• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Рециклиране на сипоракс ?

Започната от Дискус, 23.09.2011 12:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Дискус

Като промивах филтрите забелязах ,че сипоракса в тях се е зацапал значително. На около 2 години е. Промивам го с вода но не намирам особена разлика. Четох във форума ,че го варят. Дали ще помогне варенето за да отпуши порите? Ако се вари, колко време и  добавя ли се нещо във водата примерно сода ?

dgwrite

Аз съм го чистил с перхидрол смесен с вода. Разгражда цялата органика и светва като нов. После само го преварих и няма ядове.

vvidev79

Сипоракса се чисти най-добре като във гореща вода сложиш сол и след като се разтопи солта го слагаш вътре за 10-на минути след което го изплакваш със студена вода. Аз процедирам така при всяко чистене на филтъра което е на около месец -два веднъж и си е чист и не се задръства.

peter_m

Цитат на: vvidev79 - 23.09.2011 17:03
Аз процедирам така при всяко чистене на филтъра което е на около месец -два веднъж и си е чист и не се задръства.

Я сега кажи за какво служи сипоракса като филтърен материал ...

Nikiengi

А защо трябва чак да се рециклира - стига му едно измиване с вода от аквариума. Като "светне като нов" вече не става за нищо - трябва да го чакаш пак 2-3 седмици да се "изцапа" наново за да работи!  ;-)

stilista

Цитат на: vvidev79 - 23.09.2011 17:03
Сипоракса се чисти най-добре като във гореща вода сложиш сол и след като се разтопи солта го слагаш вътре за 10-на минути след което го изплакваш със студена вода. Аз процедирам така при всяко чистене на филтъра което е на около месец -два веднъж и си е чист и не се задръства.
И му изтрепваш всичките бактерии,,,,,мислиш ли че това е идеята?
Колега това което правиш не е правилно.
С дума можеш да нараниш. С речник – да убиеш.

Дискус

Наистина идеята ми е да светне като нов, и после отново да стартирам филтъра. Имам 3 работещи филтъра в аквариума. Като рестартирам по един на месец, другите 2 би трябвало да си вършат работата.
Не съм сигурен как точно трябва да изглежда сипоракса след 2 години работа, но ми изглежда доста мръсен. Може и да бъркам, че има нужда от рециклиране но е доста кафяв. Само с вода не се почиства. Мисля си ,че ако го почистя добре ще бъде доста по-ефективен от сегашното си състояние.

peter_m

Едно е да го рестартираш на 2 години, друго е както колегата казва да го вариш ввсеки месец.

Дискус

Освен с перхидрол има ли с какво друго да се разгради органиката ?

Similar topics (1)

4000

Публикации: 14
Прегледи: 7915