• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 10:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос относно стартиране на аквариум-моля за съвет!

Започната от apasha85, 31.10.2011 10:39

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

apasha85

Здравейте искам да попитам как трябва да процедирам тъй като ми предстои подмяна на стария аквариум(280л) с нов(600л).Въпросите ми са следните:
1.Как да запазя обитателите-4 дискуса на размер 12-13см и 2 анциструса.Имам вариант да ги преместя в 50л. бидон заедно с част от аквариумната вода.Ще им пусна нагревателя от стария аквариум и аерация.Това достатъчно ли е и колко време мога да ги задържа?
2.Новия аквариум ще е с 3 външни филтъра(Флувал 405,Ам топ 3338 и Ферпласт 1500),две аериращи помпи и 3 нагревателя по 300вата.Искам да попитам тъй като в новия аквариум до сега са гледани акули,пирани и астронотоси,филтрите са оборудвани изцяло с вати,гъби и кераника.Мога ли да стартирам аквариума за 1-2 дни с тези двата филтъра като прибавя и Флувала(него ще напълня с кераниката от стария ми филтър,която също до сега е работила)+ помоща на Сера Нитривек?
3.Проблем ли е двата филтъра които ги вземам с новия акваиум да ги включа направо при стартирането му без да ги измия с хладка вода поне?Притеснява ме факта че старите обитатели са хранени с цаца :-) и аквариума беше доста мазен.Но дали пък няма да убия бактерийте в тях? :-(
4.В този аквариум както съм го замислил:205х45х65(Д,Ш,В)-600л с три външни филтъра Флувал 405(1300л/ч),Ам Топ 3338(1200л/ч) и Ферпласт Блуекстрийм (1500л/ч) + УВ лампа атман 11 вата,две аериращи помпи и 3 нагревателя.Колко дискуса мога да гледам така че да се чувстват добре и да растат нормално?

borislav

1.Ако еарираш добре и топлиш водата в бидона поне за 1-2 дни няма да е  проблем за дискусите,добре е и стария филтър да не спира да работи
2.Няма нужда от три филтъра,остави си най-мощните два,а също и от три нагревателя по 300W и две помпи-остави си два нагревателя и едната по-яка помпа.Останалите ги дръж в резерва. Старата керамика разпредели в двата филтъра.
3.Щом има мазнотии по-добре измии с топла вода медиите,бактериите ще заминат,но от твоя си филтър ще са достатъчно за да се заселят бързо
4.В този голям аквариум може спокойно да гледаш 8-10 големи дискуса.
Снимки на аквариумите :                                                          
https://picasaweb.google.com/100568025807081987532/qzfXwC?authuser=0&feat=directlink

apasha85

Всичката ли медия да измия?Или само ватите?Има ли вариант да измия ватите само а след като стартирам аквариума и пусна рибите тогава да измия керамиките?И с тези филтри и с помоща на Акуатан и Нитривек мога ли до 24 часа да пусна дискусите?
: 31.10.2011г 12:12ч
Хайде де колеги няма ли компетентни да ми дадът съвети какво да правя :-(?!

tomatomov197

   Ползвай старата керамика и водата от стария аквариум , ако може и грунда ползвай .  Ако сложиш поне 200л от стария и допълваш по 100л на ден нова вода , можеш спокойно да сложиш рибите веднага .
С добра дума и пистолет се постига повече, отколкото само с добра дума.

apasha85

Грунда беше много замърсен,а аквариума ми се струваше мазен.Медийте на филтъра с аквариума трябва ли да ги измия?Притеснява факта че тъй като новия аквариум ще е на мястото на стария и няма как да подместя стария без да го източя водата,а и незнам дали ще мога да я запазя всичката :-(.Другото което ме притеснява е това че е много дълъг и с 200л вода дали няма да им е много малко?Като височина имам в предвид?

}|{opukc

Ако съобразиш времето и монтираш новия аквариум може и с чисто нова вода да го напълниш. Ползвай два филтъра - три не са ти нужни. Рестартирай единия филтър и след 10 дни направи същото и с втория. Сменяй по 10-15% вода всеки ден и няма да имаш проблем.
Аз съм рестартирал/поднемял разбирай/ с нов аквариум 3 пъти, имам само един филтър, всичко ново, грунд, вода и тн. При подмяна на големи количества вода и често докато нещата се нагодят, при този обем който имаш всичко ще е наред.

apasha85

Извинявам се за невежеството,но какво имате в предвид под това да съобразя времето?И защо след това всеки ден да сменям по 10-15% от водата с нова,нали все пак ще я сипя нова?И нали по принцип за дискусите казват,че колкото повече литри се филтрират на час е по добре,не е ли така?А искам да гледам към 15 дискуса постижимо ли е?И ако трябва да отстраня един от филтрите кой ще ми препоръчате?И искам да питам така с повече филтри и по голяма филтрация и с УВ лампата мога ли по рядко да сменям водата или не?И как ще ми препоръчате да правя смените(колко пъти седмично и по колко %)?Трябва ли при такъв голям обем водата да е престояла?

}|{opukc

Цитат на: apasha85 - 01.11.2011 14:57
Извинявам се за невежеството,но какво имате в предвид под това да съобразя времето?И защо след това всеки ден да сменям по 10-15% от водата с нова,нали все пак ще я сипя нова?И нали по принцип за дискусите казват,че колкото повече литри се филтрират на час е по добре,не е ли така?А искам да гледам към 15 дискуса постижимо ли е?И ако трябва да отстраня един от филтрите кой ще ми препоръчате?И искам да питам така с повече филтри и по голяма филтрация и с УВ лампата мога ли по рядко да сменям водата или не?И как ще ми препоръчате да правя смените(колко пъти седмично и по колко %)?Трябва ли при такъв голям обем водата да е престояла?

Сега, дадената информация от теб в първия пост явно ме е заблудела малко.
1. Съобразяване на времето - тъй като все пак ще стартираш почти наново, ще е необходимо и време за зацикляне на аквариума.
2. Смяната на вода ще облекчи процеса по т.1
Впреки, че водата ще е нова, това не значи, че в нея не се напрупват вредни и отровни в-ва.
3. 15 дискуса е възможно да, на обем от 600л, но ще трябва да сменяш по 50% вода всеки ден, а не мисля, че рибите ще се чувстват добре. Добре ще гледаш 8-10 риби на този обем, като се има предвид ширината на новия аквариум и малката дънна площ, коята предлаш за бр. риба.
4. Два филтъра за този обем ще са ти достатъчни, не е важно кои, важно е да имаш поне 2000л на час обмен.
5. Смяната на вода няма нищо общо с УВ филтрацията, дори и тя да присъства, все пак ще е необходимо да сненяш поне 30-40% вода седмично.
6. Не, не е нужно водата е престояла.

apasha85

А как да процедирам с рибите.Бях написал че имам вариант да ги сложа в 50л. бидон с вода от аквариума и да им пусна аерация и нагревател.Ще издържат ли 1,2 максимум 3 дни,докато пусна в действие новия аквариум.Относно него ако запазя по голямата част от водата на стария аквариум и прехвърля в единия от филтрите медията от сегашния ми филтър и с помоща на Акуатан и Нитривек мога ли за 24 часа да ги пусна?

}|{opukc


apasha85


}|{opukc

Ако имаш възможност да ги преместиш мах. бързо няколко часа ще издържат в 50л. Но ако времето ще е 2-3 дни поне 100 бидон им намери, и пак така, обилна аерация и температура да не е много висока, че пада разко нивото на кислород.

Similar topics (5)

17189

Започната от FaLLen`


Публикации: 0
Прегледи: 1942

48766

Публикации: 15
Прегледи: 5738

4029

Публикации: 5
Прегледи: 3440

37898

Публикации: 3
Прегледи: 2386

30469

Публикации: 56
Прегледи: 93844