• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:24

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Възможна ли е самоподдържаща система?

Започната от menyanthe, 24.10.2010 14:45

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ceco

Колежке, пиши на Борислав :
http://aquariumbg.com/forum/profile/borislav/
Той си е направил такава система и е много доволен.

MeTogu

Цитат на: menyanthe - 29.10.2010 13:26
MeTogu, както вече казах - въпросът не е във времето (въпреки че и то е кът), въпросът е във ТРУДНОСТТА на занятието.

И предпочитам да направя такава система, за да мога да разредя честотата на пътите, в които на мен ще ми се налага да го правя това упражнение.

Но така или иначе - това е далеч в бъдещето, поне след 2-3 години.


И да те питам - като го правиш това ежедневно, колко пъти ти се случва да ти е толкова лошо, че дори да не можеш да ядеш, така да те боли главата, че единственото, което да искаш е да легнеш и да умреш? На мен това ми се случва почти ежедневно. Като главоболието си е ежедневна екстра. Заради това предпочитам вместо да си отварям работа за още минимум 2 часа седмично, тази работа да е за половин час.
Ами да ти кажа мен лично глава не ме боли (да чукна на дърво).След източването имам да прнеса 2-3 туби по няколко пъти за да си допълня аквариумите.В общи линии отделям по 2 часа максимум на ден за почистване,сифониране,хранене и пълнене на акваариумите.Разбира се имам 2-3 аквариума които почти не бутам.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

menyanthe

Е, това не можа ли да го кажеш като вариант по-рано?  :-D
Само - как точно се източва водата? Ако може малко по-подробно да обясниш...
Понеже аз си представях една бригада от 2-ма човека - единия държи кофата, другия - шише или канче и сипва ли сипва, докато напълни кофата, после кофата се излива и цялата процедура се повтаря примерно около 20 пъти...  *ROFL* И после - обратната процедура - още 20 кофи с вода в обратна посока...  *JOKINGLY*

ceco, благодаря ти.

MeTogu, предполагам в такъв случай не ти се налага да готвиш, да пускаш перални, да прибираш дрехи, да минаваш с прахосмукачка, да бършеш прах, да миеш банята, да пазаруваш... Пък да не говорим като добавим и деца в картинката...  *ROFL* Но това няма значение.
Вариантът с маркуча, който Raven предложи, също би ми свършил работа.

paolo6481

Цитат на: menyanthe - 29.10.2010 14:15
Е, това не можа ли да го кажеш като вариант по-рано?  :-D
Само - как точно се източва водата? Ако може малко по-подробно да обясниш...
Понеже аз си представях една бригада от 2-ма човека - единия държи кофата, другия - шише или канче и сипва ли сипва, докато напълни кофата, после кофата се излива и цялата процедура се повтаря примерно около 20 пъти...  *ROFL* И после - обратната процедура - още 20 кофи с вода в обратна посока...  *JOKINGLY*

ceco, благодаря ти.

MeTogu, предполагам в такъв случай не ти се налага да готвиш, да пускаш перални, да прибираш дрехи, да минаваш с прахосмукачка, да бършеш прах, да миеш банята, да пазаруваш... Пък да не говорим като добавим и деца в картинката...  *ROFL* Но това няма значение.
Вариантът с маркуча, който Raven предложи, също би ми свършил работа.
Просто края на маркуча в банята трябва да е по-ниско от този в аквариума.Смукваш или запомпваш с ръчна вакуум-помпичка и потича.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

MeTogu

А виж имам си мъжки задължения,пазаруване,правене на вино,ракия също така много помагам и в зимнината.
За готвенето съм оставил задълженията на друг,аз готвя добре но ...
Цялата работа опира че рибките трябва друг да ги иска.Не може да нямаш време да отделяш,да те боли главата и да имаш толкова много задължения.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

menyanthe

Ами явно може  *ROFL* 

А предишният път като имах аквариум (макар и малък - около 40л май беше) се отказах поради една единствена причина - първо нито аквариумът стана особено красив - имаше 2-3 водорасли, малко гупи и хелери, камъчета... Пък и някак - като е толкова малък и почти не се забелязваше и не ми беше особено интересно да се занимавам с него. Тъй като и тези риби не са ми сред любимите, но ги взехме, защото са живородки и постепенно загубих интерес към него. Накрая ми остана само 1 рибка - женски хелер  - реших, че няма да й вземам другарче, ще чакам да пукне (не, да не си помислите сега, че съм жестока - тя така или иначе щеше да избие всичко по пътя си - беше хладнокръвна убийца  *ROFL*) и ще се отказвам. Тази риба живя година и половина сама. Явно й беше доста добре така.
А по повод убийците хелери - по едно време почнах да се натъквам на мъртви рибки, други бяха с изядени опашки и в крайна сметка постепенно отделих 3 хелера убийци - 2 мъжки и 1 женски - бяха в доста малък 5-6 литров съд. Но нямах друга възможност тогава. И женската уби и двата мъжки.  =-O

Сега се навих отново да си правя аквариум, само че този път ще си избера по-красиви риби - в момента имам колебания по въпроса - дали да са кили рибки или скаларии и дискуси. НО имам доста време да реша.
Все пак първо ще се сдобия с бебешко креватче и количка, после със секция и чаак после ще обзавеждам детска стая. Защото аквариумът ще е в детската стая.

MeTogu

Искам да ти кажа само че за този обем изобщо не е подходящо да гледаш кили рибки.А дискусите са толкова капризни и трудни за гледане,че съвета ми е да не се занимаваш стях - още си начинаеща.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

menyanthe

А кили рибките в какъв обем се гледат??  :-[

MeTogu

20-30 може даже и в 50 литра.Те и без това се гледат по 2-3 максимум.Много са агресивни.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

menyanthe


hanuman

А аз се чудя от какво ще е изработен тоя аквариума и колко практичен би бил с височина 1,5м. Не може ли просто да го направиш 80-90см и няма да имаш подобни проблеми. Защото при височина от 1,5м просто не виждам как ще се сифонира и как ще се подържат растения, и какво осветление ще се използва при тази дълбочина. А смяната на вода е най малкия проблем. Трябва ти просто един мъркуч другото ще го свърши гравитацията като се създава сифон.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

menyanthe

За осветлението - директно срещу аквариума има прозорец. Едва ли ще има светлина постоянно от него, тъй като все пак ще има и щори, но може би някакви лампи бих могла да сложа отгоре също така... Просто ще трябва да е "залепен" за гърба на двуетажно детско легло и ми се иска да покрива цялото нещо. Заради това и не съм уточнила с точност размерите - тъй като не знам колко точно ще стане в крайна сметка - още не съм правила точния проект за детската стая - но това са ориентировъчните размери все пак.

MeTogu

Все си мисля че идеята да имаш такова нещо в детската стая не е подходяща идея.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

tomatomov197

    Явно не ти е ясно , че дори и 1 час слънчева светлина на ден ще накара предното стъкло да зеленяса ужасно.  Освен това ти трябва силна филтрация и осветление , и мястото което си избрала над детето - е опасно.  Пък и честно казано щом говориш за след години , едва ли ще стане някога  8-)
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

killiman

Цитат на: MeTogu - 29.10.2010 15:24
20-30 може даже и в 50 литра.Те и без това се гледат по 2-3 максимум.Много са агресивни.

И какво ще им стане ако се отглеждат в 700 л?  *ROFL*

Similar topics (5)

8480

Публикации: 18
Прегледи: 8639

48556

Публикации: 8
Прегледи: 4866

34008

Публикации: 17
Прегледи: 8565

24085

Публикации: 6
Прегледи: 2631

14207

Публикации: 6
Прегледи: 6972