

Започната от baitoti, 10.04.2014 22:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

baitoti

Колеги, аз съм нов във форума и в някой статии може би съм не точен но ми трябва малко време.Ще стартирам нов аквариум 120л и питам мога ли да пусна в действащия аквариум 1-2малки торбички Sera siporax mini да ги зареда с бактерии,тъй като нямам място във филтъра да ги сложа *HELP* 

Caxapa

Достатъчно е само вода от действащия аквариум да ползваш за старт на новия.  Естествено времето  което спестяваш е намалено но изведнъж не става нищо...Пак си има изчакване ..скъсяваш времето на заработване на Азотния цикъл само.

Барбарон

Сахара, ако бъркам, моля да ме поправиш. Според статии и постове, публикувани тук, се твърди, че бактериите се намират основно в грунда и филтъра. Във водата количестовото им е пренебрежимо малко. Това не обезсмисля ли прехвърлянето на вода, а още повече определянето й като достатъчно?

Penta

Сахара не твърди че е достатъчно:
Цитат на: Caxapa - 10.04.2014 22:34
..скъсяваш времето на заработване на Азотния цикъл само.



petko

Добре е да се прехвърли водата ,която сме сифонирали.

Ivan_S

Прехвърляне на стабилна вода от работещ аквариум, прехвърляне на грунд, плакнене на гъби или други медии от работещ филтър на стабилен аквариум, колонизиране на керамика или други твърди порести повърхности са все неща, които помагат за по-бързото завъртане на цикъла. Някои имат по-голямо значение, друго по-малко, но комбинацията от всички, мисля че дават най-добър резултат. Това е моят опит, който произтича от следното: Старт на 35 л. аквариум със 100% вода от работещ аквариум (несифонирана) + изплакване на гъби от работещ филтър (2-3 пъти) + малко Нитривек, изостанал от предишна употреба. Грундът и керамиката бяха чисто нови. На 10-я ден вече имах първите показания за работещ цикъл. В края на втората седмица населих аквариума с бебета рибки и до ден днешен (вече повече от 1 г.) параметрите не са мръднали. Та, начини да забързаш цикъла, има различни. След като имаш работещ аквариум, нещата се улесняват  *THUMBS UP*.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Барбарон

Цитат на: Penta - 10.04.2014 23:54
Сахара не твърди че е достатъчно:

Цитат на: Caxapa - 10.04.2014 22:34
Достатъчно е само вода от действащия аквариум да ползваш за старт на новия.  Естествено времето  което спестяваш е намалено но изведнъж не става нищо...Пак си има изчакване ..скъсяваш времето на заработване на Азотния цикъл само.
Вече свикнах след всеки мой пост да попадам на твое мнение ;)

Не е ли по-добре, след като човека има действащ аквариум да сложи в него Siporax-а за който пита, макар и на дъното, след което да го премести във филтъра на новия аквариум? А дори и да не е във филтъра, а отново на дъното (ако не съм разбрал правилно въпроса му), това не е ли по-добрия вариант за прехвърляне на бактерии, отколкото местенето на няколко литра вода по съвет на Сахара? Иначе ми е ясно кое и колко е достатъчно и не виждам да съм оспорвал това, включително и азотния цикъл, макар че точно за цикъла мога да напиша доста неща, след което съм сигурен, че пак ще спорим :)

Caxapa

Значи, ако питаш мен ще е по-добре Барбароне, да пусне в действащият аквариум да върти  вода и филтъра за новия аквариум. Въпроса е дали има място и позволява ли обема на действащият за такива манипулации. /Сега пак кажи, че след всяко твое мнение пиша/
Цитат на: Penta - 10.04.2014 23:54
Сахара не твърди че е достатъчно:


За да съм казал нещо по различно? Само скъсява времето на азотния цикъл НО за да "узрее" един аквариум се иска време. Никой не се е родил готово-порастнал..Иска се време. /това имах предвид/

Барбарон

Би ли посочил къде съм написал, че след всяко мое мнение следва твое? Прочел си думите ми, но пропускаш факта, че се обръщам към Penta.

За водата и филтъра си прав. Но не това е въпроса на колегата. Всъщност можеше това да му предложиш, вместо безсмисленото прехвърляне само на вода ;)

niky

Вие нещо се закачате с Сахара май :)
Иначе по въпроса - аз бих пуснал филтъра за новия аквариум, напълнен с медия разбира се, да поработи на установения аквариум - поне една, две седмици. После пълня новия аквариум и го пускам да работи там.
Със сигурност цъкъла ще е по-кратък.
В монента така пускам скаридарник за Кристъл ред....Добавям и акватан де, но може и без него.

Барбарон

Нямам желание да се закачам с когото и да е било. Но не съм съгласен с апострофа на Сахара, който ми приписва думи, които изобщо не са били адресирани към него. Ако погледнете тази тема ще видите, че отговорът ми е бил към Penta. Освен това аз мнение преди това на Сахара нямам, така че и заради това няма как да съм написал към него, че пише след всеки мой пост, както той твърди. Разбирам отлично позицията, която заема в този форум като глобален мод, но това не е причина да не изразя некоректното тълкуване на поста ми. Ако бъркам, моля да ме поправите и да посочите грешката ми.

По темата за филтъра, и според мен това е най-добрия начин за заселване на медията. Стига човека да има възможност да го направи.

baitoti

Колеги благодаря за съветите,стартирах на 19 април новя120л аквариум оборудван е с канистър sunsun hw303b с uv лампа като ми го изпратиха зареден с добра медия+сипоракс мини които бях държал в действащия филтър/както ви писах/,първите ми впечатления от канистъра са много добри- силен с  много добра циркулация  и безшумен,ув лампата не съм я пускал мисля, че е още рано.На дъното съм сложил субстрат Манадо супер е само дето е много лек /в ЕМАГ е на супер цена/ Щях да пропусна-сложил съм и химиите за старт и сега чака новите си обитатели.


Публикациите са слети: 22.04.2014 14:55

Ето как изглежда аквариума който стартирах на 19 04 2014 Очаквам мнения и препоръки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fyr721wqsn%2F210420141720.jpg&hash=04eab1dc2c722a2812167fb29db17a810abf2ce6

wire

Оправи си положението на скимера(dirtiness entrance)
Ето тема за него - http://aquariumbg.com/forum/oborudvane/sun-sun-hw-304b-dirtiness-entrance/
Има и доста видео в нета как и за какво се ползва.
Според мен си сложи флейтата на малкото стъкло при нагревателя (ако можеш), за да се получи пълен кръг на водата. Така и маркучите ще са на едно място и ще можеш по някакъв начин да ги скриеш.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

baitoti

Колега извинявай, но доколкото разбрах скимера трябва да бъде на нивото на водата? Други колеги пишат,че са го затапили нещо не мога да разбера кое е правилно. *HELP*

zariio

Като го потопиш толкова или го затапиш вече не е скимер.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Similar topics (5)

12328

Публикации: 36
Прегледи: 15610

41199

Публикации: 3
Прегледи: 2615

16143

Публикации: 10
Прегледи: 3950

30934

Публикации: 5
Прегледи: 5441

57258

Публикации: 5
Прегледи: 2063