• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 02:36

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Стартиранe на нов аквариум и леки проблеми с оборудването

Започната от karadaliev, 10.12.2014 18:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

karadaliev! Смееш се но има толкова  грешки по аквариума, че...  :duvar: Да започнем от глеждосаните грънци, мръсни стъкла и мътна вода, липса на фон отзад и  не на последно място..Растенията ти са с налепи по листата, което ще рече че  има проблем с тях. Толкова на първо четене.

nikan

Ако не смяташ да правиш растителен бърз аквариум с Со2 подложката ще ти донесе сериозни проблеми с водораслите!Биотопен аквариум със скаларии - тогава ти е нужно само манадо като субстрат явно си се насочил към него ,корени и анубиаси може би и микрозоруми би стояло добре !Съвет помисли точно какво ще правиш и едва тогава действай !

karadaliev

@Сахара хайде сега да не се закачаме ;). Като грешки не виждам каква ми е грешката, че стъклата не съм изчистил преди снимката - бяха изчистени малко след това - все пак не ги чистя през цялото време и понякога се виждат водорасли. Водата не е мръсна със сигурност, от мехурчетата на филтъра изглежда леко размътена на снимката, няма как да го оправя това. Липсата на фон (който все още търся отнякъде по-интересен) също така като фатална грешка ми звучи на мен :).

И сега сериозно:
- проблем ли са гланцираните грънци, които съм използвал вместо вази за няколко от растенията? Аз сега ще ги махна когато засаждам всичко в новият грунд, но мислех чисто като декорация да оставя поне единият.
- истина е, че при преместването на растенията от предишният аквариума в новият си промениха цветовете и по някаква част от лисатата се появиха черни налепи (без ресни, просто са така като оцветени с лак). Някакви съвети за това?

@nikan принципно идеята ми беше за аквариум с повече растения този път, не са ми толкова голям фокус рибите. Просто споменавам скалариите, защото мисля те да са по-едрите рибки вътре и макар, че твърдо биотопен няма да се старая да докарам питам за растенията. Иначе да, знам, че ако нямам достатъчно растения, които да поемат "силата" на подложката ще имам проблем със зелените водорасли, това е и нормално.

Затова питам по-скоро за растения, които биха се възползвали от тази подложка и такива, които да ми направят едва ли не "стена" в задната част на аквариума. Ако така визуално (а и като съвместимост) съвпаднат с биотопа на скалариите и неоните - още по-добре, но не е 100% задължително.

nikan

Подложката няма да ти помогне да растат растенията по добре тя се използва при аквариуми с подаване на со2  дори при тях мненията са много равнозначни дали е необходима !Личен опит имам 2 аквариума с манадо и AquaBasis  много трудно се стабилизираха с огромни усилия от моя страна !Като при единия аквариум заради подложката имаше гниене на корените на растенията,а във втория проблеми с брада нишковидни ,еленови рога и то от самото стартиране!Повече от два месеца сменях вода 3  пъти седмично докато се пооправят  нещата!Единствения + който виждам от подложката макар че и аз не знам дали е от това  е че единия ми аквариум е на повече от 2 години и е изключително стабилен макар че e бърз с подаване на со2  силно осветление,добавяне на макро и микроелементи!Видях че питаш за растения отговора ми е стандартен като за всеки нов аквариум повече бързорастящи -лимнофила,хигрофила,паричка и т.н !Растения които могат както казваш да се възползват oт подложката са тези с по развита коренова система от рода на Ehinodorus,Nimphoides,Nimphea lotus,Criptocorine  :-)

karadaliev

Интересното е, че и аз по нашите форуми четох доста двузначни отговори за ползата от тази подложка. По чуждите форуми обаче доста я харесват и доста я хвалят в комбинация с ProTemp Basis-а. И викам хайде и Петко с мъжете и взех всичко.... то не, че пречи да оставя ProTemp Basis и AquaBasis-а в шкафа докато им дойде времето де.

Но добре, лично твое мнение - след като препоръчваш на този етап да не се боря с AquaBasis, то да сложа ли ProTemp Basis под Манадото? Или да сложа само Манадо, което обаче може да се окаже недостатъчно като количество в тоя случай?

Caxapa


karadaliev

Така, малко по темата - в крайна сметка след като говорих и с nikan измих добре Манадото използвайки сито за брашно и го накиснах в една кофа. Мисля да изчакам (а и по негов съвет) поне седмица преди да го сложа и засега няма да слагам AquaBasis-а. Ще сложа направо ProTemp Basis и върху него Манадото. Когато растенията ми вече дръпнат така сериозно и излежда, че имат нужда мога да им сложа AquaBasis вече.

П.С. Между другото да допълня, че съм страшно доволен от филтърът си (JBL CristalProfi E701 за тези, които не са чели цялата тема) - след първоначалните проблеми, които бяха заради това, че е била развита капачката на ротора всичко си върви добре и направо не се чува. Особено ако потопя флейтата за обратна връзка шумът става минимален.

discus

ЦитатМисля да изчакам (а и по негов съвет) поне седмица преди да го сложа и засега няма да слагам AquaBasis-а. Ще сложа направо ProTemp Basis и върху него Манадото. Когато растенията ми вече дръпнат така сериозно и излежда, че имат нужда мога да им сложа AquaBasis вече.

Нали се сещаш че това е свързано с вадене на всичко отново от аквариума. Не съм съгласен с мнението на nikan относно AquaBasis. Нито е само за свръх залесен аквариум, нито е задължително да има со2 в аквариума. Ако не бързаш да наблъскаш риби ,а си стартираш аквариума както трябва, според мен проблем няма да има.

nikan

Цитат на: discus - 16.12.2014 11:14
Нали се сещаш че това е свързано с вадене на всичко отново от аквариума. Не съм съгласен с мнението на nikan относно AquaBasis. Нито е само за свръх залесен аквариум, нито е задължително да има со2 в аквариума. Ако не бързаш да наблъскаш риби ,а си стартираш аквариума както трябва, според мен проблем няма да има.
Да разбирам,но самия karadaliev не е наясно точно какъв смята да бъде аквариума му,биотопен ,растителен или както самия той се изрази нещо средно ,така че продължавам да твърдя че подложка не му е нужна още повече че мисля едва навлиза по сериозно с аквариумите

discus

Това какъв ще е аквариума не от значение,стига да има растения вътре (да не е цихлидрник). Всяко растение което е засадено в грунда ще черпи хранителни вещества от AquaBasis -а. Само с манадо-то в началото всички растения ще "гладуват" сериозно, та ще трябва да слага топчета глина или някакви таблетки. Ако се спазват препоръчаните съотношения AquaBasis-manado, нищо лошо няма да се случи. То по тази логика и про темпа за какво му е. Тези продукти не са правени за хора които са супер навътре в материята, а за най обикновенни акваристи, дори и начинаещи. Тези които са много навътре и обичат експериментите обикновено си бъркат сами разни смески.  *DRINK*

nikan

Цитат на: discus - 16.12.2014 13:11
Това какъв ще е аквариума не от значение,стига да има растения вътре (да не е цихлидрник). Всяко растение което е засадено в грунда ще черпи хранителни вещества от AquaBasis -а. Само с манадо-то в началото всички растения ще "гладуват" сериозно, та ще трябва да слага топчета глина или някакви таблетки. Ако се спазват препоръчаните съотношения AquaBasis-manado, нищо лошо няма да се случи. То по тази логика и про темпа за какво му е. Тези продукти не са правени за хора които са супер навътре в материята, а за най обикновенни акваристи, дори и начинаещи. Тези които са много навътре и обичат експериментите обикновено си бъркат сами разни смески.  *DRINK*
В момента това ми звучи че с инертен грунд ,ако не слагаш топчета или подложка няма да растат растенията,не мисля- повечето растения огромната част се хранят основно с листната си маса и разтворените във водата микро и макроелементи  изключения правят растения с по развита коренова система от род echinodorus,nimpea и др, но и те могат успешно да се отглеждат без активно кореново подхранване  !За добри аквариуми с инертен грунд примери много тук във форума,дори на повечето колеги тук са такива и растенията не ми изглеждат гладни ! *DRINK*

bunzip2

Вярно е, че растенията могат да се хранят и през листата, и става да се отглеждат с торене във водния сълб, като по този начин точно може да дозираме какво и колко да вкараме, така че да не остават излишъци.
Но усвояването на хранителни вещества през листата става много по-бавно, от колкото през кореновата система.
Манадото след известно време на употреба, ще абсорбира  част от внасяните през водния стълб торове, след което ще започне да отдава и растенията ще могат да се хранят достатъчно добре и през кореновата система.
Както се вижда от прочетеното, колегата няма особен опит, така че препоръчвам да стартира без хранителна подложка. Като при саденето, до растенията с по-развити корени (като криптокорини, ехинодоруси и др.), да сложи по едно топче от JBL The 7 Balls. Другите торове, да си ги дозира и подава като всекидневни дози във водата директно.
Редовни смени на вода и проблеми няма да има :)

Подложката си е добър вариант, ама или да се поставя само там, където ще има отгоре засадени растения, или да се засади дъното на 80-90%, за да няма неупотребявана такава.

discus

Къде го хвърлихте човека с торене с течни торове. При чисто нов инертен грунд или манадо твърдя че растенията няма с какво да се хранят, какви хранителни вещества точно има- въпросът е към nikan. Да след определено време ще има натрупване и всичко ще е ОК , но дотогава може да си докараш достатъчно главоболия. Аз бих поставил подложката както каза bunzip само в областите където мисля да има растения. Все пак всеки сам преценява какво да прави.
П.с. Подложката я дават с активност 3 години така че едва ли ще освободи свръх количество вещества  във водата за седмица две, докато тръгнат достатъчно растенията. По деликатно е как да светиш и какво да пускаш в аквариума през този период.

zariio

Манадото и инертния грунд не са заредени с нищо.Има обаче значение какви растения ще ползваме.Ако ползваме надводно гледани то на тях ще им трябват няколко седмици за адаптиране и така няма да се налага да торим от самото начало.Ако обаче се ползват адаптирани растения то тогава с такива субстрати торенето може да започне и след седмица.
Общо взето за торене трябва да се говори след около месец.В началото само калий е хубаво да се добавя.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

nikan

Цитат на: discus - 16.12.2014 20:16
Къде го хвърлихте човека с торене с течни торове. При чисто нов инертен грунд или манадо твърдя че растенията няма с какво да се хранят, какви хранителни вещества точно има- въпросът е към nikan. Да след определено време ще има натрупване и всичко ще е ОК , но дотогава може да си докараш достатъчно главоболия. Аз бих поставил подложката както каза bunzip само в областите където мисля да има растения. Все пак всеки сам преценява какво да прави.
П.с. Подложката я дават с активност 3 години така че едва ли ще освободи свръх количество вещества  във водата за седмица две, докато тръгнат достатъчно растенията. По деликатно е как да светиш и какво да пускаш в аквариума през този период.
При нов аквариум няма нужда от хранителни вещества,самите растения се нуждаят поне от седмица дори две че и повече зависи какви са за да започнат да растат подложката не би помогнала с нищо в този случай,всички мой твърдения са на база личен опит не с един,а с 2 аквариума с манадо и аquabasis нещата се получават не отричам,но е много тегаво,мога да те уверя че и  двата са стартирани без излишно бързане внимателно и с много четене !Единия ми аквариум е стартиран преди около година,а другия преди повече от 2години!А понеже не се чувствах подготвен за подобен субстрат попитах няколко уважавани колеги от форума и отговора беше отрицателен за aqubasisa ,въпреки това опитах като на другия аквариум стартиран преди година отново сложих подложката и е резултата беше подобен!П.п Искам да уточня че мненията ми са изключително и само за аqubasisa понеже единствено това съм ползвал не визирам никакви други подложки които може би са много по успешни като продукт!Поздрави!

Similar topics (5)

22781

Публикации: 101
Прегледи: 30983

50468

Публикации: 34
Прегледи: 11258

14741

Публикации: 64
Прегледи: 33251

40831

Публикации: 10
Прегледи: 6797

16143

Публикации: 10
Прегледи: 3988