• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:58

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Теоретичен въпрос относно външен филтър

Започната от gebo777, 10.03.2015 03:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gebo777

Започвам с това, че съм решил да правя палудариум... Още съм на етап техническо оборудване. :-)
По стечение на обстоятелствата няма как да сложа външен филтър под него... Опитах с вътрешни филтри - не става... За да вдигат водата достатъчно високо, трябва да са мощни, а това означава големи... За да има достъп до тях за обслужване, се "изяжда" много полезна площ и естетиката страда... Единствената ми възможност е външен филтър отсрани.
Външният филтър засмуква на гравитационен принцип и всички производители са единодушни, че горният край на филтъра трябва да е на поне 20 см под нивото на водата. При палудариум обаче това не става - филтърът е на 20 см НАД нивото на водата... Имам вяра в добрата немска техника и бях сигурен, че ще се справи, но все пак исках да го потвърдя. Затова от седмица в палудариума работят два аналогични филтъра - Fluval 205 и JBL e700. Както и очаквах, никакъв проблем. Поне на пръв поглед...
И входните, и изходните маркучи са стабилно под вода, но въпреки това във всеки от филтрите се натрупва по малко въздух - по груба преценка около 100 мл дневно... Не е кой-знае какво - не ми пречи да раздрусвам филтъра през ден-два, за да излиза въздухът, но според физиката, която аз съм учил, това натрупване е невъзможно...
През първите дни го отдавах на ниското водно налягане в канистъра, което може би довежда до отделяне на разтворените във водата газове... Но след седмица без аерация и дума не може да става за разтворени газове...
Та след всичко това, въпросът ми - ОТ КЪДЕ, ПО ДЯВОЛИТЕ, СЕ ВЗИМА ТОЗИ ВЪЗДУХ ВЪВ ФИЛТЪРА ?!?
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

sVGNsali

Здравей.
Имаше тук питане за канистър НАД аквариум. Аз бях скептичен, но колегите ме бяха оборили, а и в последствие автора на питането не се оплака. Веднъж стартиран, т.е. обезвъздушен няма проблем. Поне при нормални условия на експлоатация. Това за мястото.
А за въздуха. Пак имаше питане за един JBL и тогава споделих моя случка с JBL e901. Взимаше въздух от много гадно място - маркуча, на засмукващатата тръба, на мястото на съединението със самата тръба, т.е. на резбата, беше леко цепнат. Миниатюрно, но достатъчно. Сразях го с ножица, напаснах на ново и от тогава не съм имал проблем.
НО..при теб, как може и във двата да се натрупва въздух? НЕ знам.
А за мястото от долу - предполагам имаш нисък шкаф? Дали няма да стане нещо като съмче, с повдигаща помпа? Просто някакво нано, с прегради от плексиглас и някакви пълнежи?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

niky

Както каза колегата sevginsali, някъде по смукателния тракт влиза въздух. Пролуката не е толкова голяма, че да тече, но достатъчна за помпата да засмуче въздух.
Иначе при напълно плътна система теоретично не може да има въздух и да се натрупва даже.
Аз имах подобен случай с един ехейм 2222 - не тече, но взимахе въздух и даже спираше понякога.
Смених уплътнението на капака и сега е ОК. Старото уж изглеждаше същото, чистих го, киснах го...същата работа.

dalgia

Най вероятно от уплътнението.Щом водата не влиза на самотек във филтъра,логично е да смуче откъдето е по лесно.В случая смуче въздух.

gebo777

Да, най-вероятно сте прави... Макар и много малко използвани, и двата филтъра не са чисто нови, възможно е при тия обстоятелства да посмукват по малко въздух... В такива случаи обикновено спасението е вазелин, сигурно и тоя път ще помогне. :-) Ще пиша какво се е получило, като ми остане време да експериментирам...
ТИ ПОЧЕРПИ ЛИ НЯКОГО ДНЕС ?!?

dalgia

Цитат на: gebo777 - 10.03.2015 20:32
Да, най-вероятно сте прави... Макар и много малко използвани, и двата филтъра не са чисто нови, възможно е при тия обстоятелства да посмукват по малко въздух... В такива случаи обикновено спасението е вазелин, сигурно и тоя път ще помогне. :-) Ще пиша какво се е получило, като ми остане време да експериментирам...
Пробвал съм моят филтър кофа със вода и филтъра на едно ниво на пода в банята.Работи но изкарва въздух и това е.Вдигна ли кофата на стол спира въздуха.

Similar topics (5)

56967

Публикации: 0
Прегледи: 1465

2204

Започната от blindpew


Публикации: 10
Прегледи: 5571

15934

Публикации: 11
Прегледи: 7855

10575

Публикации: 9
Прегледи: 4429

28059

Публикации: 3
Прегледи: 2819