• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 07:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Въпрос за аквариум

Започната от Георги Вутов, 04.03.2017 14:37

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Георги Вутов

Здравейте колеги!
Благодаря за приема във форума.
Преди време , дълги години гледах рибки и сега съм решил да започна наново едно от хобитата ми.
Цялото оборудване което имах преди време го подарих и сега започвам всичко от начало.
Понеже старият ми аквариум беше по обикновен ( правоъгълен ) сега смятам да си взема от тези с извитите стъкла.
Какво Ви е мнението за тях и по конкретно към този модел :

http://www.emag.bg/akvarium-diversa-curb-60-cheren-112939/pd/DSJQSBBBM/

Всяко мнение и препоръка ще ми е от полза.
Поздрави :)

Caxapa

Хубави, модерни  но колеги са споделяли, че се изкривява визията с това извито панорамно стъкло.

Георги Вутов

Какво ще рече , че се изкривява визията?
Другото което ме притеснява е дебелината на стъклото.Малко ми се вижда сякаш.
Този вътрешен филтър с който се продава дали става за нещо? И големината на аквариума подходяща ли е?

evgeni200

Извитото стъкло дейсва малко като "криво огледало" и аз не знам точно как да го обясня, но прави страни е правилния избор. Филтрация е хубаво външен канистър. Осветлението е според към какво си се насочил да отглеждаш.

Въпросите ще са много на които трябва да си отговориш и хубавото на форума е, че който и раздел да отвориш започва със статия с отговори.

Георги Вутов

Предишния ми аквариум беше с прави стъкла , но като видях наскоро на живо такъв извит ми допадна визията доста.
Стъклото не е ли малко тънко 4мм?
Като цяло какво ви е мнението за този който публикувах като се абстрахирате от извитото стъкло?
Горя за ниво на оборудване,цена,здравина/качество?

evgeni200

Ako ще има живи растения с този капак е направо за нов капак с друго осветление.
В раздел спонсори разгледай и Antuni какво предлага  *DRINK*
За филтрацията писах, че е желателно външен канистър.

saxon

Направи си концепция-какво ще има вътре.Ако ще има живи растения,започни с изработката на подходящ капак и по него аквариума.Този,който си харесал става за  анубиаси и до там.

Георги Вутов

Какво значение има какъв е капака за растенията? Предишния аквариум ми беше с един голям капак и в него един по-малък като и двата можеха да се отварят.
Какво ще има като риби още не съм го решил на 100% защото рибките които искам ще им дойде малък аквариума , а в момента нямам физическата възможност за по голям ( а ми е мечта :) )
Нямам и кой знае какъв опит с екзотични рибки. Едно време гледах гупи,хелери,скаларии,неонки и някое друго сомче.
Другото което е аквариума ще го държа върху бюро за компютър което не е малко , а и не се използва.
Ако взема пък над 200л аквариум ще трябва да му правя и шкаф или стойка за него.
Започнах да се отказвам май от този аквариум в емаг и се замислям дали да не си поръчам аквариум от някой стъклар и да му направя отделно рамки и капак.
Относно растенията нямам някакви насоки или претенции просто защото не ги разбирам.Като си харесам някое в магазина го вземам.Не се водя по видове и такива , но за този аквариум ( новия ) мисля да го направя да изглежда много добре.
Този от емаг го избрах защото е бюджетен вариант и включва всичко.
Колеги благодаря за мненията и всичко написано ще ми е от полза!
Поздрави!

Dedo

За завръщане в хобито аквариума става , един вид за ,,натрениране,, , още повече че и като цена не е зле.
Дебелината на стъклото си е ок.Филтъра и нагревателя вършат работа.
Капака като фабричен е с добра визия , но не позволява доработки.Съответно ще трябва да гледаш по-непретенциозни растения и няма да можеш да участваш в акваскейп конкурси.
В общи линии това е положението с Диверсата.
Успех в начинанието.

karadaliev

Значи аз имам Diversa 80 (112л варианта) и като цяло с вграденото си оборудване става само за непретенциозни както рибки, така и растения. Причините като цяло са няколко:
- термо-релето на нагревателя не е никак прецизно и още първата зима ми се случи както да превиша температурата, така и да падне под нея (спрямо климатика ми как е настроен); тоест рибки, които не търпят по-високи или по-ниски температури ще им съсипеш  здравето
- вътрешният филтър е съвсем-съвсем обикновен, дори обема му идва малък за този аквариум, което ще рече, че от твоя страна ще се наложат видимо по-чести смени на водата
- капакът ма място за 2 лампи (моят е с 2х Т8 18W), твоя виждам е с 2х 15W, което ти дава общо само 30W, което е доста под нуждите на повечето растения. Дори ако някак приспособиш рефлектори (няма в капака) и добавиш LED ленти пак няма да ти е лесно да гледаш дори средно претенциозни растения

Като изключим горепосочените проблеми моят се оказа доста здрав, ползвам го вече 3-та година, и това с почти непрестанно бъркане в него, няколко доста сериозни aquascape промени също. Не е направил засега никакъв проблем с нищо.

Но се наложи да му приспособя капака (да изкъртя стойките за лампите, да направя рефлектори и да залепя LED-ове), да изхвърля нагревателя и да купя по-качествен, както и да изхвърля вътрешният филтър и да сложа външен канистър.

Всичко това щеше да ми излезе видимо по-лесно и евтино ако просто ми бяха залепили обикновен аквариум и да си направя обикновен правоъгълен капак, на който монтирането на осветлението щеше да е видимо по-лесно от това, което ми се наложи да приспособя аз.

Георги Вутов

Май и аз така ще направя да си поръчам аквариум и да му правя капаци и стойки.
Само не мога да разбера с тия лампи защо се впрягате толкова?
Аз едно време имах 1 луминисцентна лампа и една обикновена ( жълта ).
И растения имах и се развиваха много добре и рибки имах на които нищо им нямаше.
Даже и филтър нямах само където всяка седмица го точих да го почиствам.

karadaliev

Никой не се "впряга" за лампите ;). Просто всички растения си имат изисквания за това колко вата/лумена на литър вода им трябва, за да растат и развиват правилно. Естествено някой растения могат някак си да преживяват с по-малко светлина, има и такива (като анубиас), които по принцип не изискват много. Но за растителен аквариум, пък бил то и с по-бавни и лесни растения тези двете лампи просто не стигат и растенията само ще се мъчат.

За рибките осветлението не е от някакво значение (освен ако не светиш твърде много часове), дето се вика на тях и една лампа им стига само ;).

Относно филтрацията тя има доста голямо значение ако искаш да имаш правилно изградена система, но независимо каква филтрация правиш и независимо колко невзискателни (и малко количество) рибки имаш то няма никакъв начин да избягаш от минимум 20% смени на водата всяка седмица.

Така, че се подготви психически от сега ;).

Има и нещо друго, което е важно да знаеш - като цяло тук всички по-стари членове на форума (включително и аз) ще опитваме да те насочваме към това как да направиш системата си максимално правилно. Това обаче не значи, че си длъжен да го направиш така, просто това ще бъде начинът, в който е най-малък шанс да се обърка нещо и да загубиш рибки и растения.

Така, че не мисли, че някой се заяжда като ти казва неща, които не харесваш, просто с годините научихме доста неща спрямо опита ни като деца преди 20+ години.

Защото и аз като дете си "гледах" един 45л аквариум само с една обикновена крушка с жичка сложена върху стъклото, само доливах вода и всеки месец всички рибки се вадеха в кофата и аквариума се миеше до основи и грунда се изваряваше ;). Това, че тогава сме го правили така не значи, че това е бил правилният начин нали?

Георги Вутов

Точно това правех и аз , но всяка седмица.Рибките в един леген , целия аквариум се точи и се чисти.
Просто ми стана интересно защо толкова се държи на лампите за растенията.
Четох и за обогатяване с CO2 , нещо което за мен е непонятно.Явно акваристиката е напреднала доста :)
Иначе и аз като всички вас предполагам, искам голям аквариум с хубава филтърна система , но всичко опира и до финансова гледна точка.С времето ще усъвършенствам всичко.
А относно заяждането дори не съм си го и помислял. Знам , че всеки от вас се опитва да помогне за което съм много благодарен!
Мисля скоро с колегата  Антъни да се чуем да видим какво ще измислим.
Да направим възможно най-доброто като съотношение цена/качество.
Поздрави!

Tony_JB

Цитат на: Георги Вутов - 05.03.2017 12:13
Точно това правех и аз , но всяка седмица.Рибките в един леген , целия аквариум се точи и се чисти.
Просто ми стана интересно защо толкова се държи на лампите за растенията.
Четох и за обогатяване с CO2 , нещо което за мен е непонятно.Явно акваристиката е напреднала доста :)
Иначе и аз като всички вас предполагам, искам голям аквариум с хубава филтърна система , но всичко опира и до финансова гледна точка.С времето ще усъвършенствам всичко.
А относно заяждането дори не съм си го и помислял. Знам , че всеки от вас се опитва да помогне за което съм много благодарен!
Мисля скоро с колегата  Антъни да се чуем да видим какво ще измислим.
Да направим възможно най-доброто като съотношение цена/качество.
Поздрави!
Добър избор е Антъни,но първо според мен помисли какво ще гледаш в аквариума,за да си наясно тогава как ще трябва да скочиш финансово.
Привет и добре дошъл!https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170305/86c42d6594965380140cbf6bd324ac50.jpg
Иначе този аквариум и капак са дело на Антъни,а шкафа е моя работа,но и той прави страхотни.

Изпратено от моят Lenovo P70-A с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

Георги Вутов

Като за начало няма да гледам такива рибки.Не че не искам просто изискват по специални грижи и са доста скъпи.Може би по-нататък :)

Similar topics (5)

59762

Публикации: 110
Прегледи: 16608

18260

Публикации: 14
Прегледи: 8593

54824

Започната от djordje


Публикации: 13
Прегледи: 6953

29460

Публикации: 2
Прегледи: 6067

9816

Започната от negy


Публикации: 7
Прегледи: 4456