• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Стартиране на аквариум!

Започната от VenusVicious, 30.03.2012 20:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VenusVicious

Ура! Най-накрая реших да се потопя в акваристиката. След мноого време четене тук и обикаляне по пловдивските магазини и осведомяване съм направила нещо като списък и искам да ви помоля да си кажете мнението.

Аквариум 35-40 л
Филтър AquaEl FAN Mikro Plus - 250 л/час
Нагревател Sera 50 W - тук ако може да намерите нещо по-изгодно, защото в "Акватика" е 53 лв, а 100 W - 54 лв. Много е странно, че разликата е 1 лв за 50 W.

Риби - 1 двойка хелери, 1 двойка гупи и може би 1 молинезия или плата - засега живородки ще гледам, че не са толкова претенциозни...
Храна - Sera Vipan

Грундът ще ми е от речни камъчета с размер 2-3-4 мм. Реки, колкото искаш, все ще си намеря такива. Имам една настолна лампа 20 W и при 40 литров аквариум ще имам точно 0,5 W/л, което е достатъчно според мен.

Растения - ориентирала съм се към валиснерия, криптокорине, воден шип, индийска водна звезда... Обаче - тук има едно голямо НО - абсолютна идея си нямам по колко бройки да взема и как да ги подбера здрави и хубави... Идеи?  :duvar:

EДИТ: Ще си взема 2 шистови плочи, за да им направя пещера и 1 корен...Дано ми стигне мястото за всичко това! И на тоя филтър къде трябва да му напъхам дунапрена и въглена??? И поредното нещо, за което се сетих след като публикувах темата - колко ще е реалния обем на водата след като сложа всички тия неща изброени по-горе?

met

Ето едно видео, което за мен беше много полезно:




:-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi8.photobucket.com%2Falbums%2Fa48%2Fh0stage%2F1231-1.jpg&hash=3ebdc6eba81d20551df15dac7fc17ea2d362a84a

dafil

Здравей,
За толкова маломощен негревател,53 лв са си грешни пари.А тези ги водят едни от най-добрите по надеждност http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?category=heaters&product=Heater_Eheim_Heater_3602_50W&n=4 . Вземи си поне 75ватов,за да знаеш,че няма да имаш проблеми дори и в неотоплена стая.
Осветление от настолна лампа е добра идея-това значи,че можеш да навиваш различни по мощност крушки и да играеш във височината налампата.Все неща които ще са ти полезни,ако силата му се окаже слаба/силна.Забрави за правилото ват/литър ;-)
Едрината на грунда е добра,а колкото до броя на растенията-колкото повече-толкова по-добре :-).
Филтъра би трябвало да има книжка с упътване в кутията си.Ако ще слагаш и въглен,гледай да го сменяш през 20-ина дни,че иначе може и беля да ти направи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

VenusVicious

Май направо на 60 л ще мина. В "Акватика" са надули цените много - оттам само риби и храна ще си взимам, а аквариум и техника от "АКВА ЗОНА" - там има и хубави комплекти аквариум с капак и осветление. Ще ми излезе поне с 40 лв по-евтино общо филтъра, лампата и нагревателя!

astreo

Защо не си поръчаш аквариум и техника на някой от колегите тук? Все си мисля ,че ще ти е излезне по-евтино, освен ако не искаш от онези аквариуми с обли стъкла и т.н.
*banan*

VenusVicious

Ами, обмислях, но капака ми е неудобен, защото е мн.скъп по поръчка оттук, а искам да имам прозорче и да се отваря целия капак. Вече си намерих подходящ аквариум!

alex6198

Ние си направихме 2 аквариума за около 100 лв с всичко грунд, лампи, риби, от пазара на подуяне, тъй че ако имаш път на София провери там
аквариум 50л-35лв
растения по 1.20
грунд 800мл - 1лв
помпа китайска 250л/ч - 6лв
и друго непомня
Просто за тези литри няма смисъл

VenusVicious

31.03.2012 18:39 #7 Last Edit: 01.04.2012 13:29 by VenusVicious
Хора, току-що се прибирам от "АКВА ЗОНА" - там си намерих 60 литра аквариум с обло предно стъкло, лампа и филтър за 104 лв. Филтърът е AquaEl, ако не се лъжа. Остава ми само да си избера нагревател и започвам! Пожелайте ми успех!  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*

zariio

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Peza

Цитат на: VenusVicious - 31.03.2012 18:39
Хора, току-що се прибирам от "АКВА ЗОНА" - там си намерих 60 литра аквариум с обло предно стъкло, лампа и филтър за 104 лв. Филтъра е AquaEl, ако не се лъжа. Остава ми само да си избера нагревател и започвам! Пожелайте ми успех!  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*

Нагревател не е трудно да избереш. Ако аквариумът ти е в утпляемо помещение можеш да минеш и с по-малък, но няма да спестиш нещо съществено от цената му. Виждам че вече имаш преложения за нагревател, но на мен 53лв за ми се струват излишно много пари за целта. Така и така аквариумът ти е Акваел можеш да вземеш 75w нагревател на същата фирма цък за инфо. Ползвам техен и съм много доволен и като визия и като работа.

Успех!
Кеф цена няма! ... луд умора също ...!

VenusVicious

О, да. Този е хубав...Аз в "АКВА ЗОНА" помолих да ми поръчат Sera 75 W. Там е 33 лв и малко. Залавям се с аквариума - утре ще си го взема.  *YAHOO*
: 01.04.2012г 10:10ч
Ако в този аквариум си взема:


•   Гупи (Poecilia recticulata) – 1 мъжка, 1 женска
•   Хелер (Xiphophorus helleri) – 1 мъжка
•   Данио ,,зебра" (Brachydanio rerio) – 3 мъжки
•   Коридорас (Corydoras aeneus) - 1 мъжки

Ще имам ли проблеми? Да не се тормозят рибоците? Гупи, Данио и Хелер ще се спогаждат ама сомчето?

alex6198

Нямат да имат никакъв проблем със сомчето

astreo

Когато тръгнеш да пускаш втория и разбира се по-голям аквариум вече ще знаеш ,че не е нужно всичко да е марково за да е хубаво. Аз например веднага установих ,че филтъра ми не е с посочения дебит,слаб е и го смених с китайче ,нагревателя по същия начин . Не забравяй  ,че кабелите на потопяемите уреди се втърдяват с времето и за да нямаш проблем трябва да ги  смениш ( не кабелите а самите уреди ) . Съответно ако филтъра е скъп си казваш 'ебаси минах се '. С казаното не искам да развалям ентусиазма ти  а само споделям опита си ,понеже минах по този път . Пожелавам само успехи и ни дръж в течение как се развива аквариумчето :-)
*banan*

VenusVicious

Ок, като започна стартовата процедура на Raven ще направя тема и ще слагам снимки на всяка една седмица!

ico

 *offtopic
Комбинацията от риби не е добра и може да има проблем. Малка група данио не е добра идея, ще има тормозени риби в нея и гупите може да пострадат покрай тях. Хелера също ще гони нещо, най-вероятно някоя гупа.  Спри се на по-голяма група данио с някакви сомчета, или гупи със сомчета (сомчетата поне ще контролират размножаването). Но не прави такива мешаници - една от тези, две от онези и три от ония.  ;-)
Кръщаваш го, а то във водата пикае...

Similar topics (5)

15934

Публикации: 11
Прегледи: 7824

43082

Публикации: 4
Прегледи: 2653

59721

Публикации: 0
Прегледи: 1330

35556

Започната от hi_b


Публикации: 9
Прегледи: 5088

59193

Публикации: 31
Прегледи: 14487