• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 01:44

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Re: издуване на панорамно стъкло-дискусия

Започната от Cabral, 25.06.2015 21:01

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Cabral

Само си трошил пари с този аквариум! На 50 см. височина слагаш 5 мм. стъкло. Стъкло от 10 мм. на витрина сме го чупили с кирки и като го удариш кирката отскача. Добре, че имаше стъклар, който каза, че стъкло се чупи с удар в ъглите, където не може да се извива. При тебе е поддало, където е свободно и няма никакви проблеми. Сега има едно залитане по дебели стъкла, но ако намериш някоя стара книжка по акваристика ще видиш, че за лепени аквариуми дават по 1 мм. дебелина на 10 см. височина. най-старите, тези с винкелова конструкция се правиха с 3-4 мм. на по 50-60 см. височина. Стъкло 6 мм. при соца можеше да намериш с вуйчо партиен секретар на стъкларския завод.


discusfen

Колега защо да се връщаме назад във времето, като то върви напред и ние с него.Защо да рискуваме паркет за 2000 лева,за да спестим 20 лв,като можем свободно да идем в магазина и да си купим по дебело стъкло,за да можем да спим спокойно

Cabral

Паркета 2000 лв., ама ишиасът - безценен. Като сложиш шлайфане и стъклото разликата ще дойде  голяма и лично аз бих я дал за друго оборудване, растения или риби. Според мен основната причина е за да се налагат дебелите стъкла е, че седят по-добре естетически, което все пак е голямо предимство. Иначе не съм чул аквариум да се е счупил от воден стълб.

_777_

Цитат на: Cabral - 26.06.2015 20:53
Иначе не съм чул аквариум да се е счупил от воден стълб.
Аз съм виждал как се чупи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.org%2Frg38pb2jt%2F24_05_15.jpg&hash=6f97fcaa79676235e44de93c1abe16d6edfa3739

geshi

Не плашете човека, аз от 3 години съм с 130/50 дисплей с 8мм стъкло без напречна разпънка и нямам проблем, а мога да дам и още доста примери.

discusfen

Спънката и дебелото стъкло не са случайни. Те се правят с цел заздравяване на конструкцията ,а не само да обират налягането .Ще дам един прост пример.При почистване на аквариума внезапно се подхлъзваш и най близката част до която можеш да се докопаш,за да не си натъртиш задните части е предното стъкло в средата на аквариума.Тогава да видим на кой аквариума от какво стъкло е направен,какви спънки има и колко ще издържи.

raiko

Правилно я. Даже още по-безопасно ще е да посъветваме човека да смени екранното си стъкло с бронирано. Защото представете си че работим нещо с чук до аквариума и случайно ръката ни се отплесне и ударим с чука предното стъкло в средата...  :)

danielm

Само ще кажа, че "марковите" 110-20 литрови са от 6мм стъкла. Като си местиш главата и образът се изкривява като през лупа.  *CRAZY*
Твоят едвам минава 200л и е от 10мм, свиркай си и не се занимавай.  :whistle:

Cabral

Това, което определя дебелината на стъклото е височината на аквариума или височината на водния стълб. При голяма дължина може да се сложи един или два мм. за сигурност, но не повече. Дефектите идват от некачествено стъкло, работа по аквариума, вибрации в помещението и други външни фактори. Аз имах навремето един 60х60х25 см. от 5 мм., без разпънки. Пълен до 5-6 см от ръба преживя няколко земетресения земетресения на седми етаж. Веднъж имаше голямо и се бяхме гушнали с аквариума за да не падне, водата преливаше на вълни, но не се спука. Сигурно ако беше 120 см. щеше да е с 6 мм. стъкло, по онова време 8 мм. нямаше.
Не знам колко помагат разпънките за да предпазят от напор върху стъклото, защото силикона е гъвкав и при всички случаи не може да спре малки отклонения, а при големи няма да издържи. По скоро те укрепват цялостно аквариума при пренасяне и работа с него и усуквания заради неравна площ или вибрации.
Сега като се замислям, ако имах голям аквариум и трябваше да решавам този проблем, щях да му направя горна рамка от неръждавейка, дебелостенен винкел с къси страни, напр. 30х30х3 мм, с една или две разпорки според дължината. Седи красиво, пази горните ръбове на стъклата от удар при работа и не допуска никакви отклонения. Може и от обикновен винкел, после да се боядиса прахово. Възможно е и да се ползва гумен уплътнител, ако при направата има луфт. Струва пари, но спестява шлайфането.

discusfen

Не само височината височината определя нещата които се случват в аквариума.Широчината е тази която определя налягането.Колкото е по тесен аквариума налягането е по голямо.Относно шлайфането клиента може да спести някой лев,но ние майсторите едва ли.Може ръцете си да порежем,колата си да повредим.Трябва един час да го шлайфаме с шкурка за да не се опират острите ръбове и гълтаме стъклената прах.Райко на теб какво ти стана бе човек.Сутринта си казахме здравей на пазара а си тръгнал с мен да се заяждаш.Човека сам е писал ,че ще слага спънки и пита как.Не е задал въпроса да слагам ли спънки или да не слагам.

zariio

Значи в аквариум с размери 90/30/45 налягането ще е по-голямо от налягането в аквариум с размери 90/45/45?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

niky

Aко 45 е височината, би трябвало да е еднакво.

zariio

Понеже колегата пише че при по-тесен аквариум налягането щяло да е по-високо?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

petko

Цитат на: discusfen - 27.06.2015 16:22
Не само височината височината определя нещата които се случват в аквариума.Широчината е тази която определя налягането.Колкото е по тесен аквариума налягането е по голямо.
Налягането основно се определя от височината на аквариума.
За дебелината на стъклото се взима под внимание и дължината на аквариума.

Малко се изметнаха нещата от темата.Колегата да си пълни аквариума и да си го ползва.

discusfen

Колега zariio ще ти дам един прост пример.При развъдени скаларии от едно и също чупило раздели ги на половина.Половината ги пусни в единия аквариум,а другата половина в другия.Истината бързо ще излезе наяве.Рибите ще израснат еднакво на тяло,но тези в по тесния аквариум ще са с еди сантиметър по дълги горни и долни плавници.Тук говорят живите факти но няма кой да ги чуе.Наистина доста се отплеснахме.Човека сигурно си е напълнил вече аквариума и си пие аператива пред него.

zariio

Ясно,значи физиката не е това което е :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Cabral

Физиката е ясна, налягането се определя от височината на водния стълб. При аквариумите обаче, освен налягането, имат значение и физическите характеристики на стъклото и най-вече огъването, което се увеличава с дължината на страната. Вероятно при голяма дължина стъклото ще се огъне до степен на пукане, но пукането ще е в горният край, където налягането е най-малко, а не в долния, където е най-голямо и ще е следствие на огъването.
В случая имаме много малко отклонение, което идва от дължината, а не от налягането. Под влияние на темата днес изпробвах вратата на един затворен магазин. Тя се държи на две панти и ключа, който е в долния край, т.е. фиксирана е на три места. Натиснах я в горния свободен край и тя поддаде поне два см., без да й давам зор. Казано с други думи на два метра стъклото даде 2 см. отклонение без да разбере какво става. На 1.20 отклонение от 2-3 мм. е статистическа грешка.

Caxapa

Разделих публикациите, че се изметна темата в друга посока. Дискусията е интересна и можете да продължите тук да отстоявате мнения и позиции.

raiko

Колкото и да се напъват някои хора не могат да измислят нови закони на физиката. Налягането зависи единствено от височината на водния стълб (напора). В горния ръб на аквариума(водното ниво) налягането е нула и е максимално в долния ръб (дъното).За да се изчисли силата с която водата натоварва екрана трябва да се умножи квадратурата на стъклото по средната стойност на налягането. Ето защо силата на натоварване е по-голяма при по-дългите аквариуми (при равна височина). Когато разглеждаме дължината на екрана - тогава вече фактор е деформацията на стъклото. Всеки един материал притежава гранични стойности на деформация които може да понесе. Именно в това е ролята на разпънките. Те ограничават деформацията на екрана.


Публикациите са слети: 27.06.2015г 22:10ч

Цитат на: discusfen - 27.06.2015 16:22
....Райко на теб какво ти стана бе човек.Сутринта си казахме здравей на пазара а си тръгнал с мен да се заяждаш.Човека сам е писал ,че ще слага спънки и пита как.Не е задал въпроса да слагам ли спънки или да не слага.
Любо (discusfеn), това че не споделям твоето мнение не е причина да не те поздравявам. Все пак това е форум и всеки свободно може да изрази своето мнение. Човекът се интересува от нашето мнение по въпроса и аз понеже имам много повече опит от него мисля че няма нищо лошо в това да го споделя. Притежавам над 100 работещи аквариума и съм лично залепил доста повече. Повечето от тях са без разпънки и съм наясно с деформациите които се получават и от какви дебелини на стъклото могат да се поемат. Не съм имал никакво желание да се заяждам с теб, затова и след коментара ми съм сложил емотикон с усмивка (разчитайки на чувството ти за хумор).... Но и аз трябваше да приема с чуство за хумор коментара ти че се налага използването на дебело стъкло и разпънки защото можело да се наложи някой падащ човек да се хване за средата на стъклото !!!

discusfen

Райко и аз не искам да споря с теб.Ще ти кажа една поговорка..Не питай старило а питай патило.Те белите стават без да искаш,но са с фатален край.На никого не пожелавам това да се случва.Нека сме живи здрави и да правим повече аквариуми здрави и с най различни причудливи форми и красиви обитатели в тях.

Similar topics (1)

54452

Публикации: 6
Прегледи: 3893