• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:59

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Налепи по маркучите на външния филтър

Започната от Longanlon, 10.04.2006 09:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Tenlive

Понеже скоро стартирах аквариума и ползвах Сера Нитривек,по вътрешната част на мъркучите на канистъра се появи люспообразен жълт налеп,който доста ме дразнеше,защото периодично нещо се отлюспваше и през флейтата влизаше в аквариума при,което рибите го ядяха :-!,та начина е следният,мушнах мъркуча в батерията на мивката и с гореща вода от бойлера го мих от едната,после и от другата страна докато всичко падна,оказа се лесна и краткотрайна процедура ако не броим,че си изгорих кракът по невнимание *CRAZY*.

ivotri

Aз така почиства маркуча с който сифонирам, като се събере налеп, слагам вътре соло и сода за хляб и с гореща вода го преплаквам.
След това става като нов.

miki123

Когато чистя канисъра преди да го  пусна слагам на изхода една торбичка за пълнежи тя събира първоначалните налепи от маркуча и след това я махам така неми влизат кафевите налепи във аквата

hunter

Аз също имам от този налеп черно кафявия във моята самоделка. Когато я почиствам маркучите ги минавам през топла вода да омекнат. Маркуча е като от помпичка за въздух и съм си взел един проводник 6мм2. Изпилих го отпред да е объл за да не драска и като се отпусне маркуча прокарвам проводника. Всичко пада и става като нов  :-)

kuvert

Свалям маркуча и излизам на стълбите.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Удрям маркуча два пъти в стълбите и от него излиза всичката мръсотия.След това сипвам сода каустик на люспи и около 50 грама гореща вода. Навирам единият край на маркуча в другият (да стане като геврек) и разклащам няколко пъти. След 10 минути изплаквам обилно с вода и маркуча почва да скърца като нов! Всички флейти,мейти, накрайници и т.н слагам в едно шише от ПРИСАН (щото е с широко гърло) и заливам със сода каустик. След 10 минути всичко лъска като ново. Смятам,че на бактерийте мястото им е в канистъра,а не в маркучите!
След такава промивка дебита видимо се увеличава.
п.с.
Между другото така мия и кранове и ротора с перката и целият капак на TETRATEC. След всяко измиване се радвам на действително увеличен дебит на канистъра!

Caxapa

Само с чиста вода + четчици, четки и четкиЩА тип котешка опашка  :-D Всичко се разглобява и прогонва като оръжието. Ръката и четката  нямат равни  :coffee: Понякога се лучва като издърпвам четката-шомпол от маркуча да изкочи мизерия и плисне по плочките в банята. Пада яко чистене после и на плочка а стълбите на колегата не знам просто как ги чисти  :-D

kuvert

Цитат на: Caxapa - 09.02.2013 13:53
Само с чиста вода + четчици, четки и четкиЩА тип котешка опашка  :-D Всичко се разглобява и прогонва като оръжието. Ръката и четката  нямат равни  :coffee: Понякога се лучва като издърпвам четката-шомпол от маркуча да изкочи мизерия и плисне по плочките в банята. Пада яко чистене после и на плочка а стълбите на колегата не знам просто как ги чисти  :-D
Първият път ударих маркуча в банята.Тавана е пръскан. И до днес стои кафявото петно,което плисна там! След което бях изгонен от това "свещено" за жените място!!!
А стълбите-там минава чистачката.Е-старая се когато удрям маркуча в стъпалата да държа отворите запушени и да пруска възможно най-малко.
Мисълта ми беше,че при самият удар полипите се отлепват от стените на маркуча и лесно се почиства след това остатъка!

terier4o

Цитат на: kuvert - 09.02.2013 14:10
Първият път ударих маркуча в банята.Тавана е пръскан. И до днес стои кафявото петно,което плисна там! След което бях изгонен от това "свещено" за жените място!!!
А стълбите-там минава чистачката.Е-старая се когато удрям маркуча в стъпалата да държа отворите запушени и да пруска възможно най-малко.
Мисълта ми беше,че при самият удар полипите се отлепват от стените на маркуча и лесно се почиства след това остатъка!

      Колега не бих искал да съм маркуч на твоя канистър, толкова бой само за това, че е мръсен  :-D. Шегата на страна  и аз съм си разчиствал сметките с маркучите на канистъра по този начин :-[, голямо шоу беше целия бях напръскан с тези кафеви налепи все едно някой със цедка на г*за беше срал срещу мен  *CRAZY* *ROFL*.
    Един ден до като чистех цевите с шомпола  се сетих че по подобен начин мога да чистя и маркучите  *banan* веднага се запътих към гаража, а после и към плевнята за да намеря нещо което да ми послужи за целта. Намерих една тънка пластмасова тръбичка като тези които огъват под найлона на цветята когато ги покриват през зимата, намотах едно малко парцалче на единия край. Така вече над 1 година си чистя маркучите без бой и борби . Накрая само се изплаква с вода и маркуча е като нов . 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

Caxapa

Направило ми е вЧепетление/впечетление/, че там където добавям елементи на Изи Карбо се задръстват маркучите по-бързо. Не виня  Карбото, но просто само това ползвам/непрофесионално/ и споделям. Освен това прехранването също  създава предпоставки за бързо затлачване на маркучи и маркучлета на системите ни.

Similar topics (5)

28181

Публикации: 0
Прегледи: 3416

53809

Публикации: 5
Прегледи: 3106

2992

Публикации: 16
Прегледи: 8623

20880

Започната от tekooo


Публикации: 4
Прегледи: 3163

44772

Започната от emko56


Публикации: 7
Прегледи: 3526