• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 13:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за аквариум

Започната от Георги Вутов, 04.03.2017 14:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги Вутов

Здравейте колеги!
Благодаря за приема във форума.
Преди време , дълги години гледах рибки и сега съм решил да започна наново едно от хобитата ми.
Цялото оборудване което имах преди време го подарих и сега започвам всичко от начало.
Понеже старият ми аквариум беше по обикновен ( правоъгълен ) сега смятам да си взема от тези с извитите стъкла.
Какво Ви е мнението за тях и по конкретно към този модел :

http://www.emag.bg/akvarium-diversa-curb-60-cheren-112939/pd/DSJQSBBBM/

Всяко мнение и препоръка ще ми е от полза.
Поздрави :)

Caxapa

Хубави, модерни  но колеги са споделяли, че се изкривява визията с това извито панорамно стъкло.

Георги Вутов

Какво ще рече , че се изкривява визията?
Другото което ме притеснява е дебелината на стъклото.Малко ми се вижда сякаш.
Този вътрешен филтър с който се продава дали става за нещо? И големината на аквариума подходяща ли е?

evgeni200

Извитото стъкло дейсва малко като "криво огледало" и аз не знам точно как да го обясня, но прави страни е правилния избор. Филтрация е хубаво външен канистър. Осветлението е според към какво си се насочил да отглеждаш.

Въпросите ще са много на които трябва да си отговориш и хубавото на форума е, че който и раздел да отвориш започва със статия с отговори.

Георги Вутов

Предишния ми аквариум беше с прави стъкла , но като видях наскоро на живо такъв извит ми допадна визията доста.
Стъклото не е ли малко тънко 4мм?
Като цяло какво ви е мнението за този който публикувах като се абстрахирате от извитото стъкло?
Горя за ниво на оборудване,цена,здравина/качество?

evgeni200

Ako ще има живи растения с този капак е направо за нов капак с друго осветление.
В раздел спонсори разгледай и Antuni какво предлага  *DRINK*
За филтрацията писах, че е желателно външен канистър.

saxon

Направи си концепция-какво ще има вътре.Ако ще има живи растения,започни с изработката на подходящ капак и по него аквариума.Този,който си харесал става за  анубиаси и до там.

Георги Вутов

Какво значение има какъв е капака за растенията? Предишния аквариум ми беше с един голям капак и в него един по-малък като и двата можеха да се отварят.
Какво ще има като риби още не съм го решил на 100% защото рибките които искам ще им дойде малък аквариума , а в момента нямам физическата възможност за по голям ( а ми е мечта :) )
Нямам и кой знае какъв опит с екзотични рибки. Едно време гледах гупи,хелери,скаларии,неонки и някое друго сомче.
Другото което е аквариума ще го държа върху бюро за компютър което не е малко , а и не се използва.
Ако взема пък над 200л аквариум ще трябва да му правя и шкаф или стойка за него.
Започнах да се отказвам май от този аквариум в емаг и се замислям дали да не си поръчам аквариум от някой стъклар и да му направя отделно рамки и капак.
Относно растенията нямам някакви насоки или претенции просто защото не ги разбирам.Като си харесам някое в магазина го вземам.Не се водя по видове и такива , но за този аквариум ( новия ) мисля да го направя да изглежда много добре.
Този от емаг го избрах защото е бюджетен вариант и включва всичко.
Колеги благодаря за мненията и всичко написано ще ми е от полза!
Поздрави!

Dedo

За завръщане в хобито аквариума става , един вид за ,,натрениране,, , още повече че и като цена не е зле.
Дебелината на стъклото си е ок.Филтъра и нагревателя вършат работа.
Капака като фабричен е с добра визия , но не позволява доработки.Съответно ще трябва да гледаш по-непретенциозни растения и няма да можеш да участваш в акваскейп конкурси.
В общи линии това е положението с Диверсата.
Успех в начинанието.

karadaliev

Значи аз имам Diversa 80 (112л варианта) и като цяло с вграденото си оборудване става само за непретенциозни както рибки, така и растения. Причините като цяло са няколко:
- термо-релето на нагревателя не е никак прецизно и още първата зима ми се случи както да превиша температурата, така и да падне под нея (спрямо климатика ми как е настроен); тоест рибки, които не търпят по-високи или по-ниски температури ще им съсипеш  здравето
- вътрешният филтър е съвсем-съвсем обикновен, дори обема му идва малък за този аквариум, което ще рече, че от твоя страна ще се наложат видимо по-чести смени на водата
- капакът ма място за 2 лампи (моят е с 2х Т8 18W), твоя виждам е с 2х 15W, което ти дава общо само 30W, което е доста под нуждите на повечето растения. Дори ако някак приспособиш рефлектори (няма в капака) и добавиш LED ленти пак няма да ти е лесно да гледаш дори средно претенциозни растения

Като изключим горепосочените проблеми моят се оказа доста здрав, ползвам го вече 3-та година, и това с почти непрестанно бъркане в него, няколко доста сериозни aquascape промени също. Не е направил засега никакъв проблем с нищо.

Но се наложи да му приспособя капака (да изкъртя стойките за лампите, да направя рефлектори и да залепя LED-ове), да изхвърля нагревателя и да купя по-качествен, както и да изхвърля вътрешният филтър и да сложа външен канистър.

Всичко това щеше да ми излезе видимо по-лесно и евтино ако просто ми бяха залепили обикновен аквариум и да си направя обикновен правоъгълен капак, на който монтирането на осветлението щеше да е видимо по-лесно от това, което ми се наложи да приспособя аз.

Георги Вутов

Май и аз така ще направя да си поръчам аквариум и да му правя капаци и стойки.
Само не мога да разбера с тия лампи защо се впрягате толкова?
Аз едно време имах 1 луминисцентна лампа и една обикновена ( жълта ).
И растения имах и се развиваха много добре и рибки имах на които нищо им нямаше.
Даже и филтър нямах само където всяка седмица го точих да го почиствам.

karadaliev

Никой не се "впряга" за лампите ;). Просто всички растения си имат изисквания за това колко вата/лумена на литър вода им трябва, за да растат и развиват правилно. Естествено някой растения могат някак си да преживяват с по-малко светлина, има и такива (като анубиас), които по принцип не изискват много. Но за растителен аквариум, пък бил то и с по-бавни и лесни растения тези двете лампи просто не стигат и растенията само ще се мъчат.

За рибките осветлението не е от някакво значение (освен ако не светиш твърде много часове), дето се вика на тях и една лампа им стига само ;).

Относно филтрацията тя има доста голямо значение ако искаш да имаш правилно изградена система, но независимо каква филтрация правиш и независимо колко невзискателни (и малко количество) рибки имаш то няма никакъв начин да избягаш от минимум 20% смени на водата всяка седмица.

Така, че се подготви психически от сега ;).

Има и нещо друго, което е важно да знаеш - като цяло тук всички по-стари членове на форума (включително и аз) ще опитваме да те насочваме към това как да направиш системата си максимално правилно. Това обаче не значи, че си длъжен да го направиш така, просто това ще бъде начинът, в който е най-малък шанс да се обърка нещо и да загубиш рибки и растения.

Така, че не мисли, че някой се заяжда като ти казва неща, които не харесваш, просто с годините научихме доста неща спрямо опита ни като деца преди 20+ години.

Защото и аз като дете си "гледах" един 45л аквариум само с една обикновена крушка с жичка сложена върху стъклото, само доливах вода и всеки месец всички рибки се вадеха в кофата и аквариума се миеше до основи и грунда се изваряваше ;). Това, че тогава сме го правили така не значи, че това е бил правилният начин нали?

Георги Вутов

Точно това правех и аз , но всяка седмица.Рибките в един леген , целия аквариум се точи и се чисти.
Просто ми стана интересно защо толкова се държи на лампите за растенията.
Четох и за обогатяване с CO2 , нещо което за мен е непонятно.Явно акваристиката е напреднала доста :)
Иначе и аз като всички вас предполагам, искам голям аквариум с хубава филтърна система , но всичко опира и до финансова гледна точка.С времето ще усъвършенствам всичко.
А относно заяждането дори не съм си го и помислял. Знам , че всеки от вас се опитва да помогне за което съм много благодарен!
Мисля скоро с колегата  Антъни да се чуем да видим какво ще измислим.
Да направим възможно най-доброто като съотношение цена/качество.
Поздрави!

Tony_JB

Цитат на: Георги Вутов - 05.03.2017 12:13
Точно това правех и аз , но всяка седмица.Рибките в един леген , целия аквариум се точи и се чисти.
Просто ми стана интересно защо толкова се държи на лампите за растенията.
Четох и за обогатяване с CO2 , нещо което за мен е непонятно.Явно акваристиката е напреднала доста :)
Иначе и аз като всички вас предполагам, искам голям аквариум с хубава филтърна система , но всичко опира и до финансова гледна точка.С времето ще усъвършенствам всичко.
А относно заяждането дори не съм си го и помислял. Знам , че всеки от вас се опитва да помогне за което съм много благодарен!
Мисля скоро с колегата  Антъни да се чуем да видим какво ще измислим.
Да направим възможно най-доброто като съотношение цена/качество.
Поздрави!
Добър избор е Антъни,но първо според мен помисли какво ще гледаш в аквариума,за да си наясно тогава как ще трябва да скочиш финансово.
Привет и добре дошъл!https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170305/86c42d6594965380140cbf6bd324ac50.jpg
Иначе този аквариум и капак са дело на Антъни,а шкафа е моя работа,но и той прави страхотни.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Георги Вутов

Като за начало няма да гледам такива рибки.Не че не искам просто изискват по специални грижи и са доста скъпи.Може би по-нататък :)

Tony_JB

Цитат на: Георги Вутов - 05.03.2017 17:00
Като за начало няма да гледам такива рибки.Не че не искам просто изискват по специални грижи и са доста скъпи.Може би по-нататък :)
Снимката беше за да покажа аквариума и капака не рибите.
Но ако сега обмислиш повечето неща ще е по лесно после.
Аз примерно не мислих достатъчно и взех от Антъни два канистъра и той ме пита с или без УВ и после слагах допълнителни.
Това ми беше идеята.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

evgeni200

Растенията също изискват по специални грижи и съпоставка с едно време и сега след като се сдобиеш с аквариум е много грешна.

Ще се сдобиеш с аквариум и след месец установяваш гледайки други аквариуми, че не можеш да подсигуриш условията за което се отглежда в момента.

Георги Вутов

Цитат на: evgeni200 - 05.03.2017 22:31Ще се сдобиеш с аквариум и след месец установяваш гледайки други аквариуми, че не можеш да подсигуриш условията за което се отглежда в момента.

От прочетеното до тук и аз стигнах до този извод.
Добре можете ли да ми напишете какво точно ще ми трябва за един "съвременен" аквариум , както и ориентировъчни цени.
Защото ако отида на място в някой магазин започват да разтягат едни локуми и винаги гледат да си пробутат най-скъпата или най-застоялата стока която не се продава.
Ще съм Ви много благодарен :)

Tony_JB

Първо започни от какъв аквариум като размери можеш да вместиш в определеното за него място.
После какво ще има в него?
Риби, растения или и двете.
След като изясним това ще коментираме филтрация, осветлението и други.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

evgeni200

Георги в момента гледаш за аквариуми, но трябва според обитателите(риби, растения) да се определи осветление, оборудване, обем :)

Георги Вутов

С видовете растения не съм много запознат , но растения ще има за предпочитане живи и добре изглеждащи :)
Рибки по-скоро неонки,гупи , хелери , евентуално някоя друга скалариика и някое друго сомче да чисти дъното.
Като цяло такива рибки гледах преди години и мисля пак с такива да започна. Е имах и бети и принцеси но...
За големина на аквариума не знам и аз... Гледах 60л , но вече гледам 200л.
Вече имам раздвоение на личноста  :-D

evgeni200

Раздвоението е нормално защото много неща са съвсем различни от онова време.

Аквариум най добре да се поръча, като дължината се съобразява с дължината на лум. лампи. Използване на диодно осветление не определя дължината, но пък все още скъпичко за растения, но пък дългия му живот компенсира началната цена.

Филтъра вече ясно за поддържане нормална био среда външен канистър.

СО2 система си стана почти задължителна за отглеждане на растения :)

Георги Вутов

Като начало със сигурност няма да купувам CO2 система.Гледах ги само тя е около 200лв хубава.
Аз все още не мога да разбера какво толкова се е променило с растенията , че не могат да живеят без CO2 система?
Ако трябва за начало ще съм с изкуствени растения.

evgeni200

Видовете са много повече, към някогашните никой няма интерес вече.
Момента е растение без Въглерод не може да живее и видовете набавящи си го от бикарбонати са много малко.

Георги Вутов

Колеги какво мислите за този аквариум?
https://www.olx.bg/ad/prodavam-akvarium-palen-komplekt170litra-ID6q4iU.html#6b152d1238

п.п Какви са тия кабеляци по капака?
п.п 2 със сигурност ще му сменя капака и нещо по - добро , но като цяло какво ще те трябва да променя ако го взема в това състояние в което се продава?

evgeni200

В ъглите бялото ако е силикон, то по грозно лепен не съм виждал!

Tony_JB

Вземи си със черен силикон и защо не питаш Антъни за подобни комплекти колко ще струва.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Георги Вутов

Цитат на: Tony_JB - 09.03.2017 16:58
Вземи си със черен силикон и защо не питаш Антъни за подобни комплекти колко ще струва.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

Антъни има ли магазин някъде във Варна направо на място да отида да говоря с него?

Tony_JB

Цитат на: Георги Вутов - 09.03.2017 17:32
Антъни има ли магазин някъде във Варна направо на място да отида да говоря с него?
Ами има работилница,но аз не съм от Варна и незнам повече.
Аз по телефона съм поръчвал,но има негови теми за аквариуми и кординати.
Цитат на: Георги Вутов - 09.03.2017 17:32
Антъни има ли магазин някъде във Варна направо на място да отида да говоря с него?
Тера Аква потърси

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

evgeni200

Раздела му е в този форум с координати, снимки на изработено от него и т.н:
http://aquariumbg.com/forum/terra-aqua/

Георги Вутов

Да аз го видях , но помислих , че има и магазин някъде да се видим лично. Ще му звънна тези дни да видим къде може да се срещнем хем да ми обясни и по-подробно

Георги Вутов

Аквариума вече е на лице :)
100л с размери 80/30/40
Скоро след като го напълня ще кача и снимки :)
Сега се чудя къде да го поставя. Имам едно компютърно бюро върху което исках да поставя аквариума , но сега се чудя дали ще издържи аквариума?
пп. А ориентировъчно колко ще струва да се направи един шкаф за аквариума с тези размери?
Това е бюрото


Tony_JB

Направи си сам струва материал само.
Как да ти каже някой колко ще струва нещо си.
Ако бюрото издържа 150 -200 кг слаагай

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

wire

Най-отдолу стагаш още една плоскост, както и може още една към дъното да сложиш. Ако те притеснява, може и една вертикална по средата, хем така ще разделиш отделения за повече подреденост - в едното филтър и/или CO2, в другото рафтчета и да подредиш храната, принадлежностите, разклонителите и т.н.
Не вярвам да излезе повече от 25лв, а за нов ще дадеш поне 100.
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

Tony_JB

Ако коментираш бюрото? Обърна ли внимание,че горния плот е подвижен за клавиатура?
Иначе ако имаш идея за визия лесно става.В твоя случай всеки шкаф който ти хареса и има три носещи ще свърши работа.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Георги Вутов

Ако за 100тина лв ще се направи хубав шкаф въобще няма да го мисля.
А отностно бюрото как да го разбера дали издържа 150кг , а да пробвам с аквариума не е вариант :D
п.п Отностно плъзгащото за клавиатурата е наи лесното да се махне.
Благодаря на всички надявам се скоро да ви го покажа пълен :)

Tony_JB

Ами ако приемем че има 100 литра аквариум,той като вода е около 100-1౧0 кг.Имаш стъкло,грунд и т.н
Значи ако има тежест около 150 кг върху бюрото и при проба за разклащане е стабилно би следвало да става.
Аз лично си поръчах плоскости да ми разкроят и сглобих шкаф за 700 литра аквариум,но нямах вариант за готов.


Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

ogun

По принцип тия бюра за компютри са много кекави. Разбира се всички са различни, но не бих рискувал без да го укрепя. Вкъщи имам подобно и като се подбра с ръце на него се клати, да не говорим ако му люснеш 150 кила отгоре...
Има опасност да провисне в средата, това е проблем. Ако му сложиш някаква дъска по средата (още един крак) като махнеш поставката за клавиатура, ще стане по-здраво. Също така си купи Г-образни елементи и ги сложи на сглобките, това ще го направи по-здраво при клатене.
Отзад един фазер с пирони също може да се закове, пак дава здравина. Всички тези предложения са общо за 20лв материали и 30 минути работа.

Георги Вутов

15.03.2017 17:14 #38 Last Edit: 16.03.2017 00:40 by Георги Вутов
За жалост имам и лоша новина :(

https://s11.postimg.cc/5b6qe4on7/IMG_20170315_143130.jpg

https://s24.postimg.cc/u6n5o0539/IMG_20170315_143130.jpg

https://s23.postimg.cc/apmbjx18b/IMG_20170315_142959.jpg

Не е много просто и снимано много от близо , напълних го с вода не пропуска...


Публикациите са слети: 16.03.2017 00:40

Дайте съвет какво да правясе  :( :( :( *TIRED* *TIRED*

Caxapa

Аквариума не става за рибки. С тази екзема  ще стане  малка морска буря  по пода.

Георги Вутов

Разделих се с него :(

Иначе изглеждаше така "


https://s13.postimg.cc/m09ylrxiv/17350940_1115396175239154_1156522104_n.png

https://s16.postimg.cc/h0cqgw651/17360598_1115396011905837_1238568116_n.png

evgeni200

Има вариант да смениш това стъкло. Сахара е прав, че пукнатото може да се разпростре, но кога ще се случи никой не може да каже.

Similar topics (5)

19316

Публикации: 12
Прегледи: 8190

22984

Публикации: 6
Прегледи: 4620

41624

Публикации: 5
Прегледи: 3703

58354

Публикации: 0
Прегледи: 1387

16580

Публикации: 8
Прегледи: 6270