• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 02:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стрували си този аквариум?

Започната от koceto, 12.01.2016 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

koceto

Здравейте, първо искам да се извиня ,ако темата ми не е за този раздел и да помоля да бъде преместена ако трябва.А сега и въпросът ми по същество, стрували си купуването на този аквариум http://www.praktis.bg/bg/Akvarium-Classic-set-80-pravoagalen-112-litra/8369/product/ като се има в предвид, че съм начинаещ в хобито, единствения ми опит е от преди 15 години с 5 хелера и 5 гупи в един 10л. аквариум. Предварително ви благодаря :)

Caxapa

За тези пари ще получиш далеч повече ако ти го изработи майстор. Майсторите  които правят аквариуми имат банери и са показали творчеството си. Поразгледай ги.

getsata73

Ако имаш възможност и литража те устройва го вземи .Имам и самоделка имам и "заводски" ,излъчването е различно .Мисля че цена от около 2.50 за литър с капак и цялото оборудване е добра .
Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

asito

Цитат на: getsata73 - 12.01.2016 19:51
Ако имаш възможност и литража те устройва го вземи .Имам и самоделка имам и "заводски" ,излъчването е различно .Мисля че цена от около 2.50 за литър с капак и цялото оборудване е добра .
+1

koceto

Благодаря ви за коментарите, обмислих и варианта да ми го направи майстор или да си го направя сам,вярно че аквариума ще ми излезе значително по-евтин, но като добавя капак, осветление, филтър и нагревател и тя цената отива към тази на "заводския". Литража и цената на заводския ме устройват, така че смятам да се улесня и да взема него.
Благодаря ви още веднъж и поздрави на всички.

pro_filer

Има и друг момент... Какви растения мислиш да отглеждаш? Ако ще са анубиаси, папрати и т.н. - ок. В противен случай обаче ще се вкараш във филм с преправяне на капак, добавяне на осветление и т.н. 80 см не е най-подходящата дължина за целта... Има доста писано във форума. Премисли добре, виж профилите на потребителите и си прецени.  *DRINK*

VDO

Голям недостатък са лампите на фабричните акви,имай го впредвид за всеки случай.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

koceto

За начало мисля да отглеждам по-непретенциозни растения, но ще обмисля нещата.Благодаря за отзивчивостта ви  :-)

getsata73

Аквариум 170 lt. населен с :
Анциструс 2бр.
Тернеция 4 бр.
барбус Тетразона 8 бр.
Барбус Калифорнийски(зелен)  7 бр.
Серпа 1 бр.
Крибензис 4 бр.
Лабео френатус 2 бр.
Едно е да искаш,друго да можеш,а трето и четвърто-да го направиш !      Н.Хайтов

asito

Да,прави сте,недостатък е,обаче.... за напреднали акваристи,които са се вманиачили по отглеждането на трудни растения.За повечето хора е достатъчно да си сложат анубиас,валиснерия,криптокорини,мъх,микрозорум,както и много други не изискващи сложни маневри растения.
И от конкурса стана ясно,че може да се постигне невероятно красив аквариум със слабо осветление и невзискателни растения.
Аз за себе си съм си обяснил,що аджаба такива велики марки в акваристиката като ехайм,ферпласт и други,произвеждат аквариуми с една или две лампи.Защото са насочени към широк кръг потребители,повечето от които не са чували за цо2.И ако им продадат с 5 лампи и той зеленяса след седмица ще ги загубят като клиенти.Давам пример с мой близък приятел-обади ми се-искам аквариум.Обяснявам аз за видове растения,литражи,риби и т.н.Накрая взе диверса 25л с една измислена лампа.Дадох му грунд от моя,анубиас,микрозорум и коледен мъх и една китайска лоза.Пусна 7 неона,въпреки,че му казах че не са за него аквариум.Стартирахме и с вода и бактерии от моя.И кво стана? Ми вече 4 месеца всичко му е наред,няма грам водорасло,растенията се развиват.А лампата е много  мизерна.Човека щастлив.Достатъчно му е това,което има,не му минава и през ум да слага още лампи,да сменя аквариум или нещо от вида.Пие си кафето и ракията през аквата,кефи и се,въпреки,че е с една келява лампа и не може да гледа бликса японика в него :) Да не изпадаме в крайности.Ако някой тепърва си взима аквариум,по-добре да е с по-слабо осветление,иначе може много бързо да бъде разочарован.А ако открие в себе си акварист,то тогава нищо не може да го спре да напълни два,три пет аквариума,да буха промишлени количества цо2 и да въди китки по-добре и от бай Амано :)

VDO

Така е,аз в купешки 75л с 18вата ламБа направих джунгла ,ама сега още ме е яд ,че навремето хвърлих 200 и кусур лева за тая конфекция .А мислех като колегата с въпроса тогава .
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

asito

Аз точно твоя аквариум визирах в предния си пост-страхотен аквариум със слабо осветление.Съгласен съм,че по-евтино ще излезе майстор да го направи,но пък човека му харесва визията на фабричния капак :) Но както е почти във всяко хоби-има entry level техника и професионална.И аз почнах с един китайски 50л аквариум за 100 кинта,сега само капака ми е 450лв ръчна изработка :) Но пък пробвах с фотографията,оказа се,че не ме влече и си останах с апарата,който си купих в началото.Друг мой приятел,смени апарати,обективи,сега има за над 10к техника и ходи като замаян да снима :) Оня ден с един кютук обектив 2 кила се разхождаше.Ама точно това е манията-почваш умерено и ако те влече лудваш :)

Amev


Цитат на: asito - 12.01.2016 23:24
Аз точно твоя аквариум визирах в предния си пост-страхотен аквариум със слабо осветление.Съгласен съм,че по-евтино ще излезе майстор да го направи,но пък човека му харесва визията на фабричния капак :) Но както е почти във всяко хоби-има entry level техника и професионална.И аз почнах с един китайски 50л аквариум за 100 кинта,сега само капака ми е 450лв ръчна изработка :) Но пък пробвах с фотографията,оказа се,че не ме влече и си останах с апарата,който си купих в началото.Друг мой приятел,смени апарати,обективи,сега има за над 10к техника и ходи като замаян да снима :) Оня ден с един кютук обектив 2 кила се разхождаше.Ама точно това е манията-почваш умерено и ако те влече лудваш :)
+1
Ама колегата за това пита , да се намалят първоначалните "загуби". И аз почнах с 30 литра за 160 кинта със всичко комплект , после на 100 + един 70 , та на 240литра , за пари няма да смятам ... Колата ми остана с летни гуми тая зима заради тез аквариуми и китки и ... и..

VDO

В крайна сметка всеки си преценява и прави това ,което му харесва ,но е хубаво да има различни гледни точки,винаги може нещо полезно да се извлече.asito,аз отдавна моя фабричния го ползвам за 5 анубиаса ,шепа мъх и 4-5 барбуса,този за който говориш е правен аквариум и е със сравнително силно осветление.Иначе си прав за увличането,спор няма.Успех на всички в хобито! *DRINK*

Публикациите са слети: 12.01.2016 23:38

Цитат на: Amev - 12.01.2016 23:28
Колата ми остана с летни гуми тая зима заради тез аквариуми и китки и ... и..
Аз пък карах цяло лято със зимни от мързел  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

discusfen

Аз пък сигурно давам на месец за рибите , които имам по 450 лева за храна, ток, вода.

Similar topics (5)

16580

Публикации: 8
Прегледи: 6244

42777

Започната от vonn


Публикации: 1
Прегледи: 2453

49722

Публикации: 3
Прегледи: 2405

13613

Публикации: 15
Прегледи: 7259

35226

Публикации: 2
Прегледи: 2853