• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:28

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Siporax или Еheim substrat pro

Започната от cardin, 09.10.2006 15:31

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Boby_

Цитат на: "d256h"... но на купешкия продукт пише ли точно колко е пореста.
Да, пише - 450 м2/л за Еheim substrat pro срещу 270 м2/л за Сера сипоракс. Ще сметна приблизително пощта на литър цилинръдчета с размери 1 см. височина и 1 см. диаметър. Да кажем, че площта на едно цилиндърче е 6,3 кв. см. Обемът на едно цилиндърче е 0,79 куб. см., което ще рече, че в 1 литър има около 1200 цилиндърчета (това ако няма загуба на обем заради формата, а такава има). Площта на литър гладка керамика е 7600 кв. см. или 0,76 кв. м.
Това ще рече, че по-слабият от "купешките" продукти има 355 ПЪТИ по-голяма площ от гладката керамика. Май това отговаря доста ясно на въпроса ти.

Цитат на: "d256h"От една страна, ако е много пореста ще работи много добре, но бързо ще се задръства, а чистенето може да не я възстановява на 100%.
Че се задръства, задръства се. Но не чак толкова бързо. Едно преваряване годишно върши чудеса - нищо повече не е нужно.

Цитат на: "d256h"Просто питам дали някой не е ползвал заместител на специализирания материал със самоделка дето казвам ...
Едва ли - разликата в полезната площ е твърде голяма, за да е реален заместител която и да било "самоделка".  :wink:

NikolaV

Ето тук един руснак пише по темата.
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=5193
Аз не вярвам чак тоооолко много на сипоракса. Е, имам малко, но просто ей така. Има и по-евтини варианти - пак пореста керамика на други производители (по-евтина), лава, корал (подходящ основно за цихлидарници или където трябва твърда вода), зеолит.

d256h

Боди, убеди ме. Разликата е съществена и за 30лв вероятно си струва!.. Нека, ако някой има такъв пълнител на Ехейм да сподели как се държи !!

Similar topics (5)

7154

Публикации: 5
Прегледи: 4393

24255

Публикации: 12
Прегледи: 6918

2620

Публикации: 12
Прегледи: 5350

2204

Започната от blindpew


Публикации: 10
Прегледи: 5561

18866

Публикации: 14
Прегледи: 12429