• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 01:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

СЪВЕТ ЗА ВЪНШЕН ФИЛТЪР

Започната от xarixito, 21.06.2005 13:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

xarixito

Моля даите съвет какъв външен читав филтър да си взема за 70л. аквариум. Благодаря предварително.

WOLF

Аквариума ти е доста малък и не сам сигурен че си струва да му слагаш външен филтър, по-добре помисли за по голям съд.

А иначе всички фирми предлагат и по-малки филтри, ЕHEIM - доста са скъпи, FLUVAL, SERA, ATMAN. Немога обаче никой конкретен модел да ти препоръчам защото и аз няма опит тук.
There are only 10 types of people in the world. Those who understand binary code, and those who don't.

xarixito

Знам, че е малък но няма място за по голям.

dido 1

Цитат на: "xarixito"Моля даите съвет какъв външен читав филтър да си взема за 70л. аквариум. Благодаря предварително.

Аз съм с 65 литров аквариум и ползвам вътрешен филтър АТМАН. Доволен съм пък и не е скъп към 14лв и върши чудесна работа за тия литри. Купих го от съботния пазар. :D . Външен наистина няма смисъл да взимаш за тия литри.
544л. Малави

Longanlon

в тоя случай външния филтър е излишен - само ще си дадеш парите. Вземи си подгодяща вътрешна помпа с голяма гъба
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

xarixito

Имам AQUAEL Turbo filter 350 При всяко вадене половината от мърсотията изпада отново в аквариума затова искам някакъв външен филтър.

niky

Май най-евтиния е 100 лева на Сера.
Не е верно, че не ти трябва външен филтър. Просто е икономически неизгодно.
Иначе това е филтъра, другото е механична филтрация.

NikolaV

Цитат на: "xarixito"Имам AQUAEL Turbo filter 350 При всяко вадене половината от мърсотията изпада отново в аквариума затова искам някакъв външен филтър.
Не се притеснявай от това. Перфектен ти е филтъра за аквариума. Ако все пак си решил външен... Първо, имаш впредвид висящ външен или канистър?

xarixito

А за това нещо какво бихте казали добро ли е като идея или някякъв малък канистър да търся.
http://www.aquael.pl/en/akwarystyka/filtryz.php?id=25&PHPSESSID=6d05b79ba598284f9037b2398f40f89c
Проблема е, че е доста неефективен с това изпадане на боклуците.

Stas

Сещам се за един проблем на външния филтър, монтиран на такъв малък съд: вътре става като центрофуга. Едва ли ще си намериш външен с дебит 200 л/час. А има вътрешни, които са си със пълнежите на външния и се чистят доста лесно, без да се размътва водата.

xarixito

Или пък този канистър на SERA
http://www.discus.bg/main.php?cat=5&subcat=37&subcat_id=48&main=show_d&id=177&sscat=68
Имали смисъл от него за такъв обем. Няма ли да е силен и да вихри много водата. Извинете ме за глупостите които пиша но несъм много запознат с канистрите. А на търгофци много доверие нямам защтото и аз работя в сверата на търговията.

xarixito

Изкам да има и всепак някяква биофилтрация затова го взех този на AQUAEL

Stas

Аз съм със Serafil 900 на 240 литров аквариум. Добър е, да, но и при мен имаше голямо завихряне на водата, докато не му обърнах тръбата, от която влиза водата към стената на аквариума. Твърде мощен е като за теб. А, и не се чисти особено лесно. Пък и имай предвид, че ще ти трябват за още около 50-60 лева пълнежи. Той има само механични филтриращи материи.

xarixito

Щом при теб е вихрил водата при мен направо ще им размъти мозаците на рибетата значи този отпада като варянт. Благодаря за отговора. Ще трябва да мисля някакъв друг варянт.

Stas

Ами има едни вътрешни с пълнежи като външни. Там се вадеше цялата джаджа с пълнежите и се чисти лесно. Ако намеря линк ще ти пратя.

xarixito

Много ще съм ти благодарен.

vrp

Има външни филтри 300л/ч-празни  200л/ч с пълнежи
АТМАН  САЧЕМ  ХИДОР  и др.
И не давайте грешни съвети

77

много сме строги :lol:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Longanlon

това, че има е добре - пуснете линк да се образова човека, че и ние покрай него
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

Грешни съвети се стараем да не даваме, но ето - не знаех, че има 200 л/ч външен филтър. Продай му един такъв. Колко струва?
Странно как правят такива...

xarixito

Е хора даите съвет за модел пак ще взема нещо което после да си го бия от главата.

miTko

Едва ли е проблем да направят и малък канистър. Още една идея - ако си сръчен може да пробваш да си направиш сам, май доста се изписа по разни теми за това.Пък и едва ли ще се получи много мощен!
Чети например тук, това е класическата статия за този пример:
http://lis.aqa.ru/smallcan/smallcan.html
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

Aз лично бих послушал Митко и бих се пробвал сам, но това е по-скоро за спорта :-)
Иначе у нас съм виждал със сигурност следните модели на Sacem:
http://www.sacem.it/_portal/contenuto/user_contenuto.php?f_codpag=MARATHON&f_codlingua=EN
Все още и аз събирам отзиви за тях, щото съм си харесал най-голямия вариант :-)

xarixito

Небих се пробвал да го правя ще си отрепам много време предпочитам на готово. Линка които ми даде нещо неработи.

РОСЕН

тези филтри доколкото знам нямат обезвъздушители :roll: [/url]

NikolaV

Отиди на http://www.sacem.it и го потърси на продукти!
А, обезвъздушител... Все пак говориме за не много скъпо решения за 80 л. аквариум...

xarixito

Видях го несъм запознат изглежда добре. А дали го има изобщо в българия ?

NikolaV

Цитат на: "xarixito"...А дали го има изобщо в българия ?
Да. Най-малкия съм го виждал в магазинчето зад Дарик радио, но може и да е било случайна бройка. Иначе мисля маратони може да намериш при Ицо (Аквазавър) и Пецата.

N.Nobs

Цитат на: "xarixito"Видях го несъм запознат изглежда добре. А дали го има изобщо в българия ?

Питай Аквазавър на ЛС.В неговия магазин имаше.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

BLKnight

Малко да върна темата към вътрешния филтър - за да не изпадат боклуците обратно в аквариума при вадене, преди да извадиш филътра, вземи в ръка една найлонова торбичка с подходяш размер и я нахлузи на филтъра (като презерватив) отдолу - така няма да връща :)
Изпробвано е :)
Другия вариант е преди да го извадиш от водата да го поставиш в подходяща съдинка, примерно от срязана бутилка. Аз правех така преди да стане джунгла в моя...

Longanlon

Ха, изпадали боклуци - голяма работа. Вадиш го внимателно да не се размъти водата и докато го миеш те ще се утаят в аквариума - под филтъра така или иначе винаги се събира мръсотия и гнили листа - и ти с маркуча ги изсмукваш.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

NikolaV

Абсолютно, няма проблем, че пада малко мръсотия.
Но, ако човека е решил да си вземе канистър - лошо няма. Огромния плюс е не толкова липсата на падащи боклуци, а по-лесното почистване. Вместо всяка седмица да бърка, да маха капаци и тн. един път месечно, че и по-рядко (на няколко месеца предполагам) ще чисти канистъра. Това се доближава до идеала ми за кавариум - такъв, в който никога не бъркаш :-)

vrp

Цитат на: "nikolav"Абсолютно, няма проблем, че пада малко мръсотия.
Но, ако човека е решил да си вземе канистър - лошо няма. Огромния плюс е не толкова липсата на падащи боклуци, а по-лесното почистване. Вместо всяка седмица да бърка, да маха капаци и тн. един път месечно, че и по-рядко (на няколко месеца предполагам) ще чисти канистъра. Това се доближава до идеала ми за кавариум - такъв, в който никога не бъркаш :-)
ОК.

xarixito

Да нистина това искам по лесно да го чистя и колкото се може по малко да бърникам из аквариума освен редовното сифониране.

AQUASAUR

Цитат на: "Niky"
Не е верно, че не ти трябва външен филтър. Просто е икономически неизгодно.
Иначе това е филтъра, другото е механична филтрация.

xarixito, ще започна с горната, бих казал "Аксиома" на Niky  :idea:
Външният филтър е може би "първото стъпало", отделящо любителската акваристика от по-сериозната...
и гарантиращ до голяма степен константността на био-химичните процеси в аквариума за доста дълъг период от време...
Доста са факторите късаещи удачният му подбор: обема на аквариума; количество,големина и вид риби; обилност и качество на хранене; типажа на интериора; възможността за ежеседмична помощна профилактика...:!:
Не без значение е и какви са видовете филтърни пълнежи, дозировката и начина на подреждането им... :idea:
Много често, декларирания дебит на главата му е подвеждащ спрямо препоръчания аквариумен обем...   :wink:
В зависимост от "частния ти случай" на вариантност от всички горе споменати фактори...
"Маратон 300" може и да ти свърши работа...:P  може и да не се окаже съвсем удачен... :wink:
Дори с дебит на главата 350 л/час...след 10-тина дни, реалния изходен дебит на филтъра може да е много по-слаб и от този на потопяемия ти филтър в момента... :wink:
Изобщо, не е съвсем логично, да се приема че по-нискодебитните модели са умалено копие на по(най)-мощните...особено по отношение на филтърните пълнежи и по скоростния спад на дебита...

Така че, уточни си ситуацията...след което надявам се да мога да ти помогна с конкретен съвет !
Ако пък си тръгнал по "холандския път"...,там нещата са малко по-специфични...но за щастие,в този форум има достатъчно експерти в тази област за да те упътят  :idea:

tishovsx

Ми аз ще ходя до Холандия.... :D шегувам се...
Външния филтър си е задължителен за аквариуми 100 и над 100 литра, аз когато си купувах моя, бая се чудех какъв да взема, ама EHEIM си е филтъра другото са "имитаций" и аз както Рейвъна, що е немачко се е убаво...плюс това тази марка се е доказала и коментарите са излишни.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

РОСЕН

И аз сега сбирам пари за хубав канистер и се колебая между тези на SERA и на EHEIM и май ще се спра на втория варянт.

xarixito

Хора вия нещо се отплеснахте от темата не е проблема в марката а в модела защото аквариума е 70л а малки хубави филтри май няма. Далеч съм от мисълта да правя холандски аквариум. Просто гледам няколко прасенца вътре и те бая цапат и се събира много боклук по филтъра и когато го вадя се връща голяма час от боклука в аквариума а прасенцата пораснаха и взеха да цапат повечко дори забелязвам, че почват да плуват постояно малки боклучета значи сегашният ми филтър изнемогва вече. :D

Живко

много силни изказвания.

канистъра е стъпалото,което разделя любителите от по сериозната...
с какво един канистър ще те направи по-сериозен...

камистъра за аквариуми над 100л. е задължителен.
защо е задължителен...

може ли да си заформим един дебат.бих искал тези твърдения да са доказани.
така казани са,най-меко казано,несериозни.
единствено бих приел твърденията,ако се говори за аквариум,чието съдържанияе се изчерпва със събраната от него вода.сиреч ПРАЗЕН.стъкло и вода и риби.
Никой не се е родил научен.

Boby_

Цитат на: "Живко"много силни изказвания.

канистъра е стъпалото,което разделя любителите от по сериозната...
с какво един канистър ще те направи по-сериозен...

камистъра за аквариуми над 100л. е задължителен.
защо е задължителен...

може ли да си заформим един дебат.бих искал тези твърдения да са доказани.
така казани са,най-меко казано,несериозни.
единствено бих приел твърденията,ако се говори за аквариум,чието съдържанияе се изчерпва със събраната от него вода.сиреч ПРАЗЕН.стъкло и вода и риби.

Искам да те видя как ще направиш и поддържаш 300 л. аквариум с малавийци и без растения без канистър.  Пробвай и пак ще си говорим. :lol:
Това в рамките на майтапа, разбира се. Иначе си прав - канистъра е МНОГО желателен, но не и задължителен.

Raven

за чисто холандски аквариум с много растения и малко риби не е задължителен а даже не се препоръчва силно течение защото доста от  растенията им пречи,освен това функцията на биологичното пречистване там се изпълнява от камия аквариум като цяло - грунт,растения - изобщо цялата система,така че ако има канистър - не трябва да е силен.

за общ аквариум канистъра епрепоръчителен , а за цихлидарник - не виждам как може да се мине без него.
във всеки случаи дори и да се ползва само за механично пречистване си заслужава заради удобството по обслужването.
и не заема място в аквариума.
минус е че маркучите са грозни и ми вадят очите направо ,но обще взето във всички случай канистъра е за препоръчване.

не ми се мисли аз какъв ще трябва да взимам сега за 700 литровия :(
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

с всичко написано от Рейвън съм съгласен.

а как ще гледаме цихлидарник без какнистър?
отговора е - трудно.
разбира се,че е трудно.

нека да кажем какво пои точно прави канистъра?-ами с негова помощ се справяме с много по-високи нива на амоняка.
нека обяче е ясно за всички,канистъра не унищожава амоняка,той само го прави безвреден.по-точно бактериите,с които е населен,превръщат амоняка в нитрати.тези нитрати обаче се натрупват и отърване от тях няма.НЯМА!.само смените на водата ни избавят от тях.и растенията де .:)

в този смисъл ако отговорим пак на въпроса какво прави канистъра?-можем да кажем.
забавя неизбежното.
по-точно,дава възможност да гледаме повече риби в определен обем вода,с по-редки смени на водата отколкото бихме правили без канистър.
и другия,дори по-голям плюс,е:-подържа,дори високи нива,амоняк в безвредни за рибите форми.

малко се заядох на тази тема,защото обикновено говорим за канистрите като за магическата пръчка на аквариума,което разбира се те не са.много начинаещи акваристи четата и остават с впечатлението,че без канистър рибите и растенията им няма да живеят и по-важното,дори и да живеят,ще бъде в концлагер.
бах
я си спонете всички вие дето гледате риби от незнам си кога.винаги ли сте ползвали канистри.когато не ползвахте,рибите ви живи ли бяха?
ами тези риби дето са произведени в България,дали са живяли в аквариуми с канистри или в такива с ежедневни 10- 30%-ви смени на водата. :lol:
Никой не се е родил научен.

Boby_

Живко, гледането на малавийци има някои тънкости. Една от тях е, че когато рибите са под определена гъстота (т. е. бройка в даден аквариум) , агресията се повишава драстично и прави отглеждането им почти невъзможно. Това е едната страна на уравнението. Другата е азотът (защото основата на всички съединения е азотът, а амонякът е само едно от производните). Има ОГРОМНА разлика между това азотът да остане във водата под формата на амоняк или нитрити от една страна и на нитрати от друга. Нитритите и амонякът са силно отровни (това зависи до известна степен от pH-то, но това е съвсем друга тема), докато нитратите стават отровни чак след мноооого голямо натрупване в организма. Другото важно свойство на нитратите е, че не се разтварят във вода, т.е. утаяват се и е много лесно да бъдат остранени при редовната смяна на водата, която може да е дори веднъж на три седмици, дори месец, без при това рибите да пострадат дори в един доста пренаселен аквариум. От друга страна амонякът и нитритите са отровни и причиняват силен стрес дори в малка и несмъртоносна концентрация. Така че изобщо не приемам аргументите ти. Канистърът (и другите форми на биологична филтрация, разбира се) не просто забавят неизбежното, те променят качествено състава на водата.
"Количествените натрупвания водят до качествени изменения" - авторът на това изказване не е сред най-модерните мислители в наши дни, но карай да върви.  :lol:  :wink:

Живко

:D
определено краткото поясняване на азотния цикъл придава тежест на изказването,но по същество казваш същото което и аз.:D
разбира се извода е различен  :lol:защо. :cry:
а извинявам се .извода е същия,канистъра е средство с което държим гадния азот(амоняка в моя пост),в безвредни форми.за това можем да отложим неизбежната смяна на водата с известен период от време.
на теб словото ти се отдава по добре.аз само се опитвам...
Никой не се е родил научен.

AQUASAUR

:D  Живко, май пак нещо си изперкал...https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.mysmilie.de%2Fsmilies%2Fverwirrt%2F15.gif&hash=a7f111811a4db94f139ef7bcfa35c509cdae4338
На теб ли точно трябва да доказваме смисъла от външните филтри...:idea:
Я ми кажи какви значими видове и качествени риби може да отгледаш с години без това съоражение...:wink:
Някакви по-значими Цихлиди, Дискуси...или може би Ароани,Скатове...или пък дори и свестни Златни риби...  :roll:
Да, и аз много години съм гедал риби без Канистър...
предимно живородки,лабиринтови,"пасажни"(барбуси,харацини...),златни, някои видове цихлиди...
естествено, в момента също нямам канистри на всичките си аквариуми...
но всичко това са временни,етапни,частни случаи... за сметка на хамалогията...и неприятни понякога изненади... :evil:
Не исках да кажа, че самия филтър като атрибут, те прави по-велик акварист...
а този,който не може да си го позволи...е пълен любител и аматьор...!
Но просто за мен е безспорен факта,че истинските неща и постижения в акваристиката
започват с добрите инвестиции в техническото обурудване и "екстри"...
и актуалното ъпдейтване със съвремените аква-технологии...:idea:

Raven

във всеки случай аз винаги съм гледал с подозрение на тези магически способности на канистрите -по точно на биофракциите в тях да пречистват водата най общо казано - един кг. фракция - едиколкоси стотин кв. м. разгърната площ в регулация и пречиства като флотационната на Кремиковци.

малко нещо има търговски рекламки тука ми се струва.
спомням си преди доста години когато излязоха първите вътрешни ротационни помпи ,преди тях бяха само аераторните с гъбките - и тогава акваристите си викаха - е това е върхът сега водата ще се сменя по рядко,това върши цялата работа,200-300 литра в час дебит- затворен биологичен цикъл и тн.

после преди 10-15 г. се появиха канистрите с техните биофракции и тогава пак си викахме - етова е върхът ,сега водата няма да се сменява изобщо ,краи,затворен цикъл- перпетум мобиле.
после доидоха ует енд драй филтрите и пак същото.
така че канистъра не е нещо особено - а просто по усъвършенстван технически и удобен за експлоатация вътрешен роторен  филтър.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NikolaV

Цитат на: "xarixito"Хора вия нещо се отплеснахте от темата не е проблема в марката а в модела защото аквариума е 70л а малки хубави филтри май няма. Далеч съм от мисълта да правя холандски аквариум. Просто гледам няколко прасенца вътре и те бая цапат и се събира много боклук по филтъра и когато го вадя се връща голяма час от боклука в аквариума а прасенцата пораснаха и взеха да цапат повечко дори забелязвам, че почват да плуват постояно малки боклучета значи сегашният ми филтър изнемогва вече. :D
За отпесването свиквай - форум е това :-)
Иначе най-основното се чу - може и със сегашния филтър да минеш СПОКОЙНО, но с канисър ще ти е по-лесно и по-удобно.
Избора ти е много лесен - трябва ти най-елемнтарния и най-евтин канистър - 200-300 л/ч. Избора не е и много голям в случая. Препоръчвам ти Sacem (Maraton). Ако някой има по-добра идея да я каже!

Живко

Цитат на: "AQUASAUR":D  Живко, май пак нещо си изперкал...https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.mysmilie.de%2Fsmilies%2Fverwirrt%2F15.gif&hash=a7f111811a4db94f139ef7bcfa35c509cdae4338
На теб ли точно трябва да доказваме смисъла от външните филтри...:idea:
Я ми кажи какви значими видове и качествени риби може да отгледаш с години без това съоражение...:wink:
Някакви по-значими Цихлиди, Дискуси...или може би Ароани,Скатове...или пък дори и свестни Златни риби...  :roll:
Да, и аз много години съм гедал риби без Канистър...
предимно живородки,лабиринтови,"пасажни"(барбуси,харацини...),златни, някои видове цихлиди...
естествено, в момента също нямам канистри на всичките си аквариуми...
но всичко това са временни,етапни,частни случаи... за сметка на хамалогията...и неприятни понякога изненади... :evil:
Не исках да кажа, че самия филтър като атрибут, те прави по-велик акварист...
а този,който не може да си го позволи...е пълен любител и аматьор...!
Но просто за мен е безспорен факта,че истинските неща и постижения в акваристиката
започват с добрите инвестиции в техническото обурудване и "екстри"...
и актуалното ъпдейтване със съвремените аква-технологии...:idea:

ще се направя,че не съм обиден :evil: въпреки израза от човек,който дори не съм виждал. :wink:
твърде често ти се налага напоследък да пишеш "не исках да кажа това,а онова".
замисли се малко над това.
и още.на теб ти се налага да подбираш дуните и препоръките си,защото си отявлен търговец.и леко двусмислие в думите ти(както в случая),може да се разтълкува като реклама,да не си играя да обяснявам защо :D
и вземи си припомни първите си постове тук.интензивно защитаваше една теза,която противостои на тази която даваш в мимента.

ако се беше изказал в началото,като в последния си пост,дебат нямаше да има.
ама не забравяй,че ние можем да си чешем езиците колкото си изкаме.всяко изказване обаче се чете от хора,които тепърва се опитват да влезнат в час.
те едва ли биха разбрали от "исках да кажа еди какво си"
Никой не се е родил научен.

xarixito

Харесах си модел кажете вашето мнение Eheim ecco 2231 този е малък пише, че е за 100тина литрови аквариуми остава и да го има в българия.

Longanlon

Един съвет и от мене за тоя канистър - имей пред вид, че след известно време аквариумът, който имаш сега ще ти се види много малък (това е неизбежно даже и да е 300л ще почнеш да искаш 500 - виж рейвън :D ) и ще си купиш по-голям.

Та съобрази покупката на филтъра, тъй като Ехайм са качествена марка и ще можеш да го ползваш години наред, но е скъпичък. Дали ще е достатъчно мощен и за по-големия ти аквариум (естествено в комбинация с вътрешен филтър) или ще си купуваш нов за новия аквариум? Ако ще е маломощен и после няма да ти върши работа що да си даваш парите за скъп?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Stas

Гледай само докъде го докарахме от едно цапане на водата докато мие човека филтъра! Сега ще го вкарате в разход, два пъти по-голям от разходите по аквариума му. Големия канистър прави центрофуга! Някои риби сигурно го обичат, но аз не разбрах дали ще се ползва за риби или за растения. Както и да е.
Колко пари имаш за филтър? Ето от там е добре да се започне.

xarixito

Приемам ти съвета много си прав това с умаляването ама и да взема по голям аквариум  които в момента няма къде да сложа след време пак ще ми умалее а ако взема по голям канистър в преспектива няма да мога сега да го използвам. Абе не е лесно. Тогава да търся някакъв по евтин варянт. Аз затова пуснах темата за някакъв оптимален варянт цена качество.

NikolaV

Цитат на: "Stas"Гледай само докъде го докарахме от едно цапане на водата докато мие човека филтъра! Сега ще го вкарате в разход, два пъти по-голям от разходите по аквариума му. Големия канистър прави центрофуга! Някои риби сигурно го обичат, но аз не разбрах дали ще се ползва за риби или за растения. Както и да е.
Колко пари имаш за филтър? Ето от там е добре да се започне.
Това с парите е много важно :-)
Иначе, Стасе прекалена филтрация няма, а и "центрофугата" може да се ограничи или избегне.

xarixito

Растенията са малко 20-тина броя рибите ги похапват постоянно и немога да завъдя много растения такаче основно риби парите не са проблем. Просто искам нещо оптимално цена качество.

abaro

Моя аквариум е 75л и съм с вътрешен филтър RESUN 700л/ч. Не съм забелязал да става центрофуга в аквариума дори и като е съвсем чист. Дори и да са излъгали братята китайци за дебита ( за което всъщност съм убеден ) сигурно е поне 500. Освен валиснерията по повърхността други растения не се помръдват. Тъй като не ми харесва качеството на филтрацията мислех да си взема по-добър вътрешен филтър но от това което се предлага у нас (а и не само у нас) нищо не ми прави сериозно впечатление. Въобще вътрешния филтър колкото и голям (относително) да е обема на филтриращия материал едва се справя с механичната филтрация. За биологична трябва да разчитам единствено на грунда и растенията. Аз затова си взех на старо един Ехайм 2211, който още не съм пуснал щото трябва да си местя аквариума а не ми е останало време за тази процедура. Дебита му е мах 300л, а с чисти пълнежи 240л.Но този модел вече не се произвежда. Според мен търси или FLUVAL 104 или HYDOR Prime10. И двата имат вградени кранове за отцепване на маркучите при почистване. Eco серията на EHEIM май не е много читава - поне аз съм чел за нея лоши отзиви - чипи се, протича.
Дано съм ти бил от полза. А кото пусна моя филтър ще ти кажа как е положението. Ако не ме е срам :lol:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

xarixito

Здравите здобих се с канистър ATMAN EF 1 на гадина и полувина е незнам като марка дали са читави но като за безпари мисля че е добре. Имам въпрос за пълнежа в него има керамика на EHIEM и някакъв зеокарбон поне така ми каза предишният му собственик трябва ли да променя нещо в пълнежа ?

Similar topics (5)

15443

Публикации: 10
Прегледи: 5152

34010

Публикации: 8
Прегледи: 4331

55846

Публикации: 2
Прегледи: 2268

9387

Публикации: 24
Прегледи: 16076

27619

Започната от Luton


Публикации: 3
Прегледи: 2729