Автор Тема: СЪМП или Канистър за аквариум над 200л  (Прочетена 16663 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен DMitar

• Потребител
  • Публикации: 72
Здравейте,

Някой може ли да ми каже поне 1-2 плюса, за това да предпочете човек канистър пред това да си поръча съмп за аквариум нан 200л?

До 200л може да се намери нещо на прилична цена / качество и да върши работа. От 200л нагоре в цената има огромна разлика, в екстрите като филтърен пълнеж, обев, подредба, поддръжка, мяста за нагревател, и т.н. са само в полза на съмпа. При проблем смяна само на помпа - 30-60лв, въобще от където и да го погледне човек е по-добре съмп. При по-голям аквариум се предполага, че има предостатъчно място под масата на аквариума. Даже сигурността е по-голяма при съмпа при спиране на ток / повреда на канистър. Нямаш поддръжки, резервни части, ПВЦ тръби спрямо гумени маркучии т.н.  :popcorn:

Неактивен Lucio

• Потребител
  • Публикации: 262
Re: СЪМП или Канистър за аквариум над 200л
« Отговор #1 -: 23.06.2010г 09:09ч »
 Аз също съм в процес на проектиране на аквариум над 300л и също мисля по въпроса. Не съм имал съмп до сега , но до колкото съм запознат е по-шумен и ми се струва , че ще е по-неудобен за обслужване. Незнам дали защото и аз се навивам за съмп не откривам други недостатъци. Нека колегите които имат да споделят опита си . 

Неактивен hanuman

• Потребител
  • Публикации: 588
« Отговор #2 -: 23.06.2010г 09:09ч »
Абе не е съвсем така както го казваш. Канистъра е много по-безшумен, заема много по-малко място. Колкото и да е голям аквариума не винаги има място за съмп, а какъв е проблема на канистъра при спиране на тока не можах да разбера. Да съмпа е по-евтиния вариант, но не задължително по-добрия. Тука говоря за сладководен аквариум!  ;-)

Неактивен dafil

• Трендафил Гълъбов
  • Потребител
  • Публикации: 1 523
« Отговор #3 -: 23.06.2010г 09:09ч »
Oт братушките малко ;-)... http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/filter-sump.html

Неактивен DMitar

• Потребител
« Отговор #4 -: 23.06.2010г 10:10ч »
Братушките добре са го казали. Не знам много руски, но го разбрах. Единствения значим недостатък (ако имаш място, аз не виждам кой няма място под 200 литров и нагоре аквариум - сервизите за чай или юргана се държат там  *ROFL*) е нуждата от по-мощна помпа. А помпите са евтини (даже и по-мощните) и харчат по-малко или равно (при Ехейм) с канистрите.

Това за шума, нека споделят малко инфо хора, които имат опит със съмпове моля :coffee:

Неактивен BOJO

• Потребител
  • Публикации: 586
« Отговор #5 -: 23.06.2010г 11:11ч »
Привет,

DMitar: откъде си ? Т.е имаш ли възможност да разгледаш на живо и да прецениш?

Аз лично съм за канистър.

Неактивен Lucio

• Потребител
« Отговор #6 -: 23.06.2010г 12:12ч »
 Божо аргументирай се де  :-D .

Неактивен BOJO

• Потребител
« Отговор #7 -: 23.06.2010г 12:12ч »
Божо аргументирай се де  :-D .

Любо съвсем съм аргументиран бре :)

Виж какво написах по горе. Да разгледа ... по точно е да помирише. Вземи се разходи до магазин Дискус - там има съмпове колкото щеш. Мирише на тиня и блатце. Ми то си е това. При това там са много качествени съмповете.  Представи си ако е калпаво направен и не е добре изчислен.

Всяко нещо си има и положителна страна разбира се, но за 200 + л според мен не си заслужава хамалогията.

Неактивен DMitar

• Потребител
« Отговор #8 -: 23.06.2010г 12:12ч »
Божо,

Аз съм от София. Виждал съм 2-3 СЪМП-а на живо, под аквариума и няколко зад аквариум. Имам канистър Флувал. Изчетох над 20-30 теми за канистри, пълнежи, съмпове и т.н. Разбира се, съвсем друго е личния опит  8-).

До колкото виждам и чета, 1 от проблемите при канистър (даже и при Ехейм) е това, че все някъде, все нещо ще се развали. Не малко теми и потребители са изписали - виж само - канистър проблем или маркучи за канистър в търсачката. Докато при съмп-а в най-лошия случай сменяш помпа.

п.с. Въпреки горенаписаното, за мен е по-добре с канистър от колкото без нищо, така че не съм краен в отношението си към канистрите, просто отбелязвам плюсове и минуси.
: 23.06.2010г 12:12ч
Точно забравих да питам - защо никъде не прочетох съмповете да се покриват със стъклен капак и стъклени отвори, подобно на аквариумите? Така определено би се спестило от миризма, шум и изпарение на вода.

Неактивен Lucio

• Потребител
« Отговор #9 -: 23.06.2010г 12:12ч »
 Наистина силен аргумент. Замислям се, как като са затворени и като има постоянно движение в тях как успяват да замиришат на блато?

Неактивен BOJO

• Потребител
« Отговор #10 -: 23.06.2010г 12:12ч »
Добре , хайде да структурираме

Канистър
+ безшумен
+ не мирише
+ заема по малко място
+ по-лесно се почиства
- възможност да се развали
- по-скъп (относително за мен)
Съмп
+ евтин (пак относително) - ако 100 л аквариум е 80 лв + пълнежи 50 лв + глава 30 лв= 160 лв
+ голям обем пълнежи
+ по добра филтрация
- мирише
- заема място и обем

...
давайте други + и -
....
Аз съшо нямам опит със съмп. Наблюденията са ми субективни.  В 450л съм с един Флувал ФХ5 и е ок.

Неактивен NikolaV

• Дървен философ
  • Потребител
  • Публикации: 2 470
  • Никола Воденичаров
    • http://nikolav.hit.bg
« Отговор #11 -: 23.06.2010г 12:12ч »
DMitar, единственото, което би подтикнало някой да не ползва канистър а съмп е нуждата от съмп - демек повече филтърен материал. Ако напълниш един съмп с качествена керамика цената му ще излезе много повече от канистър. Това за парите.
За шума. Може и да се направи доста безшумен. Говоря от личен опит. Прочети за herbie overflow. Все пак макар и с малко, но е по-шумен от един хубав канистър.
Леснота на поддръжка. Качественият канистър ако не е грубо пренаселен аквариума го отваряш и миеш 1-2 пъти годишно. Аз го правя един път на година. Някой препоръчват въобще да не се прави. Ако някой канистри имат нужда да се чистят всеки месец, то или са за изхвърляне или само собственикът им си мисли така.
За развалянето - да, всичко се разваля. Ехейм по-малко.
За миризмата. Да, ще мирише. Може да му измислиш капак. Това ще намали миризмата и ще ти усложни живота допълнително.

Накратко - за сладководен аквариум - канистър. Съмпът в случая е изхвърляне и мазохизъм.

Неактивен zambo

• Анатоли Тодоров
  • Потребител
  • Публикации: 1 928
  • Двете ангелчета
« Отговор #12 -: 23.06.2010г 12:12ч »
+ За съмпа  - побира цялата техника , която по принцип дразни с присъствието си в аквариума .
Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Неактивен DMitar

• Потребител
« Отговор #13 -: 23.06.2010г 12:12ч »
Единият минус може да го махнеш от съмпа и да го сложиш към канистъра. По-лесно се почиства Съмп-а. Само махащ гъбите, слагаш ги в леген, миеш ги и ги връщаш. Няма нужда да изплакваш биологичната филтрация (каквато и да е тя - сипоракс, биотопки и т.н.) Имах повече място за филтърни гъби с различни размери и до биологичната филтрация не стигат боклуци и така и запазваш по-голям живот.

Неактивен }|{opukc

• Георги Борисов
  • Потребител
  • Публикации: 997
  • Patience my friend !!!
    • wild discus
« Отговор #14 -: 23.06.2010г 13:01ч »
Цялата сложнотия на съмпа идва от това, че трябва да правиш два съда, но като вариант е по-добре от канистър. За мен най-удачен вариан е вътрешен лабиринтов филтър. Вярно, отнема от обема на аквариума до известна степен, но ако се предвиди предварително това няма да е проблем..а и като вариант излиза най-евтино.

Ето за това говоря....това са 1500л, като филтъра е в дясно и е с обем около 70л.

Филтъра е в дясно - добре прикрит.