• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 07:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Филтър гъба за аквариум

Започната от Jordan_1, 12.11.2012 11:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Jordan_1

Здравейте, имам 50 литров аквариум и съм сложил в двата задни ъгъла по една филтър гъба и се питам дали е добре да са две или да оставя само една? Има ли значение какво течение ще се получи с една или с две? Как въздейства на рибите (гупи)? Колко силно да ги пускам да работят? Благодаря Ви предварително за помощта Ви.

kamos

Една гъба от големите е достатъчна за този аквариум :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Jordan_1

Съгласен съм, че е достатъчна една от големите, но искам да знам дали може да карам с две по-малки? А и ми изглежда по-естетически добре с две по-малки гъби.

paolo6481

2 големи-повече филтрация.Относно естетиката,може и без гъби-никаква филтрация.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Асен Евгениев

Цитат на: Jordan_1 - 12.11.2012 12:59
искам да знам дали може да карам с две по-малки? А и ми изглежда по-естетически добре с две по-малки гъби.
Щом те кефи, карай с две гъби. При еднакъв обем двете имат по-голяма площ от едната. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Chulitna

аз се чудя същото нещо но за 40 литрови аквариуми. Ако имам по около 11-12 рибки в тях- гупи,хелери и моли и сложа 2 филтара с гъба и един камък за ареация това дали е достатачно. Имам растения http://www.amazon.com/Hydro-Sponge-Filter-I--HS910-Aquarium-Technology/dp/B0002602S2/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1356758934&sr=8-2&keywords=sponge+filter+10+gallon за ето този си мисля, вече имам по един в аквариумите и по един камък и така го давам от доста време без проблеми, но ми се иска да сложа по още един защото ще ме няма 10 дена и искам да знам, че рибоците ще го преживеят... В момента филтара ми е в единия ъгъл, а каманите за вздух в другия и правят леко течение във водата което според мен помага на филтара, защото се избутва към него всичко,сега искам да добавя този малкия и се чудя дали да слагам във двата ъгала и камака по средата това добра идея ли е и изобщо ще помогне ли с нивото на омония ако са 2 филтъра или задължително ми трябва и механичен филтьр. Мен ми е много странно защото в зоомагазина кадето ходя пичовете нямат механични филтри изобщо всичките са им с гъба и кат цяло само това препоръчват... Аз си мисля да си купя и по мощна помпа за въздух за по голям литраж и смятам че така ще се създаде по добро движение на водата без да ми отнася рибките... идеята ми е че ако примерно имам камаче в средата и то мести в две посоки водата и имам в филтара във всеки ъгъл те засмукват квото се избутва кам тях и след това изпускат балончета през пластмасовите траби които поравят движение на поврхността. И като 2 кръга да се получи в аквариума. Това изобщо прекалено нереално ли е или ми е добра идеята. Давайте мнение.  сори че пиша тук но няма нужда да почвам нова тема като имам същия въпрос общо взето.

Асен Евгениев

Цитат на: Chulitna - 29.12.2012 07:41
сега искам да добавя този малкия, това добра идея ли е и изобщо ще помогне ли с нивото на амония ако са 2 филтъра или задължително ми трябва и механичен филтьр. Мен ми е много странно защото в зоомагазина кадето ходя пичовете нямат механични филтри изобщо всичките са им с гъба
Това не го разбрах. *dontknow*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

hunter

Тук какво ще правим турбо аквариум или 4х4? Аз мисля, че се бъркат някой неща едно от тях е, че филтъра не е за естетика. Тук има една тема http://aquariumbg.com/forum/index.php?action=articles&n=18 във нея пише доста неща но ще се спра на това:
Всъщност можете да си го сметнете и сами - за един час цялата вода в аквариума ви трябва да минава през филтъра между 4 и 6 пъти. Например ако имате 50 л. аквариум, необходим ви е филтър минимум 200 л/час, а най-добре 300. За аквариуми над 120л. е задължителен външен филтър със съответния дебит. Разбира се, това важи за аквариуми с риби. Ако искате да гледате повече растения и малко риби, може да вземете и по-слаб филтър.
От тук идват отговорите колко помпи колко мощни. Според мен няма смисъл да се слагат помпи по ъглите за естетика или каквото и да е. Трябва да се търси ефективност не може да слагаме само гъби и камъчета за въздух безразборно във аквариума. Тоест може но няма смисъл, моето мнение е сметнете си реалния литраж. Сметнете какъв филтър ще е нужен по това което горе поставих от темата. И си сложете едно филтърче и оставете място на рибите ви да плуват. Няма смисъл от много гъби отделно камъни за въздух. Дайте по-скромно но ефективно направете аквариума си красив а не само пълен със техника. Като се замисля нагревател термометър 2гъби и евентуално камък за въздух  *dontknow*
И само да добавя по отношение на това колко време ще те няма Chulitna. Едно от нещата за които би трябвало да се замислиш е с какво ще се хранят рибите. Освен ако нямаш електронна хранилка. Филтрацията е по-малкия проблем според мен във твоя случей.

paolo6481

Мисля че тук просто се объркват понятията-помпа с гъба и аераторно камъче с гъба.А за 10 дни рибите от глад няма да пострадат.Могат доста повече да изкарат без храна.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

Similar topics (5)

22087

Публикации: 3
Прегледи: 3054

58642

Публикации: 4
Прегледи: 3015

35688

Публикации: 6
Прегледи: 4033

29460

Публикации: 2
Прегледи: 6067

50378

Публикации: 0
Прегледи: 1611